Dobrze zaplanowany domowy budżet to coś, co wielu z nas chciałoby osiągnąć. Jednak często obawiamy się wielogodzinnego siedzenia przy komputerze lub w papierach. Czy zorganizowanie miesięcznego planu domowych wydatków naprawdę jest takie trudne? Sprawdziliśmy to i mamy dla Was kilka inspiracji!

Jak zaplanować budżet domowy?

Wiele osób bez powodu obawia się planowania domowego budżetu, wyobrażając sobie, że jest to żmudny i czasochłonny proces. Tymczasem, aby dobrze zorganizować wydatki swoje oraz swoich domowników, wystarczy kilkadziesiąt minut skupienia, kartka papieru lub ewentualnie, dla większej pomocy notes, który możesz kupić w sklepie Papierowo.

Najważniejszym krokiem jest przełamanie się i zorganizowanie wolnej chwili, aby przekonać się, że planowanie domowego budżetu nie jest skomplikowane, oraz że warto robić to regularnie. Na planowanie budżetu wybierz dla siebie wygodne, dobrze oświetlone miejsce, tak aby nie mieć przed samym sobą wymówek, że nie masz gdzie kontrolować finansów. Jeżeli nie masz takiego miejsca, zorganizuj je. Możesz zaopatrzyć  się w lampę w sklepie Elampy, zadbaj o wygodne krzesło lub fotel i gotowe! Planowanie domowego budżetu to świadome i przemyślane planowanie przyszłości, a jako że każdy z nas pragnie, żeby była udana – warto do planowania podejść rzetelnie.

Jak oszczędzać pieniądze – budżet domowy dla początkujących

Dobrze rozplanowany domowy budżet jest niezwykle pomocny w dbaniu o finanse swoje i swojej rodziny. Wydawanie pieniędzy z dnia na dzień, bez większego planowania sprawia, że nierzadko z końcem miesiąca okazuje się, że duża suma gdzieś nam umknęła, przeciekła wręcz przez palce.

Na samym początku warto uświadomić sobie, że w planowaniu domowego budżetu nie chodzi o zatapianie się w paragonach i analizowanie każdego z nich. Oczywiście sprawdzanie swoich wydatków jest częścią planowania budżetu, jednak nie stanowi jego istoty. Co zatem nią jest? Przede wszystkim plan na przyszłość dla finansów domowych. To podjęcie świadomych i przemyślanych decyzji na temat naszych pieniędzy i ich dziennego, miesięcznego, czy rocznego przeznaczenia.  Istnieje wiele koncepcji planowania finansów, warto zapoznać się, choć z niektórymi z nich, aby wybrać tę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i oczekiwaniom. Na początku jednak istotne jest podjęcie kilku podstawowych, prostych kroków.

Planowanie budżetu pomaga oszczędzać pieniądze
Planowanie domowego budżetu pozwala oszczędzać na przyjemności!

Podstawowa zasada działania budżetu

Kluczem do sukcesu jest właściwe zrozumienie podstawowych zasad działania budżetu. Spokojnie, nie będziemy mierzyć się z niczym skomplikowanym. Można je bowiem sprowadzić do kilku prostych kroków.

  1. Sprawdź, jaką sumą obecnie dysponujesz. Policz wszystkie pieniądze, jakie obecnie posiadasz, nie patrząc na razie na to, co będzie dalej, za miesiąc czy dwa. Sprawdź swój portfel i stan konta, a następnie zsumuj posiadane kwoty.
  2. Kiedy już policzysz wszystkie zasoby finansowe, przyjdzie czas na zaplanowanie im przyszłości, przydzielenie zadań. Część z nich z pewnością zostanie przeznaczona na wszelkiego rodzaju opłaty domowe, inna część na zakupy, jeszcze inna – na wyjścia do restauracji. I tu właśnie powoli dochodzimy do sensu naszych działań.
  3. Podejmij świadome decyzje – rozdziel finanse na określone cele. Tutaj przystępujemy do podziału swoich finansów. Warto robić to hierarchicznie – od najważniejszych celów do tych mniej istotnych. Przygotuj listę, w której uporządkujesz wszystkie planowane wydatki. Na samej górze powinny znaleźć się rachunki czy raty spłaty kredytu oraz wydatki na jedzenie, nieco niżej finanse na inne, równie ważne produkty, jak leki czy chemia domowa. Jeżeli planujesz tym miesiącu zakupić np. torebkę marki Ochnik lub nowe buty z Nike, wydatki te powinny znaleźć się poniżej niezbędnych celów.

Tym oto sposobem, zanim jeszcze rozpocznie się nowy miesiąc, wydajemy pieniądze „na sucho”, na papierze, mając możliwość sprawdzenia, na co przeznaczamy ich najwięcej i ile powinno nam z nich zostać.

Teraz pozostaje nam także dodać istotne elementy planowania budżetu, które wykonujemy w trakcie miesiąca. Jest to:

  • rejestrowanie innych, nieplanowanych wydatków oraz przychodów w ciągu miesiąca;
  • podsumowanie miesiąca wraz z rzetelnym sprawdzeniem odzwierciedlenia budżetu na kartce w rzeczywistości;
  • wyciągnięcie wniosków i przygotowanie kolejnego miesięcznego budżetu w oparciu o uzyskane doświadczenie.

Budżet domowy miesięczny – klucz do stabilnych wydatków

Mimo że planowanie domowego budżetu straszy wiele osób swoją pozorną trudnością, powoli zyskuje ono na popularności. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ, mimo wszystko, wiele osób pragnie przełamać się i zdobyć kontrolę nad własnymi wydatkami. Każdy z nas chociaż raz doświadczył tego, że pomimo sporego przychodu finansów pod koniec miesiąca suma, która pozostała w jego kieszeni, nie była w żadnym stopniu zadowalająca. I właśnie po to, aby dowiedzieć się, gdzie i w którym miejscu pieniądze te przeciekły nam przez palce, planujemy domowy budżet.

Pierwsze dwa miesiące planowania mogą być trudne – może okazać się, że mimo rachunków i szacunków coś i tak poszło nie tak. Warto wtedy raz jeszcze spojrzeć na wszystkie swoje kroki i przeanalizować je. Być może gdzieś popełniamy błąd. Jeżeli czujesz, że potrzebujesz dodatkowej pomocy, możesz zaopatrzyć się w korkową lub magnetyczną tablicę, ze sklepu biurowego Dla Biura24, na której rozwiesisz swój plan, oraz która pomoże Ci w jego utrzymaniu.

Warto dążyć do perfekcji w wykonywaniu miesięcznych planów finansowych i nie zniechęcać się drobnymi niepowodzeniami. W ten sposób łatwo zapanujesz nad swoimi pieniędzmi i szybciej odłożysz z nich sumę potrzebną na spełnienie któregoś z Twoich marzeń.

W programie cashback biorą udział takie sklepy z zaopatrzeniem dla biura i domu jak: