Wybór operatora komórkowego nie jest łatwy. Trudno w gąszczu pozornie podobnych ofert odnaleźć tę najbardziej opłacalną. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas wyboru operatora komórkowego i jak przy okazji zyskać cashback.

Zdecyduj: abonament czy karta?

Kluczowym kryterium oceny ofert operatorów komórkowych jest cena, czyli wysokość miesięcznych opłat. Przede wszystkim musisz zdecydować, czy wolisz telefon na abonament czy kartę.

Oferty na abonament, czyli przedpłacone, często łączą się z możliwością zakupu telefonów w atrakcyjnej cenie. Telefon spłacasz przez cały okres trwania umowy w ramach comiesięcznych rachunków. Zanim jednak wybierzesz taką ofertę, sprawdź czy telefon w sklepie nie jest tańszy niż ten oferowany w abonamencie. Wysokość abonamentu jest często atrakcyjna, ale wymaga podpisania umowy na rok czy dwa, jest wiec to mniej elastyczna opcja niż telefon na kartę. Jeśli więc pojawi się w tym czasie lepsza oferta, musisz doczekać do końca ważności swojej umowy. Większość ofert na abonament to pakiety „no limits”, czyli możesz dzwonić i SMS-ować bez ograniczeń. Wszelkie nieobjęte umową usługi są dodatkowo płatne, należy wiec bardzo uważać, czy nie wysyła się wiadomości premium na płatne numery lub nie dzwoni na numery spoza Unii Europejskiej.

W przypadku telefonów na kartę najpierw musisz doładować konto określoną kwotą, którą następnie możesz spożytkować na dowolne usługi. Tu również trzeba być czujnym i kontrolować wydatki, aby nagle nie zostać bez środków na koncie. Jest to jednak dobre rozwiązanie np. dla dzieci. Operatorzy też często oferują atrakcyjne bonusy za doładowania, np. internet bez limitu czy dodatkowe pakiety przesyłu danych.

Unikaj skomplikowanych ofert

Gdy już wybierzesz najlepszy dla siebie model, czas na analizę taryfy. Sprawdź dokładnie, co obejmuje oferta, czy droższa o kilka złotych nie będzie bardziej opłacalna. Czasem za niewiele wyższą kwotę możesz zyskać np. SMSy, minuty czy internet bez limitu. Zwróć uwagę szczególnie na oferowany pakiet internetowy, czyli liczbę gigabajtów, z której możesz korzystać miesięcznie. W niektórych sieciach otrzymasz też nieograniczony streaming, np. na YouTube czy Spotify. Często też oferty dla nowych klientów są bardziej atrakcyjne niż dla stałych, więc zmiana operatora może być korzystna. Generalna zasada brzmi – im prostsza oferta, tym lepiej. Niektóre oferty są dość skomplikowane i łatwo nie zauważyć dodatkowych obostrzeń lub wymogów.

Jeśli planujesz zakup kilku numerów dla członków rodziny, sprawdź czy dany operator nie oferuje opcji kilku kart SIM w ramach jednego abonamentu. Taka możliwość pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy i ułatwia zarządzanie płatnościami. Połączenia między kartami mogą być wówczas dużo tańsze lub nawet bezpłatne.

Nie bez znaczenia jest też jakość oferowanych usług, np. zasięg. Jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie zasięg jest słaby lub często podróżujesz do takich miejsc (np. w góry), warto najpierw sprawdzić opinię lokalnych mieszkańców i mapy zasięgu sieci. Nie każdy operator oferuje tak samo niezawodny zasięg w każdym zakątku kraju.

Odbierz cashback!

Jeśli nie lubisz przepłacać, decydując się na nowego operatora lub przedłużenie umowy skorzystaj z opcji cashback, w ramach której otrzymasz zwrot określonej kwoty. Program cashback jest dostępny w bezpłatnej aplikacji zakupowej goodie oraz na stronie www.goodie.pl. Jeśli podpiszesz lub przedłużysz umowę przechodząc do sklepu operatora przez link dostępny na goodie, możesz liczyć na zwrot nawet kilkuset złotych!

W Orange możesz liczyć na cashback w wysokości:

  • do 172 zł – przy podpisaniu umowy na abonament

W NJU Mobile możesz liczyć na cashback w wysokości:

  • 90 zł – przy podpisaniu umowy (każdy użytkownik może otrzymać maksymalnie 12 zwrotów)

W Play możesz liczyć na cashback w wysokości:

  • do 82,00 zł – przy podpisaniu umowy Play Abonament

W T-Mobile możesz liczyć na cashback w wysokości:

  • do 50,00 zł – dla nowego użytkownika zawierającego umowę na abonament

Sprawdź też: