Starsze dziecko woła jeść, drugie siku, kierowca nerwowo wypatruje zjazdu z autostrady, a Ty się zastanawiasz, czy nie lepiej było zostać w domu? Spokojnie, podróżowanie samochodem z dzieckiem nie musi być horrorem. Zanim jednak wyruszycie w drogę, warto przygotować się nie tylko do pobytu na miejscu, ale i na czas jazdy.

Przygotuj samochód

Zanim przygotujesz prowiant i spakujesz bagaże, przygotuj samochód do długiej drogi. Sprawdź stan techniczny i apteczkę, aby nie zaskoczyły Cię żadne przykre niespodzianki. Zobacz, czy masz osłonki na okna i poduszkę podróżną pod głowę dla małego pasażera. Pomyśl o organizerze, który pozwala zamocować tablet lub z którego dziecko samo będzie mogło wyciągać zabawki.

Zawczasu zaplanuj postoje

Zaplanuj postoje mniej więcej co 2-3 godziny. Spójrz na mapę i sprawdź, gdzie warto się zatrzymać. Najlepiej jeśli uda Ci się znaleźć na trasie miejsce, gdzie jest nie tylko stacja benzynowa, lokal gastronomiczny, ale też plac zabaw czy nawet jakaś atrakcja turystyczna (np. zamek czy malowniczy rynek). Łącząc tankowanie samochodu z przerwą na obiad, ograniczysz liczbę postojów. A dodatkowe atrakcje sprawią, że droga zleci szybciej i przyjemniej.

Wyjeżdżaj w porze drzemki albo nocą

Jeśli Twoje dziecko śpi jeszcze w dzień, to dobrym pomysłem jest wyruszenie w porze drzemki. To gwarancja, że pierwsze godziny będzie spać.

Wiele osób ceni sobie też jazdę nocą, nie tylko dlatego, że mniejszy ruch pozwala szybciej dotrzeć na miejsce. W nocy ani głód, ani upał, ani potrzeby fizjologiczne (ani nuda!) nie powinny doskwierać pociechom. Jeśli jedziesz nocą i musisz się zatrzymać, to dobrym miejscem na postój będzie markowa stacja benzynowa, w czystej toalecie znajdziesz przewijak i spokojnie nakarmisz dziecko w kawiarence.

Torba pełna skarbów

Każda wycieczka to odkrywanie nowych miejsc, zwyczajów, legend. Ta wspaniała przygoda może zacząć się już podczas jazdy! Zabierz do auta torbę pełną niespodzianek. Włóż do niej nową książkę o miejscu, do którego się wybieracie czy grę w wersji podróżnej. Warto zwrócić tu uwagę na propozycje, które zapewniają małym pasażerom stałą interakcję z dorosłymi, a także nieustanną relację ze światem za szybą, którą zapewnia np. gra „Dzieci kontra rodzice”. Możesz zabrać też zabawki, którymi Twoje dziecko dawno się nie bawiło. Skorzystaj też z możliwości jakie oferują dziś nowe technologie – audiobooki, czy e-booki z bajkami na telefony i tablety to doskonała alternatywa.

Długa podróż jest męcząca i dla dorosłych, i dla dzieci. Ale jeśli poznasz nawyki swojego maluszka i sprawdzone triki, unikniesz wielu niepotrzebnych stresów. Dobre przygotowanie do drogi może sprawić, że wycieczka z dzieckiem stanie się wspaniałym, rodzinnym przeżyciem!