Światowy Dzień Roweru obchodzimy 3 czerwca. Święto to jest dość młode, ponieważ Organizacja Narodów Zjednoczonych ustawiła obchody tego dnia w 2018 roku.

Nie ma lepszego rozwiązania na wiosenno – letnie przejażdżki, niż rower. Jest to aktywny i szybki środek transportu, który będzie idealnym rozwiązaniem zarówno dla dróg miejskich, jak i tych poza miastem. Warto również podkreślić szczególną rolę ekologiczną rowerów. Jest to transport przyjazny środowisku, niezbyt duży, lecz funkcjonalny.

Rower jest jednym z najbardziej popularnych środków transportu, dzięki któremu relatywnie szybko można się dostać z jednej części miasta do drugiej. A korzystanie z roweru ma wiele korzyści. Zobacz je poniżej.

Jazda na rowerze to rewelacyjny sposób na podtrzymanie dobrej formy. Wzmacniają się mięśnie, organizm się dotlenia, a przy okazji kontroluje się wagę ciała.

Wybierając rower dbamy o nasze środowisko. Ograniczamy zanieczyszczenie powietrza, redukujemy korki samochodowe, a przy okazji mamy dostęp do wielu malowniczych miejsc, do których nie możemy pojechać np. samochodem.

Rower to doskonała okazja, żeby pogłębić więzi rodzinne bądź przyjacielskie. Jeżeli w bliskim otoczeniu masz kogoś, kto jeszcze nie umie jeździć na rowerze – pora najwyższa, żeby taką osobę nauczyć. 😉

Z rowerem związane są niektóre ciekawostki:

W 2013 roku Polacy postawili na rowery. Dlaczego? Ponieważ kupiono zostało ponad 1.28 mln sztuk transportu kołowego, co przewyższyło liczbę kupionych w tamtym roku samochodów;

Wyprodukowanie jednego samochodu pochłania energię, która wystarczyłaby na produkcję ponad stu rowerów;

30 lat temu więcej dzieci chodziło bądź jeździło rowerem do szkoły. Notuje się drastyczny spadek z 82% do 14%;

Najsłynniejszym światowym wyścigiem kolarskim jest Tour de France;

Najbardziej „rowerowymi” krajami są: Norwegia, Szwecja, Niemcy, Dania i Holandia.

A jak zadbać o rower?

Żeby rower służył przed długie lata, należy pamiętać o odpowiedniej konserwacji:

Pamiętaj o czystości pojazdu. Bez różnicy, czy pokonana została łatwa, czy trudna trasa – po przejażdżce nie zapomnij wyczyścić swój rower od kurzu i zabrudzeń;

Żeby wszystkie mechanizmy działały prawidłowo, pamiętaj o ich regularnym smarowaniu. Środki do konserwacji zapewne znajdziesz w każdym sklepie rowerowym;

Dbaj o łańcuch. Z biegiem czasu i pokonaniem kolejnych kilometrów ta część roweru się zużywa. Należy o tym pamiętać, kontrolować i co jakiś czas wymieniać łańcuch. W ten sposób zapobiega się uszkodzeniu zębatek rowerowych.

Pamiętaj o przeglądzie Twojego roweru. Dzięki profesjonalnej ocenie dowiesz się, w jakim stanie technicznym jest Twój pojazd.

Na koniec pozostaje tylko życzyć świetnej zabawy i wielu wykręconych kilometrów! 😉

PS jakbyście potrzebowali akcesoriów rowerowych, to mamy dla Was ciekawe oferty.

Źródła:

national-geographic.pl

roweroweporady.pl

rowerowypoznan.pl