W Polsce Halloween nie jest tak popularne jak na Zachodzie, ale z roku na rok zyskuje swoich zwolenników. Skąd wzięło się to święto i na czym polega? Jak spędzić Halloween z dziećmi, by zapewnić im niezapomniane wspomnienia?

Halloween obchodzi się 31 października, w przeddzień Święta Zmarłych. Kojarzymy je z lampionem z wydrążonej dyni, duchami i przebierańcami, którzy tego dnia krążą po domach, zbierając słodycze. Najhuczniej to święto obchodzi się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego święto to nie jest zupełnie obce Polakom i dlaczego warto się do niego przekonać.

Skąd wzięło się Halloween?

Korzenie tego święta najprawdopodobniej wywodzą się od rzymskiego święta owoców i nasion albo celtyckiego święta na powitanie zimy. W krajach północnej Europy święto to przybrało różne nazwy: Samhain (koniec lata) w Irlandii, Blodmonath w krajach anglosaskich (krwawy miesiąc), a w krajach nordyckich znane było jako „zimowe noce”. Zdaniem kulturoznawców było obchodzone już 2 tys. lat temu.

Z jednej strony była to forma uczczenia zakończenia lata i tegorocznych zbiorów, a z drugiej strony pomagała przygotować się mentalnie na nieraz ciężką i długą zimę. Kapłani celtyccy wierzyli, że w święto Samhain zacierała się granica pomiędzy światem żywych a umarłych i że ci drudzy właśnie wtedy odwiedzają ziemię, by odpokutować swoje grzechy. Dlatego właśnie na rozstajach dróg palono ogniska, by umarli z łatwością trafili do swoich byłych domostw.

Samhain było więc świętem celebrującym zakończenie żniw, podczas którego czczono dusze przodków. Możliwe, że zwyczaj przebierania się w ten dzień miał odstraszyć upiornie duchy, które zstępowały wtedy na ziemię.

Halloween nie takie nam obce

W krajach przedchrześcijańskich 31 października obchodzono podobny obrzęd o nazwie Dziady. I ma on wiele wspólnego z Halloween. Wierzono, że tego dnia zmarli powracają do swoich domostw. Zmarłych uważano za duchów opiekuńczych. Tradycja Dziadów nakazywała, by ugościć przybywające do domu dusze przodków. Rozpalano ogniska, przygotowywano stoły oraz umożliwiano ogrzanie się i wykąpanie.

Jak zorganizować zabawę w Halloween?

Dziś, inaczej niż kiedyś, w Halloween nie palimy ognisk, które mają odstraszyć złe duchy, a przywołać te dobre, ale staramy się przyciągnąć je zabawą i śmiechem, czy odstraszyć psikusami.

W święto Halloween dzieci, a nieraz i dorośli, przebierają się za duchy i zjawy i chodząc od domu do domu, zbierają słodycze, wykrzykując przy tym „cukierek albo psikus”. To niejedyne pomysły na zabawę w Halloween.

Przebieranie się

Podstawą zabawy są pieczołowicie przygotowane stroje i charakteryzacje. Wśród nich przeważają duchy, wiedźmy, wampiry, zombie, diabły i czarownice. Dzieci uwielbiają się przebierać, a takie zabawy rozwijają ich wyobraźnię.

Chodzenie po domach w Halloween w Polsce praktykowane jest rzadko, częściej w dużych miastach. Tutaj też w sklepach znajdziemy więcej ozdób, strojów i słodyczy specjalnie na to święto, a widok biegających po chodnikach duszków i wiedźm nikogo nie dziwi.

 

Dekoracje domu na Halloween

Halloween to okazja do urządzenia w domu wspaniałej zabawy dla dzieci. W przeddzień zabawy możemy zachęcić własne pociechy do udekorowania papierowych talerzyków dla gości albo wspólnie wyciąć z dyni wielki lampion.

W tym celu dynię wydrąża się, wycina się oczy, nos oraz rozdziawione w złowrogim uśmiechu usta. Do środka wkłada się lampion. Taka zabawa z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem. Można również pokusić się o przygotowanie dekoracji na Halloween, takich jak: czerwono-czarne girlandy, a nawet same kostiumy

„Cukierek albo psikus”

Tego dnia dzieci w przebraniach chodzą od drzwi do drzwi, prosząc o słodycze. Dla wielu stanowi to okazję do świetnej zabawy. Pamiętajmy jednak, że dobry zwyczaj nakazuje, by nasze pociechy odwiedzały tylko te domy, które są udekorowane ozdobami na Halloween.

Jeśli w naszym sąsiedztwie mało jest osób obchodzących Halloween, warto zastanowić się, czy nie lepiej będzie, jeśli zorganizujemy dla dzieci zabawę w domu lub wybierzemy się na którąś z zabaw na mieście.

 

 Jak spędzić Halloween z dziećmi?

Alternatywą dla wędrowania od domu do domu jest pójście na halloweenową zabawę. W mieście takich imprez nie brakuje. Jak spędzić Halloween z dziećmi?

Możemy wybrać się na halloweenowe warsztaty, podczas których przygotujemy meksykańskie czaszki, papierowe pająki i duchy. Ogromną atrakcją są również bale dla maluchów, na które mali goście przybywają w kostiumach.

Dobrym pomysłem dla małych smakoszy mogą być warsztaty kulinarne, podczas których przygotowujemy pizzę z duchami czy krwawy popcorn lub straszne ciasteczka. Z pewnością znajdziemy również mnóstwo innych zabaw dla dzieci, takich jak tropienie duchów czy zabawy z panią dynią.

Halloween w Polsce

Halloween w Polsce ma swoich przeciwników i zwolenników. Jedni to święto lubią, inni od niego stroną. Pamiętajmy, że niezależnie od tego, czy jesteśmy zwolennikami, czy przeciwnikami tego święta, najważniejsze jest, by szanować zdanie tych drugich.