Jak podczas zakupów zminimalizować ryzyko zakażenia się koronawirusem i zachorowania na COVID-19? Zebraliśmy najważniejsze zasady bezpiecznych zakupów w czasie epidemii.

Raz na jakiś czas każdy z nas musi zrobić zakupy, czy to spożywcze, czy w aptece. W tym wpisie podpowiadamy, jak zrobić to bezpiecznie, tak by zminimalizować ryzyko zarażenia się wirusem.

Na początek przypomnijmy, jak rozprzestrzenia się koronawirus wywołujący COVID-19.

Rozprzestrzenianie bezpośrednie – koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową. To znaczy, że zarazić się można poprzez kontakt z wydzielinami zainfekowanej osoby, na przykład wdychając drobinki śliny unoszące się w powietrzu podczas mówienia. Przy czym, aby mogły one nas dosięgnąć, musimy znajdować się odpowiednio blisko. Wirusem zarazić się można także poprzez kontakt z kałem czy moczem.

Rozprzestrzenianie pośrednie – poprzez kontakt z powierzchnią, na której znajdują się wydzieliny osoby zainfekowanej. Właśnie dlatego, przebywając na zewnątrz, warto być w rękawiczkach, a ponadto unikać niepotrzebnego dotykania poręczy, klamek, przebierania produktów w sklepach, a do sklepu udawać się z własną torbą, by nie korzystać z wózków.

Pamiętajmy o tym, że na powierzchniach wirus może przetrwać nawet kilka godzin. Tak wskazują aktualne badania, na które powołuje się Główny Inspektor Sanitarny. Wirusa można się pozbyć, stosując zwykłe domowe środki do dezynfekcji. Dlatego zakupione produkty należy przecierać, a ręce dokładnie umyć wodą z mydłem.

 

Stosuj się do aktualnych zaleceń

Od 1 kwietnia wprowadzony został limit osób, które mogą jednocześnie przebywać w sklepach. Dotyczy on zarówno sklepów wielkopowierzchniowych, jak i małych sklepów osiedlowych. Jaki jest limit osób w sklepie? Wynosi on tyle, ile ogólna liczba kas przemnożona przez trzy (liczą się wszystkie kasy, nie tylko te, które są czynne).

Godziny od 10:00 do 12:00 to specjalny przedział czasu, w którym w sklepach, aptekach i drogeriach, zakupy mogą robić tylko osoby po 65. roku życia. Ten przedział czasu jest zarezerwowany jedynie dla nich.

 

Planuj wyjścia na zakupy

Ogranicz wyjścia na zakupy i dobrze je planuj, najlepiej na konkretne dni tygodnia. Na przykład na wtorki zaplanuj wyjście po zakupy spożywcze, a na piątki – do apteki czy drogerii. Do sklepu należy wychodzić pojedynczo. W czasie epidemii niestety musimy zrezygnować z zakupów całą rodziną, ale powinniśmy je wspólnie planować.

Gazetki i listy zakupowe.

Przed wyjściem do sklepu przejrzyj gazetki promocyjne sklepu, do którego chcesz się wybrać. Przygotuj listę zakupów, aby mieć pewność, że po pierwsze wiesz po co idziesz. Po drugie, aby maksymalnie skrócić pobyt w sklepie oraz mieć pewność, że niczego nie zapomnisz. Po trzecie, w gazetkach znajdziesz ciekawe promocje i najnowsze oferty, które mogą Cię zainteresować.

Najnowsze gazetki swoich ulubionych sklepów możesz znaleźć tutaj:

Listę zakupów możesz przygotować w aplikacji goodie 🙂

Kupuj w sklepach, które znasz

W ten sposób ograniczysz niepotrzebne spacerowanie między półkami i ciągłe poszukiwanie produktów, a tym samym zmniejszysz ryzyko zarażenia się. W miarę możliwości ogranicz się do dostępnego w danym supermarkecie asortymentu. Jeśli na co dzień korzystasz z transportu publicznego, wybieraj okoliczne sklepy, do których możesz iść na pieszo.

Przed wyjściem sprawdź zalecenia sklepu

Przykładowo drogerie Rossmann zachęcają klientów do tego, by zamawiać przez internet i płacić online, a do sklepu przychodzić tylko po odbiór paczki. To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ pracownicy sklepu spakują za nas zakupy, dzięki czemu nie będziemy mieć ani kontaktu z innymi klientami, ani z powierzchniami, na których może znajdować się wirus. Unikniemy też stania w kolejkach, czekania i płacenia przy kasie.

Zakupy w aptece

Wyjścia do apteki, podobnie jak w przypadku sklepów spożywczych, również najlepiej ograniczyć i kupować jedynie niezbędne leki. Powstrzymaj się przed wychodzeniem po same suplementy. Te możesz kupić w aptekach internetowych, choć musisz się liczyć z dłuższym niż zwykle oczekiwaniem na dostawę.

Płać bezdotykowo

Za zakupy płać kartą lub telefonem i w miarę możliwości bezdotykowo. Ogranicz płatności gotówką, a najlepiej całkowicie jej unikaj. Na pieniądzach mogą znajdować się wirusy. To świetny sposób na ich przenoszenie się, dlatego zawsze myj ręce po kontakcie z pieniędzmi. Pamiętaj, że ekrany kas bezdotykowych oraz klawiatury do wpisywania kodu PIN są najbardziej brudne. Używaj rękawiczek i stosuj płyn antybakteryjny po skorzystaniu z nich.

 Noś rękawiczki jednorazowe

Od 2 kwietnia każda osoba wchodząca do sklepu musi korzystać z jednorazowych rękawiczek. Pamiętajmy o tym, by nie dotykać nimi twarzy, telefonu, kluczy do domu ani innych osobistych przedmiotów. Rękawiczki nie będą nas również chronić, jeśli nie potrafimy ich poprawnie zdjąć. Musimy to zrobić bez dotykania ich „brudnej” strony. Rękawiczki jednorazowe należy wyrzucić od razu po skorzystaniu z nich. Nie można ich wykorzystywać ponownie, wkładać do kieszeni, etc.

Zakupy online

Wiele sklepów, w tym supermarkety, zaleca, by zakupy robić za pośrednictwem ich stron internetowych. Tutaj jednak pojawia się problem bardzo długiego oczekiwania na dostawę, bo sklepy te przeżywają prawdziwe oblężenie.

Dostawa bezdotykowa

Wiele sklepów realizuje dostawę bezdotykową. Kurier dostarczy paczkę pod drzwi, bez kontaktu i bez konieczności wypełniania protokołu odbioru. Podobnie sytuacja ma się w przypadku zamawiania jedzenia na wynos.

 Tutaj zrobisz zakupy online z cashbackiem goodie:

i-apteka.pl – cashback 5%,

Drogeria Natura – cashback 5,5%

Pyszne.pl – cashback 4%

Lidl – cashback 4,5%