Łóżko to najważniejszy mebel w Twoim domu. A dobry materac to gwarancja wypoczynku i regeneracji sił do nauki czy pracy. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę, wybierając materac do spania.

Z badań TNS wynika, że tylko co czwarty Polak śpi na łóżku z ramą i materacem. Aż 55 proc. z nas spędza noc na rozkładanych kanapach, narożnikach czy wersalkach. Zdaniem ekspertów wpływa to bardzo niekorzystnie na komfort i jakość snu. Takie meble mają bowiem zbyt twarde podłoże i dużo szybciej ulegają zużyciu.

Z kolei te osoby, które śpią na łóżkach z materacem zbyt często skupiają się na wyglądzie mebla. Wybierają ten, który najlepiej komponuje się ze stylem pomieszczenia, przeznaczając na ramę nawet kilka tysięcy. Często przy tym ignorują kwestię materaca, podczas gdy to on decyduje o komforcie snu i to na nim spędzamy aż 1/3 życia. Badania pokazują, że Polacy rzadko zwracają uwagę na wygodę i komfort spania.

Bardzo częstym problemem w Polsce w wielu mieszkaniach jest to, że ludzie nie śpią na łóżkach z materacem, tylko na rozkładanych kanapach, rozkładanych ławach, fotelach, czyli najróżniejszych miejscach o zupełnie innej funkcjonalności, co powoduje, że nie zawsze są one wygodne – mówi Małgorzata Warda, ekspert marki Dormeo.

Sealy Washington to materac sprężynowy, który oferuje wyjątkowy poziom komfortu i podparcia w połączeniu z ekskluzywną technologią Posturepedic™ (fot. selene.pl)

Sprężyny, pianka czy kokos?

Wybór odpowiedniego materaca nie jest łatwy i trzeba wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Pierwszy dylemat to jaki wybrać rodzaj materaca: piankowy, sprężynowy bonelowy, sprężynowy kieszeniowy, lateksowy, kokosowy, a może hybrydowy? Każdy z nich ma swoich zwolenników, warto więc poznać właściwości wszystkich typów zanim zdecydujesz się na zakup.

Czym więcej sprężyn w materacu, tym lepiej pracuje punktowo. Sprężyna może być bonelowa lub bardzo popularna teraz – kieszonkowa. Jeśli chodzi o materace piankowe, podstawowym jest materac wykonany z pianki poliuretanowej, ale bardzo popularne są teraz pianki wysokoelastyczne i termoelastyczne. Dużo wygodniejsze, mają większą trwałość, zdecydowanie bardziej polecamy je klientom. I oczywiście materace lateksowe, czyli takie typowe materace wykonane z lateksu syntetycznego. Wyższy poziom mają materace z domieszką lateksu naturalnego – podkreśla Tomasz Moniuszko z firmy ATM Świat Sypialni. Materace lateksowe polecane są również alergikom, ponieważ nie rozwijają się w nich bakterie i grzyby.

Przemysław Gierchatowski, ekspert marki Sealy, uważa jednak, że materace sprężynowe nie podpierają dostatecznie kręgosłupa, a lateksowe nie oddychają. Ekspert poleca materace hybrydowe, które idealnie dopasowuje się do ciała, zapewniają swobodną cyrkulację powietrza i niwelują drgania. Górna część materaca to współpracujące ze sobą warstwy pianki. Pierwsza z nich to żelowa pianka z pamięcią, która nie tylko zapewnia wygodę, lecz także optymalną temperaturę. Z kolei głębsza warstwa daje stabilne, dopasowane podparcie.

Ze względu na osławione w mediach właściwości lecznicze coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się materace kokosowe, czy słusznie? Zapytaliśmy ekspertów. – Czym jest ten tzw. kokos? Są to po prostu naturalne włókna kokosowe, które pozyskuje się ze skorupy orzecha kokosowego, u niektórych producentów są one dodatkowo lateksowane, czyli natryskowo pokrywane naturalną powłoką. Ten proces ma chronić przed grzybami i pleśniami. Możemy się wspólnie zgodzić, że jest to produkt pochodzenia naturalnego, ale na tym się kończy jego zbawienny wpływ na nasze zdrowie – wyjaśnia Błażej Dzierżyński, dystrybutor materacy marki Neolux. Kokos pełni jedynie funkcję utwardzającą, a jak zaraz się przekonamy, niekoniecznie twardszy materac jest zdrowszy.

Twardy czy miękki?

Nie ma uniwersalnego materaca, który będzie jednakowo dobry dla każdego. Materac powinniśmy wybrać biorąc pod uwagę wiek, wzrost, wagę i przede wszystkim stan zdrowia. Większość ludzi jest przekonana, że twardy materac jest zdrowszy, co nie zawsze jest prawdą. – Trzeba zwrócić uwagę na to, czy nie mamy jakichś dolegliwości, które predysponują nas do zakupu konkretnego materaca. Osoby, które mają dyskopatię, powinny spać na materacach, które są twardsze, z kolei osoby chore na jakieś przeczulice czy nowotwory powinny wybierać raczej materac, który jest miękki –  tłumaczy Piotr Obtułowicz, fizjoterapeuta IKEA. Idealny materac powinien być sprężysty, bo tylko wtedy będzie poddawał się sylwetce. Nie może być tak, że to ciało musi dopasowywać się do jego kształtu i twardości. Kiedy jest zbyt twardy, można dokupić specjalną nakładkę, która go zmiękczy.

Dla par, które preferują różny rodzaj podłoża do spania, najlepszym rozwiązaniem są materace dwurdzeniowe.

Dwa rdzenie w materacu powodują, że nie czuć ruchów drugiej osoby, na przykład przekręcania się na drugi bok. Pokrowiec jest wypełniony pianką z pamięcią kształtu, więc tego łączenia w ogóle nie czuć. Dodatkowo materac można odwrócić i jedna strona jest miękka, druga twarda, co powoduje, że każdy z małżonków może sobie dobrać indywidualnie, na jakim materacu chce spać, jednocześnie nie wpływając na komfort i preferencje snu drugiej osoby – tłumaczy Małgorzata Warda, ekspert marki Dormeo.

Bardzo ważne, aby najpierw przetestować materac. Wiele osób przed zakupem jedynie przysiada na nim. – Najczęstszy błąd, jaki popełniają klienci – nie kładą się na materacu w takiej pozycji, w jakiej zazwyczaj odpoczywają. Myślą, że wystarczy przysiąść na brzegu lub położyć się ze zwisającymi nogami. Możemy usiąść na materacu i się w nim zapadniemy, a kładąc się na nim poczujemy, że nie jest taki miękki, za jaki go wzięliśmy na początku – mówi Błażej Dzierżyński, dystrybutor marki Neolux i radzi, by zdjąć kurtkę, jeśli mamy ją na sobie. Jeżeli materac nie ma w sobie pianki termoelastycznej, to nakrycie wierzchnie blokuje dostęp ciepła.

– Jeżeli leżymy na materacu, czy na boku lub płasko, to powinniśmy być w stanie swobodnie wsunąć rękę pod krzywizny kręgosłupa. To oznacza, że jesteśmy ustawieni ergonomicznie. Na pewno nie powinien być zbyt twardy, ponieważ wtedy się nie relaksujemy, gdy ciało będzie napięte – tłumaczy Karolina Ballard, właścicielka Cotton&Co.

Materace lateksowe i termoelastyczne mają tendencję do zwiększania ciepłoty ciała. Najlepszym rozwiązaniem są materace z naturalnymi wypełnieniami, pozwalające na naturalną regulację ciepłoty ciała – uważa Karolina Ballard z firmy Cotton&Co.

Wysoki czy niski?

W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli łóżek o bardzo niskiej ramie, w których materac umieszczony jest zaledwie 10 cm nad podłogą. To znacznie pogarsza komfort wypoczynku. Jeśli w sypialni jest ogrzewanie podłogowe, to ze względu na wysoką temperaturę użytkownicy z pewnością będą mieć kłopoty z zaśnięciem. Wysokość materaca ma również wpływ na higienę snu – im bliżej podłogi, tym więcej nieczystości i kurzu, co związane jest z naturalną cyrkulacją powietrza w pomieszczeniu.

– Aby poprawić komfort snu i wypoczynku, trzeba spać wyżej. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest po prostu zakup wysokiego, wygodnego materaca. Im wyższy materac, tym jest większa strefa zgniotu i on po prostu lepiej się do nas dopasowuje, lepiej podpiera kręgosłup. Ważne jest również to, że z wysokiego materaca łatwiej i wygodniej się wstaje – mówi Przemysław Gierchatowski, ekspert marki Tempur Sealy.

Uważaj na promocje

Jak widać zdecydowanie nie warto oszczędzać na materacu. Materac jest najważniejszy, więc jeżeli mamy ograniczony budżet, to skupmy się na tym, żeby zainwestować w dobry materac, który będzie nam służył 5–7 czy nawet 10 lat. Oczywiście najlepiej taki, który będzie dopasowany do naszego ciała. Dobrze, żeby był wypełniony naturalnymi składnikami, które pozwolą, by ciepłota ciała była utrzymana – mówi Karolina Ballard z Cotton&Co.

Odradzam kupowanie super promocyjnych materacy z aukcji internetowych. I nie chodzi tylko o komfort snu, ale też o konsekwencje zdrowotne – mówi Błażej Dzierżyński, dystrybutor materacy marki Neolux. Zamiast kierować się promocjami, lepiej postawić na produkt wysokiej jakości i przetestować go przed zakupem. Dopiero gdy wybierzemy na żywo najlepszy dla siebie model, możemy poszukać okazyjnych cen w sieci. Warto podkreślić też, że tańsze produkty to pozorna oszczędność, ponieważ szybciej się zużyją i zdeformują, będą więc wymagały częstszej wymiany.

Jak tanio kupić dobry materac?

W poszukiwaniu najlepszych ofert i promocji pomoże Ci bezpłatna aplikacja zakupowa goodie i strona www.goodie.pl. Znajdziesz tu aktualne oferty, zniżki i specjalne kupony rabatowe najpopularniejszych sklepów z wyposażeniem wnętrz w całej Polsce. Na goodie możesz też wygodnie przejrzeć gazetki najpopularniejszych sieci handlowych Dodaj wybrane marki do ulubionych, np. Materace Selene, Materace dla Ciebie, DlaSpania, Visby. Otrzymasz powiadomienie PUSH, gdy pojawią się atrakcyjne oferty i nie przegapisz żadnej okazji!

Najlepsze oferty znajdziesz jednak w sieci. Wybierz materac offline, a następnie poszukaj najlepszej ceny online. Sklepy internetowe oferują często atrakcyjne promocje, ceny niższe niż stacjonarne sklepy i darmową dostawę. Jeśli sklep nie oferuje darmowej dostawy, dokładnie sprawdź koszty transportu, przy dużych paczkach może być on wysoki.

Oferty sklepów internetowych również możesz przejrzeć w goodie, a co więcej w wybranych możesz otrzymać cashback. Cashback to zwrot części wydatków za zakupy online. Wystarczy, że zarejestrujesz się w programie cashback w aplikacji lub na stronie www.goodie.pl , przejdziesz przez goodie do wybranego sklepu i zrobisz zakupy tak, jak zwykle. Średnio po 30 dniach na Twoje konto wróci część wydatków (zazwyczaj 2-15% wydatków netto). Co więcej cashback łączy się z promocjami dostępnymi na goodie. Możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych!

Sklepy z wyposażeniem wnętrz dostępne w programie cashback w goodie:

Źródło: lifestyle.newseria.pl, materiały prasowe firm Neolux, Tempur Sealy, IKEA, Dormeo, ATM Świat Sypialni i Cotton&Co.