Ogródek warzywny uprawiany na balkonie to sposób na własne, zdrowe produkty. To wyjątkowe hobby, które łączy w sobie przyjemność i realne korzyści. Ponadto kolorowe plony w estetycznych doniczkach stanowią nietuzinkową ozdobę balkonu.

Jak zrobić ogródek warzywny na własnym balkonie? Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych krokach!

Nasiona

Nasiona pomidorów
Źródło: castorama.pl

Aby założyć mały ogródek warzywny, należy przede wszystkim kupić nasiona warzyw, które chcemy uprawiać. Warto wiedzieć, że nie wszystkie nadają się do uprawy na balkonie – rosnące w pojemnikach potrzebują znacznie więcej uwagi.

Potrzebne nasiona znaleźć można w sklepie Castorama.

Jakie warzywa raczej nie sprawdzą się w balkonowym ogródku? Na pewno warzywa kapustne oraz korzeniowe. Raczej trzeba będzie zrezygnować również z warzyw dyniowatych, z wyjątkiem ogórka, który co ciekawe może całkiem nieźle poradzić sobie w tych minimalistycznych warunkach.

Do balkonowej uprawy najlepiej nadają się takie warzywa jak:

  • rzodkiewka,
  • sałata,
  • pomidorki koktajlowe,
  • cebula i szczypiorek,

Ponadto ogródek warzywny w skrzyniach można także dopełnić aromatycznymi ziołami, takimi jak bazylia czy zielona pietruszka.

Doniczki

Odpowiednie doniczki to kolejny element, bez którego ogródek warzywny na balkonie nie mógłby zaistnieć. Donice powinny być duże i głębokie; ważne jest także, aby były wyposażone w odpowiedni system nawadniania i drenażu. Alternatywą dla doniczek są pojemne skrzynki, rzecz jasna odpowiednio przystosowane.

Dostosowane do uprawy warzyw i ziół donice dostępne są w sklepie Bricomarche. Znajdziemy tam zarówno klasyczne doniczki, jak i modele bardziej ozdobne.

Skrzynka balkonowa
Źródło: bricomarche.pl

Aby nadać ogródkowi warzywnemu wyjątkowego klimatu, możesz także posadzić rośliny w dużych, pojemnych blaszanych wiadrach z wydrążonymi od spodu dziurkami.

Istotna jest nie tylko wielkość, ale i jakość doniczek warzywnych. Nie warto decydować się na tanie, plastikowe modele bez przystosowania. Najlepszym rozwiązaniem są donice ceramiczne, które dobrze przepuszczają powietrze, a także zatrzymują wilgoć. Należy także zwrócić uwagę na to, czy doniczki posiadają specjalne otwory odpływowe, zapobiegające gniciu korzeni roślin.

Kiedy już wszystkie doniczki zostaną zakupione, bardzo ważne jest ich właściwe rozmieszczenie oraz posiadanie lub posadzenie roślin w taki sposób, aby miały one przestrzeń do wzrostu. Można umieścić donice bezpośrednio na podłodze, ustawić je na stojaku lub stelażu bądź zawiesić na ścianie przy pomocy specjalnej kratki.

Nie zapominajmy także o odpowiednim naświetleniu oraz bezpieczeństwie roślin. Jeśli decydujemy się na rozpoczęcie przygody z balkonowym ogródkiem wczesną wiosną, bardzo istotne jest, aby uważać na ewentualne przymrozki, wciąż pojawiające się nocą, których rośliny mogłyby nie przetrwać. Warto w takim wypadku chować doniczki na noc do środka lub poczekać na nieco cieplejsze miesiące.

Można także rozpocząć sianie w pierwszych miesiącach roku i przez pewien czas trzymać rośliny w domu, dbając o to, aby dobrze się ukorzeniły i rozrosły, a następnie wystawić je na balkon.

