Stale rosnące potrzeby konsumentów determinują dynamiczny rozwój marek handlowych, także tych spożywczych. W ostatnim czasie znaczna większość dużych marketów, jak i mniejszych sklepów spożywczych wprowadziła dla swoich klientów mobilne programy lojalnościowe, specjalne aplikacje, jak również możliwość dokonywania zakupów online. W 2018 roku firma Amazon poszła o kolejny krok naprzód w wychodzeniu naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, tworząc pierwszy na świecie spożywczy sklep bezobsługowy.

Trzy lata później marka Żabka powtórzyła ten sukces, uruchamiając swój pierwszy sklep bez kas i obsługi.

Żabka – sklep bezobsługowy. Początki

Obecnie sieć Żabka to aż siedem tysięcy sklepów stacjonarnych w całym kraju. Większość sklepów otwarta jest od godziny 6 do 23, niektóre z nich otwarte są także w każdą niedzielę i święta. Jednak marka postanowiła pójść o krok dalej i zdecydowała się na otwarcie sklepu, który otwarty jest każdego dnia, przez 24 godziny na dobę i… nie potrzebuje pracowników.

Marka Żabka sklep bezobsługowy planowała otworzyć już jakiś czas temu; wstępne plany snuto w roku 2019. Po licznych badaniach rynku, testach płynności zakupów i sprawności zastosowanych technologii udało się stworzyć pierwszy, modelowy sklep Żappka Store. Pierwsza innowacyjna placówka została zaprezentowana 14 czerwca tego roku na Międzynarodowych Targach w Poznaniu. Początkowo sklep przetestowany został przez pracowników marki, aby po udanych testach mógł zostać całkowicie oddany w ręce konsumentów. W planach marki jest otwarcie kolejnego sklepu w Warszawie, a następnie w Krakowie oraz innych, większych miastach w kraju. Jeszcze w 2021 roku Żabka planuje otwarcie co najmniej kilkudziesięciu bezobsługowych sklepów w całej Polsce.

Zalety bezobsługowego Żappka Store

To innowacyjna, niezwykle wygodna alternatywa dla tradycyjnych sklepów. Bezobsługowe sklepy Żabka zostaną otwarte w miejscach, w których otwarcie zwykłych placówek jest niemożliwe z różnych przyczyn. Pozwoli to na dotarcie do szerszego grona klientów i dostarczenie im szerokiego asortymentu spożywczego.

Sklep bezobsługowy otwarty przez całą dobę jest rozwiązaniem szczególnie praktycznym i dobrze sprawdzającym się w dużych miastach, gdzie od wczesnych godzin porannych aż do świtu konsumenci potrzebują otwartych placówek. Są to zarówno osoby rozpoczynające pracę o wczesnej porze, jak również turyści czy studenci korzystający z nocnego życia miasta.

Co więcej, zakupy w Żappka Store można wykonać w zaledwie kilka chwil, bez konieczności uciążliwego czekania w kolejce. Jest to opcja bardzo praktyczna zarówno dla osób spieszących się na poranną zmianę, jak i rodziców, którzy w drodze po dzieci muszą zrobić szybkie zakupy.

Żappka Store to także nowe możliwości oraz miejsca pracy. Mimo iż sklep nie potrzebuje typowej obsługi, przedstawiciele marki informują, że do jego funkcjonowania niezbędni będą pracownicy nadzorujący stany towarów czy monitoring. Bezobsługowy sklep Żabki jest więc ukłonem nie tylko w stronę klientów, ale także potencjalnych pracowników.

W bezobsługowym sklepie Żabka klienci mogą znaleźć szeroką gamę wysokiej jakości produktów spożywczych, takich jak napoje, dania gotowe, słodycze, słone przekąski czy produkty sypkie. W sklepie dostępna będzie także możliwość zakupienia świeżo zmielonej, aromatycznej i gorącej kawy.

Ogromnym ułatwieniem jest także fakt, że po wybraniu odpowiednich produktów nie musimy zastanawiać się, czy zabraliśmy ze sobą kartę płatniczą lub czy posiadamy jakiekolwiek drobne, o które tak często proszą nas pracownicy sklepu. Płatność za nasze zakupy odbywa się bowiem bezgotówkowo i zupełnie automatycznie, bez naszego udziału.

Zakupy w Żappka Store krok po kroku

Bezobsługowy sklep Żabka to swoiste połączenie świata online oraz offline. To właśnie ta kompozycja umożliwia tak szybkie i sprawne dokonywanie zakupów w innowacyjnych placówkach. Aby wykonać zakupy w bezobsługowej Żabce, niezbędny jest smartfon z zainstalowaną aplikacją mobilną żappka. wymagana jest również aktywacja specjalnej usługi Żappka Pay. Dzięki temu możliwe jest zrobienie zakupów w kilka sekund bez konieczności opłacania produktów przy kasie.

Mobilna aplikacja sklepu przed rozpoczęciem zakupów wygeneruje specjalny, jednorazowy kod QR przypisany do danego sklepu. Należy zeskanować go na umieszczonym na drzwiach sklepu czytniku – dzięki czemu drzwi do Żabki otworzą się automatycznie – a następnie przystąpić do zakupów. Teraz wystarczy już tylko przejść przez sklep odszukując i wybierając potrzebne produkty. Po skompletowaniu swojego zamówienia możemy po prostu wyjść ze sklepu – płatność za zakupy zostanie automatycznie ściągnięta z naszego konta.

Wyliczenie całkowitej kwoty potrzebnej do uiszczenia za zakupy możliwe jest dzięki specjalnemu, innowacyjnemu systemowi kamer. Kamery te wykorzystują inteligentne algorytmy takie jak deep learning, które są w stanie zidentyfikować wybrane przez nas produkty zdjęte z półek. Po rozpoznaniu rodzaju i ilości produktów system nalicza właściwą, przypisaną im cenę, a następnie sumuje całość i finalizuje płatność.

Prosta i szybka płatność bez naszego udziału możliwa jest dzięki karcie płatniczej, podpiętej bezpośrednio do systemu Żappka Pay.

Przedstawiciele marki Żabka podkreślają, że mimo obecności inteligentych i śledzących nasze ruchy kamer, zakupy w Żappka Store są w pełni bezpieczne i niepozbawione prywatności. Nowoczesne kamery rozpoznają wybrane przez nas produkty, ale nie identyfikują twarzy klientów, a także nie nagrywają ani nie zapamiętują obrazu.

Bezobsługowa Żabka – krok w stronę nowoczesności

Bezobsługowe sklepy Żabka to wyjątkowe połączenie innowacyjności, wygody i bezpieczeństwa. Mimo konieczności posiadania oraz korzystania z aplikacji mobilnej, zakupy w sklepie są proste, intuicyjne i bezproblemowe, zarówno dla przedstawicieli młodego pokolenia, jak i dla osób starszych. Żabka Store to miejsce, w którym możemy na szybko dokupić coś czego akurat zabrakło nam w domu, jak i również sklep, gdzie wyjątkowo sprawnie zrobimy większe zakupy.

W programie cashback biorą udział takie marki jak: