Myślisz, że zdrowe odżywianie musi być drogie? Wypróbuj nasze wskazówki, dzięki którym zaoszczędzisz na jedzeniu, a jednocześnie zadbasz o swoje zdrowie.

Według danych GUS wydatki na jedzenie pochłaniają 25% domowego budżetu Polaków i stanowią największą część miesięcznych kosztów. Warto przyjrzeć się temu, co, gdzie i za ile kupujemy, by dowiedzieć się, jak zaoszczędzić na jedzeniu nie tracąc na zdrowiu.

Najważniejsza zasada, która pozwoli nam zaoszczędzić najwięcej, to tworzenie listy zakupów oraz planowanie posiłków. Pamiętajmy o tym, by na zakupy udawać się tylko wtedy, gdy mamy ze sobą listę zakupów i jesteśmy najedzeni. To skuteczna ochrona przed pokusą sięgania po rzeczy, których normalnie byśmy nie kupili, czyli przed niepotrzebnymi wydatkami.

Przygotowaliśmy listę wskazówek, które pozwolą zaoszczędzić na jedzeniu i jednocześnie zadbać o zdrowie.

Wiedz, ile i na co wydajesz

Wprowadzanie zmian, które pozwolą zaoszczędzić na zakupach spożywczych zauważalną sumę pieniędzy, warto zacząć od zbierania paragonów. Robiąc zakupy, zbieraj paragony i po miesiącu przejrzyj je. Sprawdź, na co wydajesz najwięcej i czy dane produkty da się zastąpić tańszymi bez uszczerbku na zdrowiu i smaku. Zastanów się, jakie niewielkie zmiany mogą poskutkować dużymi oszczędnościami.

 Zrezygnuj z gotowych sałatek

Jeśli kupujesz sałatki i zabierasz je do pracy, to zamiast sięgać po te sklepowe, przygotuj własne. Zrezygnuj również z mieszanek sałat i zamiast nich sięgnij po całe główki sałaty, szpinak czy czerwoną kapustę. Możesz przygotować własną mieszankę sałat i przechowywać ją w lodówce w plastikowej torbie zamykanej na zamek błyskawiczny. Jaka jest tajemnica świeżości sałat przechowywanych w lodówce? Po ich umyciu i pokrojeniu osusz je dokładnie, zanim włożysz je do lodówki.

Zacznij mrozić

Mrożenie posiłków to umiejętność, która zwraca się po stokroć. Jeśli gotujesz dania, które nadają się do mrożenia, od razu przygotuj większą porcję i połowę zamroź. Możesz zacząć od przygotowania podwójnej porcji sosu do spaghetti, zupy, pulpetów czy pierogów. Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić czas, ale też sporo pieniędzy.

Bazuj na niedrogich, lecz zdrowych produktach

Stwórz menu oparte na niedrogich i zdrowych produktach. Przykładem mogą być rośliny strączkowe. Czerwona, czarna czy biała fasola to bardzo tani, a zarazem pożywny składnik wielu zdrowych dań. Są wypełnione błonnikiem i białkiem, a dobrze przygotowane, smakują po prostu wyśmienicie. Naprawdę warto się z nimi zaprzyjaźnić. Mogą stanowić podstawę dania lub dodatek do zupy lub sałatki. Oprócz fasoli warto spróbować ciecierzycy i soczewicy. Droższe warzywa, takie jak papryka, można zamienić tańszym, np. marchwią, która świetnie sprawdzi się w zupach i sosach.

Przeglądaj gazetki

Zakupy w dyskontach pozwolą zaoszczędzić na jedzeniu zauważalną sumę pieniędzy, zwłaszcza jeśli mamy w zwyczaju regularnie wyłapywać okazje cenowe. Jeśli wiesz, jakich produktów najczęściej używasz, to warto zapolować na zniżki i promocje i kupić je taniej, jeśli nadarzy się okazja. Gdzie znajdziesz najnowsze gazetki popularnych sklepów? Oczywiście w goodie!

Cashback!

Nie sztuką jest kupić coś drogiego. Sztuką jest kupić to samo taniej – bo właściwie to czemu nie? Kto z nas nie wolałby zapłacić 5 zł a nie 6, za np. opakowanie jajek? Grunt to zbierać małe kwoty, które po czasie stają się większą, na zasadzie świnki skarbonki. Idealnym, nowoczesnym sposobem na takie oszczędzanie, jest robienie zakupów przez goodie, gdzie otrzymasz cashback czyli zwrot części wydanych na zakupy środków – w ponad 800 sklepach online. Grosz do grosza, a pod koniec roku będziesz cieszyć się nową parą butów 🙂

Uprawiaj zioła w doniczkach

Świeże zioła są drogie, dlatego zamiast kupować je w supermarkecie, warto nauczyć się uprawiać je samemu. Własna pietruszka, kolendra, mięta, bazylia i szczypiorek mogą przełożyć się na sporą oszczędność dla naszego portfela. Nawet jeśli mieszkasz w małym mieszkaniu, możesz uprawiać świeże zioła. Potrzebują naprawdę niewiele – małej doniczki oraz widnego miejsca, najlepiej na parapecie.

Wypróbuj różne sklepy spożywcze

Jeśli z przyzwyczajenia kupujesz od lat w tym samym sklepie, rozejrzyj się w okolicy za tańszymi supermarketami. Być może część rzeczy opłaca się kupić gdzie indziej. Jeśli nie masz pewności, które sklepy są warte twojego czasu i pieniędzy, zapytaj znajomych lub sąsiadów, gdzie warto robić zakupy.

 Czasem zrezygnuj z mięsa

Jeśli na twoim stole codziennie gości mięso, to spróbuj raz na jakiś czas zastąpić je bezmięsnym posiłkiem. Wystarczy zacząć od jednego dnia w tygodniu. W internecie znaleźć można mnóstwo przepisów na pożywne, bezmięsne dania. Możesz je przygotować na bazie roślin strączkowych, np. soczewicy, która jest świetnym zamiennikiem dla białka pochodzenia zwierzęcego.

Zrezygnuj z napojów gazowanych

To właśnie one pochłaniają największą część budżetu, jaki Polacy przeznaczają na jedzenie. W znacznym stopniu przyczyniają się również do nadwagi i otyłości, a w efekcie związanych z nimi chorób. Aby ułatwić sobie odzwyczajanie się od napojów gazowanych, warto znaleźć inny napój, którym je zastąpimy, np. wodę z cytryną.

Woda zdrowia doda

Woda w butelce wielokrotnego użytku to nie tylko duża oszczędność, ale również krok w stronę czystszej planety. Warto nosić ze sobą własną butelkę i napełniać ją, jeśli tylko pojawia się okazja. Jeśli w miejscu, w którym mieszkasz, można pić wodę z kranu, to warto z tego skorzystać.