Ziemia

Ziemia - podłoże do cytrusów
Źródło: gardenowo.pl

Bardzo istotne jest, aby uprawiając ogródek warzywny pamiętać również o dobrej jakości podłożu dla roślin. Ziemia w doniczkach jadalnych roślin uprawnych powinna być żyzna i bogata w składniki pokarmowe. Ważne jest także, aby charakteryzowała się odpowiednią przepuszczalnością. Wszystkie te kryteria spełniają uniwersalne podłoża przeznaczone do uprawy warzyw.

Odpowiednią mieszankę dostać można na przykład w sklepie ogrodniczym Gardenowo. Dostępne tam podłoża do uprawy są sterylne i mają odpowiednie pH, umożliwiając tym samym efektywny wzrost roślin.

Nawóz

Nawóz do warzyw ogrodowych
Źródło: sklepdlaogrodu.pl

Jako że warzywa uprawiane na balkonie wymagają częstego podlewania, zachodzi ryzyko, że część z potrzebnych im składników odżywczych zostanie wypłukana przez sporą ilość wody, przepływającą przez doniczki. Dlatego też w ekwipunku balkonowego ogrodnika nie może zabraknąć odpowiedniego nawozu wzmacniającego do jadalnych roślin uprawnych.

Sklep dla Ogrodu posiada w swoim asortymencie nawozy – zarówno takie, które przeznaczone są do uprawy wszystkich rodzajów warzyw, jak i przystosowane do potrzeb konkretnych gatunków. Dodatkowo zamawiając w Sklepie dla Ogrodu, za pośrednictwem linku goodie, możesz otrzymać 4% cashbacku.

Nawóz pomoże w utrzymaniu odpowiedniej żyzności gleby, co wpłynie korzystnie na wzrost i kondycję roślin. Dodatkowe wzmocnienie w postaci nawozu warto stosować regularnie, nawet raz w tygodniu, zwłaszcza w okresie najbardziej intensywnego wzrostu.

Konewka

Konewka przyda się do podlewania balkonowych skrzynek
Źródło: 4home.pl

Regularne i odpowiednie podlewanie to klucz do sukcesu i udanych plonów, także w przypadku balkonowego ogródka warzywnego. Bardzo ważne jest, aby utrzymać podłoże roślin we właściwej wilgotności, ale nie dopuścić do jego przelania czy gnicia. Należy więc połączyć siły i zaserwować roślinom kombinację regularnego podlewania oraz odpowiednio funkcjonalnych doniczek z systemem nawadniającym oraz drenażem.

Pomocna w wypełnianiu tych codziennych obowiązków będzie praktyczna konewka. Sklep z artykułami domowymi i ogrodniczymi 4Home posiada w swoim asortymencie funkcjonalne i estetyczne doniczki, które doskonale sprawdzą się także w przypadku ogródka warzywnego w bloku. Doniczka w kolorze kości słoniowej, o pojemności niemal 2 litrów, świetnie spełni się w swojej roli, a także ozdobi warzywny kącik balkonu.

Za zakupy na 4Home możesz odebrać zwrot części wydanych środków, czyli 4,8% cashbacku.

Aby wiedzieć, kiedy rośliny wymagają podlania, można wyposażyć się w profesjonalny miernik wilgotności podłoża lub po prostu bacznie obserwować wnętrze każdej z doniczek. Najbardziej komfortowe dla roślin jest zachowanie wilgotnej ziemi wewnątrz doniczki oraz lekko podsuszonej od zewnątrz. Sucha warstwa nie powinna jednak być szersza niż 2 centymetry – w takim wypadku konieczne jest podlanie roślin.

Jak założyć mały ogródek warzywny na balkonie? Wystarczy nabyć kilka niezbędnych produktów i akcesoriów oraz nasiona lub sadzonki roślin. Jak jednak sprawić, aby z wypełnionych ziemią doniczek wyrosły piękne, zdrowe i smaczne warzywa? Do tego potrzeba już nieco więcej niż sucha lista produktów – przede wszystkim chęci, samozaparcia i systematyczności, a także dobrej pogody i odpowiedniej dawki słońca!

To harmonijne połączenie pozwoli uzyskać pożądane efekty, którymi będzie można cieszyć się wraz z najbliższymi przy wspólnym stole!

W programie cashback biorą udział takie marki jak: