Rozpoczęcie roku szkolnego to wzruszający czas zarówno dla dzieci, jak i dla ich rodziców. Początek nauki, nawiązywanie nowych znajomości, spotkania z nauczycielami i przyjaciółmi z klasy. Niemniej jednak szkolna wyprawka może być dla rodziców sporym wyzwaniem, szczególnie w dobie wysokiej inflacji. Jak przygotować dziecko do nowego roku szkolnego i przy tym nie nadszarpnąć domowego budżetu? Zobacz porady goodie.

Każdy rodzic chce przygotować swoje dziecko do szkoły jak najlepiej. Nowy tornister, zestaw zeszytów, mazaki, długopisy i ołówki… Lista szkolnej wyprawki nagle staje się całkiem długa. Jak zorganizować wszystkie niezbędne przybory szkolne i zmieścić się w planie budżetowym? Poniżej przedstawiamy kilka propozycji.

Wyprawka szkolna 2023 – stwórz listę

Spis wszystkich niezbędnych do szkoły rzeczy jest konieczny. Taka lista pomoże uniknąć zakupu zbytecznych przyborów (np. takich, które już masz). Oczywiście, wyprawka szkolna zależy od wieku dziecka i klasy, do której ono idzie. Niemniej jednak przykładowa lista może wyglądać w następujący sposób:

  1. – plecak lub tornister;
  2. – zeszyty;
  3. – piórnik + akcesoria (długopisy, ołówki, linijka itp.);
  4. – okładki na zeszyty i książki;
  5. – artykuły na zajęcia plastyczne (m.in. klej, farby, pędzle, bloki itp.);
  6. – strój na zajęcia z wychowania fizycznego;
  7. – worek na obuwie – opcjonalnie;
  8. – pojemniczek śniadaniowy – opcjonalnie.

    Taki zestaw jest uniwersalny, a lista może się skracać lub wydłużać, w zależności od potrzeb.

Wyprawka szkolna 2023 – zaplanuj budżet


Wraz ze zbliżającym się nowym rokiem szkolnym, warto zaplanować domowy budżet. Można już wcześniej odłożyć odpowiednią sumę pieniędzy, a dodatkowo z goodie -zaoszczędzić. Jak? Na przykład korzystając z goodie cashback, czyli częściowego zwrotu pieniędzy za zakupy online. Prosty przykład. Załóżmy, że w sklepie X z cashbackiem 10% chcesz kupić plecak w cenie 200 zł. Wszystko, co musisz zrobić, to dokonać zakupu z goodie, a zwrot w wysokości 20 zł może być Twój.
Innym sposobem planowania budżetu może być skorzystanie z programu „Dobry Start”, który oferuje jednorazowe wsparcie w wysokości 300 zł dla wszystkich dzieci rozpoczynających naukę (do ukończenia 20. bądź 24. roku życia) bez względu na dochód rodziców. Jak podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej świadczenie można uzyskać raz do roku na dziecko uczące się w szkole. Żeby otrzymać wsparcie finansowe, należy wypełnić, a następnie złożyć wniosek w terminie od 01.07.2023 r. do 30.11.2023 r.

Ważne! Program nie dotyczy dzieci uczęszczających do przedszkola, zerówki oraz studentów.

Więcej informacji o programie „Dobry Start” znajdziesz na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (www.gov.pl).

Wyprawka szkolna 2023 – kup z wyprzedzeniem

Sporo sklepów zaczyna oferować artykuły szkolne już w połowie lipca. Jeżeli kupujesz stacjonarnie, to warto sięgnąć po gazetki, w których na pewno znajdziesz rabaty i promocje z Twoich ulubionych dyskontów. Innym rozwiązaniem jest zakup online. Niektóre popularne sklepy, m.in. Allegro i Empik oferują szeroki wybór towarów w bardzo atrakcyjnych cenach. Jeżeli zamówisz je z wyprzedzeniem, to zaoszczędzisz swój czas i pieniądze, a dziecko będzie gotowe do szkoły jeszcze przed pierwszym dzwonkiem. 😊 Pamiętaj, że kupując online zyskujesz – otrzymując cashback za zakupy z goodie.


Powyżej przedstawiliśmy kilka sposobów na skompletowanie szkolnej wyprawki. Warto podejść do tematu z wyprzedzeniem, ale też należy pamiętać, że artykuły kupuje się przede wszystkim dla dziecka. Zatem wybierajcie je razem, żeby pociecha miała jeszcze więcej radości z nauki. 😉