Oszczędzanie to ważny aspekt finansowy w życiu każdej osoby. Szczególnie teraz, w czasach inflacji, należy zadbać o własne finanse. Jak oszczędzać na co dzień i jak robić to mądrze? Odpowiedzi szukaj w naszym artykule.

Oszczędzanie – dlaczego warto?

Oszczędzanie niesie za sobą sporo korzyści. Po pierwsze, systematyczne oszczędzanie to zabezpieczenie na przyszłość. Dobrze mieć rezerwę finansową na „czarną godzinę” m.in. na wypadek czasowej utraty pracy lub nieprzewidywalnych koniecznych wydatków. Po drugie, dodatkowe środki to swojego rodzaju bezpieczeństwo finansowe, które daje poczucie pewności i stabilności. Mając zaoszczędzone pieniądze nie musisz obawiać się ew. pokrycia pilnych potrzeb. Dzięki oszczędnościom możesz zrealizować swoje marzenia – podróże, zakup wymarzonego sprzętu, ale też większe inwestycje, jak na przykład zakup mieszkania. Oszczędzać warto również po to, żeby unikać zadłużenia. Są to różnego rodzaju pożyczki i kredyty. Należy też wspomnieć, że oszczędności można inwestować lub oprocentować (np. lokata w banku).

Jak oszczędzać na wydatkach domowych?

Sporo pieniędzy wydajmy na rzeczy związane z utrzymaniem mieszkania/domu. Wliczyć w to można opłaty czynszu, zużycia mediów, koszty środków utrzymujących porządek miejsca zamieszkania, różnorodnych akcesoriów itd. Co można zrobić, żeby zoptymalizować wydatki domowe? Trzeba zacząć od szczegółowej analizy wydatków niezbędnych i zastanowić się, czy da się je zredukować. Na przykład możesz kontrolować temperaturę wnętrza, żeby unikać zbytnich strat ciepła. Możesz zmienić klasyczne żarówki na energooszczędne, żeby zmniejszyć użycie prądu.

Następnie przejdź do zaplanowania wydatków nieregularnych, tych, które możesz przewidzieć. Mogą to być wydatki związane z prezentami i wyjazdami wakacyjnymi. Dobra rada – prezenty na wiele okazji w korzystnych cenach kupisz poza sezonem (np. dekoracje i atrybuty świąteczne i te dotyczące nietypowych świąt typu Walentynki, Dzień Babci i Dziadka itp.), a o zaplanowaniu wyjazdu możesz dowiedzieć się z tego artykułu.

Jak oszczędzać na wydatkach samochodowych?

Wielu z nas albo już posiada samochód, albo zastanawia się, żeby go w niedługim czasie nabyć. Istnieje kilka sposobów, które pomogą zminimalizować koszty utrzymania pojazdu. Jeżeli przed Tobą zakup samochodu, zwróć uwagę na markę i model, rok produkcji i stan techniczny auta. Od tego zależy wiele czynników, takich jak zużycie paliwa, koszty przeglądów technicznych, dostępności części zamiennych. Pamiętaj, im starszy samochód i im mniej rozpoznawalna jest marka, tym częściej może potrzebować napraw, a znalezienie części może być trudne lub kosztowne, co generuje dodatkowe wydatki. Wybierz samochód, utrzymanie którego (tankowanie, naprawy, przeglądy techniczne, ubezpieczenie) nie będzie przekraczało Twojego budżetu.


Jedź mądrze. Nie przyśpieszaj, ani nie hamuj gwałtownie, unikaj jazdy na pełnych obrotach silnika, ponieważ to zużywa paliwo. W miarę możliwości wybierz samochód hybrydowy oraz regularnie serwisuj auto, żeby uniknąć dodatkowych kosztów.


Jeżeli mieszkasz w dużym mieście i chcesz zaoszczędzić pieniądze i czas, ale też pomóc środowisku – wybierz miejskie środki transportu. Duże metropolie są zazwyczaj dobrze skomunikowane, a wybierając np. metro, w godzinach szczytu możesz zaoszczędzić czas na staniu w korkach.

Jak oszczędzać na produktach?

Najprawdopodobniej znaczna część budżetu jest przeznaczona na wydatki żywnościowe. Podpowiadamy, co można zrobić, żeby zoptymalizować wydatki na  jedzenie.


Zaplanuj swoje posiłki. Następnie stwórz listę zakupową i kup tylko niezbędne produkty. To pomoże uniknąć impulsywnych zakupów, a w konsekwencji (w przypadku produktów z bliskim terminem ważności) zmarnowania żywności. Jeżeli nie chcesz gotować, możesz zastanowić się nad zamówieniem diety pudełkowej.


Kupuj produkty z długim terminem ważności oraz gotuj raz na kilka dni. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na gotowaniu i chodzeniu do sklepów.


Kupuj sezonowo. Owoce i warzywa sezonowe są zazwyczaj tańsze.


Porównuj ceny. Jeżeli w bliskim otoczeniu masz kilka marketów – porównaj ceny na poszczególne produkty. Z pewnością znajdziesz najdroższą i najtańszą ofertę. Dzięki porównywaniu, będziesz wiedział, gdzie i jakie produkty najlepiej kupować.


Korzystaj z promocji. Zaglądaj do gazetek promocyjnych, korzystaj z rabatów oraz okazji i kupuj hurtowo. Dzięki temu również zaoszczędzisz. 


Oczywiście, oszczędzanie na jedzeniu wcale nie oznacza, że oszczędzamy na jakości produktów. Warto mieć w tym balans i wiedzieć o kilku pomocnych trikach, dzięki którym będziesz kupował niezbędne produkty, odżywiał się zdrowo, a Twój budżet domowy na tym nie ucierpi.

Jak oszczędzać mądrze?

Każdy na pewno ma swoje sprawdzone metody oszczędzania. Do opisanych wcześniej metod dorzucimy jeszcze 2 mądre sposoby na zakupy, dzięki którym da się zaoszczędzić! Jeżeli jesteś fanem zakupów online – zajrzyj do goodie i kupuj z cashbakiem – częściowym zwrotem pieniędzy za zakupy online. To proste! Kupujesz jak zwykle w blisko 800 sklepach online, a część wydanych pieniędzy wraca do Ciebie w postaci cashbacku. Uzbierawszy min. 21 zł, możesz wypłacić środki na dowolne polskie konto bankowe. Kolejnym sposobem na mądre oszczędzanie jest korzystanie z gazetek promocyjnych. Bądź eko i przeglądaj gazetki Twoich ulubionych marek online.


Życzymy każdemu mądrych zakupów i oszczędzania! 😊