W zapachach ukryte są najrozmaitsze wspomnienia i skojarzenia. Często chcąc przywołać miłe chwile, sięgamy po źródło danego aromatu. Tak działające na umysł i ciało człowieka zapachy można wykorzystać także w innych celach, na przykład leczniczych.

Tak w olbrzymim uproszczeniu określić można aromaterapię. A jaka jest jej szersza definicja? Jest to forma medycyny alternatywnej, która swoje działania skupia na leczeniu za pomocą wonnych olejków eterycznych. Konkretne dolegliwości zwalczać można przy użyciu poszczególnych środków.

Aromaterapia – olejki do zadań specjalnych

Aromaterapia to terapeutyczna metoda, która za pośrednictwem zmysłu węchu oddziałuje na cały organizm. Jak to dokładnie działa? Otóż zmysł węchu jest najsilniejszym ze wszystkich ludzkich zmysłów, dzięki czemu szybciej i skuteczniej działa na nasze ciała. Zapach olejków podróżuje więc od komórek węchowych w nosie, poprzez system węchowy, aż do odpowiednich punktów w układzie limbicznym.

Historia aromaterapii – co wiemy o leczeniu zapachami?

Historia tej dziedziny medycyny alternatywnej sięga naprawdę zamierzchłych czasów. Już w 3000 roku p.n.e. Egipcjanie używali różnego rodzaju substancji zapachowych nie tylko, aby wytworzyć perfumy, ale także zabalsamować zwłoki czy wyprodukować leki. Wtedy czynności te wykonywano bez specjalistycznej wiedzy, niejako na wyczucie, jednak po latach odkryto zawarte w wyciągach z nasion, kwiatów czy liści związki chemiczne, mające znaczący wpływ na ludzki organizm. Są to między innymi fenole, aldehydy i estry, które po dotarciu do ludzkiego mózgu oddziałują na przykład na odczuwanie przez nas emocji.

Kąpiele, inhalacje, nawilżacz powietrza – aromaterapia w domu

Aromaterapia to w stu procentach naturalny sposób na odprężenie i zniwelowanie niektórych dolegliwości. Warto wiedzieć, że terapię zapachem można także stosować w domu. Co będzie nam potrzebne? Wystarczy jedynie kilka buteleczek olejków eterycznych, które znaleźć można w sklepie Biogo. Zapachy należy dobierać rozsądnie i precyzyjnie, a także łączyć je ze sobą umiejętnie, aby uzyskać pożądany efekt. Dodatkowym akcesorium potrzebnym do aromaterapii jest również nawilżacz powietrza, do którego należy wlać kilka kropli danego olejku. Odświeżacz powietrza do aromaterapii znaleźć można między innymi w sklepie Notino. Oczywiście jeżeli nie posiadasz odświeżacza i w najbliższym czasie nie planujesz jego zakupu, możesz wykorzystać inne sposoby na leczenie zapachami. Można zrobić sobie wonną kąpiel lub inhalować się aromatami olejków. Można także połączyć aromaterapię z dodatkowym relaksem i poprosić bliską osobę o masaż z użyciem takich środków zapachowych.

Podczas aromaterapii można stosować samodzielnie przygotowaną kompozycję zapachów lub skorzystać ze skomponowanych już w aromatyczną całość olejków, dostępnych między innymi w sklepie Biolinea.

Aromaterapia w domu
Aromaterapię można połączyć z kąpielą, inhalacją lub masażem.

Aromaterapia – działania olejków eterycznych

Zarówno wybór, jak i komponowanie olejków powinno przede wszystkim skupiać się na konkretnym celu, jaki chcemy osiągnąć. Wyjątkiem jest stosowanie terapii wyłącznie w celach relaksacyjnych, jednak nawet wtedy należy wszystkie aromaty mieszać ze sobą w sposób przemyślany.

Poszczególne olejki zaliczane są do grup zapachów, wywołujących pożądany efekt. Na przykład do grupy olejków poprawiających nastrój zalicza się między innymi olejek z lawendy, bergamotki, rumianku, jaśminu, kadzidłowca i neroli. Z kolei na przykład olejek lawendowy nie tylko poprawia nastrój, ale także działa uspokajająco i odprężająco, przez co polecany jest dla osób cierpiących na depresję i zaburzenia snu. Olejek waniliowy także znacznie ułatwia zasypianie, jak również łagodzi bolesne dolegliwości związane z miesiączkowaniem. Podobne działania na dolegliwości kobiece ma także olejek różany. Dla osób cierpiących na depresję oraz nerwicę sprawdzi się również olejek pomarańczowy, który działa wyjątkowo uspokajająco i kojąco. Ponadto jest nieoceniony przy problemach z bezsennością.

Z kolei olejek z eukaliptusa, o nieco mocniejszym aromacie, posiada właściwości orzeźwiające oraz bakteriobójcze. Zalecany jest osobom z problemami oddechowymi. Podobne działanie wykazuje również olejek z mięty pieprzowej, który dodatkowo działa wykrztuśnie.  W czasie przeziębienia – oprócz olejku eukaliptusowego – warto sięgnąć także po olejek z drzewa herbacianego oraz tymiankowy.

Inną ciekawą grupą olejków są olejki poprawiające koncentrację. Zalicza się do nich olejek z lawendy, rozmarynu, bazylii czy cytryny. Takie zapachy znaleźć można w sklepie Bionaturalfit lub w Ekodrogerii.

Olejki eteryczne mogą także korzystnie wpływać na problemy z ciśnieniem. Na przykład olejek z rozmarynu czy tymianku podnosi ciśnienie krwi, natomiast olejek jałowcowy czy melisowy – obniża je.

Aromaterapia – sposoby leczenia zapachami

Aromaterapię przeprowadzimy na kilka różnych sposobów. Można zastosować inhalację przy użyciu kawałka materiału nasączonego olejkiem lub wdychać aromat bezpośrednio z buteleczki czy innego naczynia. Można także wykorzystać olejki jako naturalne odświeżacze powietrza, które dodatkowo przynoszą pożądane efekty zdrowotne. Wystarczy zmieszać je z wodą i umieścić w naczyniu z dyfuzorem lub odświeżaczu powietrza.

Aromaterapię można także połączyć z kosmetyką. Obecnie wiele preparatów kosmetycznych zawiera w swoim składzie różnego rodzaju olejki eteryczne, które dodatkowo wzmacniają ich działanie. Olejki zapachowe najczęściej znaleźć można w naturalnych szamponach oraz kremach.

Aromaterapia to terapia zapachami o wyjątkowej, długiej historii. Jeszcze kilka lat temu była ona nieco pomijana i niedoceniana, jednak obecnie zyskuje na popularności. Warto zainteresować się tym nietypowym w nowoczesnym świecie sposobem kuracji – naturalne aromaty mają bowiem tak wiele rozmaitych zastosowań, że z pewnością każdy znajdzie w nich coś dla siebie!

W programie cashback biorą udział takie marki kosmetyczne i prozdrowotne, jak: