Czy wiesz, co oznaczają numerki na jajkach? Jakim kodem oznaczone są jaja ekologiczne, jaja pochodzące od kur z wolnego wybiegu, a jakim te od kur z chowu klatkowego? Poniżej podpowiadamy, jak kupować jajka świadomie i nie wpadać w pułapki zastawiane przez producentów.

 

Pewnie niejednokrotnie podczas robienia zakupów zwróciłeś uwagę na to,że na każdym jajku znajduje się pewien ciąg liczb. Jest to kod zdradzający nam ważne informacje na temat jajka, które wkrótce znajdzie się na naszym talerzu.

Z tego ciągu liczb można odczytać m.in., z jakiego kraju jajko pochodzi, jakiej jest jakości czy w jakich warunkach hodowane są kury. Ta podstawowa wiedza jest bardzo ważna, ponieważ dzięki niej możemy zadbać o zdrowie i dokonywać świadomych wyborów podczas zakupów.

Jak czytać kod na jajkach?

Kod składa się z 9 cyfr i 2 liter podzielonych na 3 części:
1-PL-00112233

  •  wskazuje na rodzaj chowu i warunki, w jakich kury są hodowane na farmie,
  • PL oznacza kraj – w tym przypadku PL (Polska),
  • 00 to województwo,
  • 11 oznacza powiat,
  • 2 to kod hodowli,
  • 33 to numer producenta.

Dla konsumentów najważniejsza jest pierwsza cyfra kodu. Reszta przydatna jest szczególnie wtedy, kiedy istnieje podejrzenie o skażeniu danego sortu i trzeba jak najszybciej dotrzeć to farmy i hodowcy, by pozbyć się zakażonej partii. Tym jednak zajmują się wyznaczone służby.

Od 3 do 0, czyli co oznaczają numerki na jajkach?

3 – CHÓW KLATKOWY

Obecnie ceny produktów spożywczych stale rosną. Nic więc dziwnego,
że wielu Polaków podczas robienia zakupów decyduje się na jajka oznaczone cyfrą 3, które są zdecydowanie najtańsze. Czy jednak warto na nich oszczędzać? Niskie ceny nie są tutaj przypadkowe. Jest to bowiem chów masowy, nastawiony na ilość, a nie humanitarne warunki hodowli zwierząt. Kury znajdują się w ciasnych klatkach, jedna na drugiej i nigdy nie oglądają światła dziennego. Często obcinane są im pazury i część dzioba, by nie okaleczały siebie i współtowarzyszek niedoli. Ich całe życie ograniczone jest do masowej produkcji jaj i cierpienia. Nie jest jednak prawdą to, że „trójki”
są niezdrowe i znoszą je kury faszerowane antybiotykami i chemią.
Wprost przeciwnie, wiele osób uważa, że ten chów zapewnia największe bezpieczeństwo konsumentów, gdyż żadna z kur nie ma styczności ze światem zewnętrznym i wszelkimi możliwymi zagrożeniami. 1 stycznia 2006 roku w Unii Europejskiej wprowadzono zakaz wykorzystywania paszy z antybiotykami. Stosuje się je tylko w przypadku, gdy zwierzę zachoruje, jednak sort zniesiony podczas choroby nie jest udostępniany do sprzedaży, aż do całkowitego wyzdrowienia kury.

2– CHÓW ŚCIÓŁKOWY

Chów ściółkowy zapewnia zdecydowanie lepsze warunki trzymania zwierząt od klatkowego. Kury co prawda żyją w zamknięciu i w budynku jest ich wiele, jednak mają one możliwość swobodnego poruszania się, dłubania w piasku czy korzystania z grzęd. Jednocześnie zmniejsza się bezpieczeństwo kupującego. Na piasku czy sianie istnieje ryzyko rozwinięcia się bakterii czy grzybów, które następnie zostaną przeniesione przez kurę na jajka. Najlepiej zatem wybierać jaja od znanych producentów, którzy dbają o swoje gospodarstwo i jakość produktów z niego pochodzących.

1 – CHÓW WOLNOWYBIEGOWY

Ten chów charakteryzuje się tym, że za dnia kury swobodnie korzystają z wolnego wybiegu, a na noc zamykane są w kurnikach bądź klatkach.
Ich jakość życia bezapelacyjnie jest o wiele lepsza niż poprzedniczek.
Nie jest to niestety jednoznaczne ze zwiększeniem bezpieczeństwa osoby, która będzie spożywać jaja z tej hodowli. Kury podczas korzystania z wybiegu mogą mieć styczność ze skażonymi przedmiotami albo wybieg może znajdować się w okolicy, w której powietrze jest zanieczyszczone np. w wyniku wydzielania spalin.

0 – CHÓW EKOLOGICZNY

Pod względem warunków chowu kur jest to najlepsza z możliwych opcji. W takiej hodowli panują bardzo restrykcyjne zasady, których producent musi przestrzegać. Mają one stały dostęp do świeżego powietrza i wolnego wybiegu. Oprócz tego są karmione paszami z certyfikatami ekologicznymi, całkowicie pozbawionymi GMO. W tym przypadku całkowicie zabronione jest używanie środków, które mają na celu ochronę roślin przed szkodnikami,
czy sztucznych nawozów. Wysokiej jakości pokarm i brak stresu mogą pozytywnie wpływać na wartości odżywcze jaj, pochodzących od kur cieszących się dobrym życiem. Niestety konsumenci muszą liczyć się z tym, że w przypadku chowu ekologicznego istnieje największe ryzyko skażenia, ponieważ zwierzęta mają stały kontakt ze światem zewnętrznym.

A zatem które jajka są najlepsze i najzdrowsze?

Odpowiedź na to pytanie nie jest niestety oczywista. Jeśli sugerujemy się względami etycznymi, powinniśmy decydować się na te oznaczone cyferką 0 lub 1. Niewątpliwie to właśnie chów ekologiczny i wolny wybieg zapewniają kurom najlepsze życie, pozbawione cierpienia i ograniczeń. Jeśli jednak najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo, niestety to właśnie zautomatyzowana produkcja je gwarantuje. Kury, których jaja oznaczone są cyfrą 3, nie mają styczności z otoczeniem, cały czas spędzają w małych klatkach i poddawane są ścisłej kontroli. Jeśli mamy jednak zaufanego gospodarza, którego zwierzęta trzymane są w dobrych warunkach, hodowane są w bezpiecznym miejscu, z dala od zanieczyszczeń – wybierajmy jajka z jego gospodarstwa. To zdecydowanie najlepszy sposób, by nie przyczyniać się do cierpienia zwierząt i jednocześnie dbać o swoje zdrowie.