Hulajnoga elektryczna przeżywa renesans popularności. Ten elektryczny pojazd szybko podbił polskie miasta i serca właścicieli. Wersja analogowa była popularna już na początku XX wieku. Choć dziś hulajnogi wyposażone są w napęd elektryczny, to od tego czasu w ich konstrukcji zmieniło się niewiele.

Hulajnoga składa się z płaskiej, wąskiej platformy, na której końcach umieszczone są dwa koła, oraz z pionowej ramy zakończonej kierownicą.
Swój pierwszy boom popularności hulajnogi elektryczne przeżyły w okolicach 2000 roku. Stały się wtedy prawdziwym hitem komunijnym. Dziś dojeżdżają nimi do szkoły dzieci, ale także coraz częściej do poruszania się po mieście używają ich dorośli. Przypadły nam do gustu dlatego, że są poręczne i ułatwiają szybsze poruszanie się szczególnie w centrum, gdzie często stoimy w korkach.
W stolicy działa już kilka wypożyczalni hulajnóg, coraz więcej osób kupuje je również na własność.

W tym artykule opiszemy kilka lubianych przez Polaków modeli hulajnóg elektrycznych.

Hulajnoga elektryczna XIAOMI MiJia

To chyba najpopularniejszy model hulajnogi elektrycznej dostępnej na polskim rynku. Charakteryzuje się eleganckim, stonowanym designem, takim w sam raz dla dorosłych. Guma i metal, z których jest wykonana, są bardzo porządne. Manetka gazu jest wygodna, ma szeroki zakres ruchu i można nią precyzyjnie operować. W odróżnieniu od innych ten model posiada hamulec ręczny na kierownicy. Hulajnoga ta ma również opony z dętkami, dzięki czemu będzie użyteczna również w wycieczkach za miasto. Zasięg hulajnogi przy pełnym naładowaniu wynosi minimum 25 kilometrów. Maksymalna prędkość to 25 kilometrów na godzinę. Hulajnoga ma również tempomat, pozwalający jechać z ustaloną prędkością, dzięki czemu nie męczą się nam ręce.

Gdzie kupić: Hulajnogę elektryczną XIAOMI MiJa 365 znajdziemy m.in.
w ofercie Media Expert w cenie 1599 zł. Kupując ją przez goodie, uzyskamy cashback do 6%.

Hulajnoga elektryczna SXT Neo 201

Hulajnoga ta wyróżnia się dobrą amortyzacją i wyższymi niż przeciętne osiągami. Pozwala rozpędzić się aż do prędkości 30 km na godzinę, co w przypadku tego typu pojazdów jest całkiem imponującą prędkością.

Hulajnoga wyróżnia się grubą rurą pionową, w której producent umieścił akumulator. W związku z tym ładujemy hulajnogę od góry, co dla wielu osób może być znacznym ułatwieniem. Sam podkład jest dość duży. Chociaż całość jest solidna, to detale pozostawiają nieco do życzenia. Kółka zawieszone na plastikowym zawieszeniu czy dźwięki manetki nie należą do plusów tego urządzenia. Zaletą hulajnogi jest niewielka, bo wynosząca niecałe 10 kilogramów, waga.

Gdzie kupić: Hulajnogę elektryczną STX Neo 201 kupić można na przykład na Allegro za 2199 zł. Kupując ją poprzez goodie, uzyskamy cashback do 3%.
Na tych, którzy jeszcze nigdy nie korzystali z funkcjonalności cashback w goodie, czeka wyjątkowa niespodzianka w postaci dodatkowego zwrotu aż 10 zł! (Ten model nie posiada homologacji drogowej).

 

Hulajnoga elektryczna Motor City XD 6 Green

Propozycja dla osób szukających hulajnogi elektrycznej do tysiąca złotych.
To hulajnoga elektryczna z przeznaczeniem do wykorzystania przez dorosłych. Według danych producenta osiąga prędkość 23 km/h. Maksymalny zasięg hulajnogi na jednym ładowaniu to 12 kilometrów, a czas ładowania wynosi 240 minut. Dostępna jest w atrakcyjnym czarno-zielonym kolorze. Hulajnoga jest poręczna i zwinna. Po złożeniu za pomocą systemu shotgun zmieścimy ją pod biurkiem w pracy czy w autobusie. Podest hulajnogi pokryty jest chropowatym materiałem przypominającym papier ścierny, co zapewnia dobrą przyczepność. Kierownica posiada regulowaną wysokość. Umieszczono na niej wyświetlacz, na którym znajdziemy m.in. informacje o stanie naładowania baterii czy o prędkości.

Gdzie kupić: Hulajnoga elektryczna dostępna jest w sklepie komputronik.pl
i obecnie jej cena wynosi 949 zł. Kupując ja przez stronę goodie, otrzymasz dodatkowy cashback w wysokości do 5% od kwoty zakupu.

 

Jaka hulajnoga elektryczna dla dzieci?

Kupując hulajnogę elektryczną dla dziecka, kierujemy się nieco innymi kryteriami niż powyższe. Tutaj zaletą będą modele wolniejsze, nieprzekraczające prędkości 12 km/h. Hulajnogi powinny być lekkie i takie, aby dziecko potrafiło się nimi posługiwać bez dużego wysiłku. Warto zwrócić również uwagę na to, by koła były wielkie, co pozwoli na łatwiejszą sterowalność. Hulajnogi można obsługiwać zarówno w sposób manualny, napędzając je siłą własnych nóg, jak i korzystając z zasilania, co w przypadku zmęczonych nóg ułatwi dzieciom towarzyszenie nam na przykład podczas dłuższych spacerów.

Prawo dla hulajnóg

Rosnąca popularność hulajnóg elektrycznych zmobilizowała prawodawców do uaktualnienia przepisów drogowych. Obecnie osoby jeżdżące na hulajnogach zobowiązane będą do korzystania z dróg dla rowerów. W przypadku braku ścieżki rowerowej z jezdni będzie można korzystać tylko wtedy, jeśli obowiązuje na niej ograniczenie prędkości do 30 km na godzinę. Oznacza to, że hulajnogą elektryczną nie będzie można jeździć na większości dróg. Jeśli nie ma ani ścieżki, ani drogi z ograniczeniem do 30 km/h, hulajnogą elektryczną będzie można poruszać się po chodniku.