Za oknem grudzień, zbliżają się święta. Oznacza to jedno – szykujemy się na prezenty! Czy wiesz, jak poprawnie przyjmować podarunki, a jak je wręczać? Odpowiedzi szukaj w naszym artykule!

Wydaje się, że wybór prezentów jest dość kreatywnym zadaniem! Niemniej jednak, może też to być sporym wyzwaniem, szczególnie, jeżeli nie znamy preferencji osoby obdarowanej lub nie wiemy, co mamy wybrać. Należy pamiętać o prostej zasadzie. To, jaki prezent został wybrany, świadczy o wizerunku osoby obdarowującej.

Wręczanie prezentów – o czym warto pamiętać?

Wybierając prezent najlepiej wiedzieć o upodobaniach osoby obdarowanej. Ale co zrobić, kiedy nie jest to możliwe? Są dwa rozwiązania: jeżeli macie wspólnych znajomych, to możesz zapytać ich o preferencje osoby, której chcesz zrobić prezent. Jeżeli nie ma takiej możliwości – spraw podarunek uniwersalny, jak np. voucher lub karta podarunkowa. Podpowiadamy, że w goodie możesz wybrać w pełni wirtualną eKartę podarunkową. Dodatkowo, możesz ją spersonalizować, m.in. wybierając szatę graficzną, wpisując życzenia oraz doładowując wybraną kwotą.

Należy pamiętać również o kilku uniwersalnych zasadach.

Nie kupuj zbyt drogiego, ani zbyt taniego prezentu. W pierwszym przypadku można wprowadzić osobę w zakłopotanie, ponieważ nie każdy będzie mógł „w przyszłości” odwdzięczyć się upominkiem o podobnej wartości. Z kolei drugi przypadek może być wyrazem zlekceważenia i braku zaangażowania w wybór prezentu.

Upominek powinien być w miarę możliwości dostosowany do upodobań i zainteresowań osoby, która ma taki prezent otrzymać.

Należy unikać zbyt osobistych prezentów, które mogą sprawić, że osoba obdarowana poczuje się nieswojo. Mowa tu np. o voucherze na skok bunjee, który ma „pomóc” w pokonywaniu lęku wysokości lub karnecie na siłownię, jeżeli osoba boryka się z nadwagą.

Należy również pamiętać o tym, żeby usunąć cenę z prezentu i starannie go zapakować – żeby pamiątka wyglądała schludnie, ale jednocześnie nie było problemu z jej rozpakowywaniem.

Warto do prezentu dodać kartkę z napisanymi życzeniami. Jest to zawsze miły gest, który zostawi pamiątkę w pamięci osoby przyjmującej taki upominek.

Nie zmuszaj osoby otworzyć prezent „tu i teraz” oraz nie pytaj, czy upominek się spodobał. Tym samym jej nie skrępujesz, szczególnie, jeżeli się okaże, że podarunek nie jest zbyt trafiony.

Staraj się unikać zbyt praktycznych prezentów. Pamiętaj, że upominki powinny sprawiać radość, a nie przypominać o codziennych obowiązkach. Celuj w prezenty, które osoba chciałaby mieć, ale z różnych przyczyn sama nie może się zdecydować na takie zakupy.

Jakie są zasady przyjmowania prezentów?

Teraz już wiesz, jak należy wręczać prezenty. Ale jak, zgodnie z zasadami savoir-vivre, należy podarunki przyjmować? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.

Należy zawsze dziękować za prezent (nawet, jeżeli nie trafił w nasze upodobania). W większości przypadków osoba obdarowująca miała najlepsze intencje wybierając dla Ciebie prezent i poświęcając swój czas na jego poszukiwania. Jeżeli zaś nie chcesz rozpakowywać prezentu ze względu na oszczędzanie czasu, należy zadzwonić i podziękować raz jeszcze, kiedy już upominek zostanie rozpakowany.

Dobrym tonem jest również otworzenie prezentu w obecności osoby obdarowującej. Uwaga, jeżeli nie jesteś zadowolony/a z prezentu, nie daj po siebie tego poznać!

A co robić, jeżeli dostaniemy prezent, który już mamy? Koniecznie podziękuj za zaangażowanie i za to, że osoba perfekcyjnie trafiła w upodobania, ponieważ już masz taki produkt oraz delikatnie zapytaj, czy da się zamienić ten prezent na coś innego.

A może dostałeś/aś niespodziankę? Co do zasady, należy taki prezent przyjąć, nawet, jeżeli nie masz niczego, co możesz dać w zamian. Koniecznie podziękuj i zadbaj o to, aby odwdzięczyć się  podarunkiem przy najbliższej okazji.

Czy wypada odmówić przyjmowania prezentu? Co do zasady, dobrym tonem jest przyjąć upominek, ponieważ osoba obdarowująca kupowała to specjalnie z myślą o Tobie. Odmówić przyjmowania prezentu można w przypadku, jeżeli jest rażąco niestosowny.

Teraz już wiesz, jak wręczać i przyjmować prezenty zgodnie ze sztuką dobrych manier. Pamiętaj, że ważny jest nie tylko podarunek, lecz miły gest w postaci uwagi i zaangażowania w stosunku do innej osoby.