Zbliżają się Święta, a wraz z nimi rodzinne spotkania przy wspólnym stole. Czy szykując potrawy trzymasz się klasyki i sporządzasz tradycyjne 12 dań? A może wolisz kuchnię współczesną? Spójrzmy, czym się różnią od siebie te dwa podejścia.

Przyjęło się, że na stole wigilijnym powinno się znaleźć 12 dań. Do najpopularniejszych potraw tradycyjnych można zaliczyć:

barszcz czerwony z uszkami

pierogi z kapustą i grzybami

zupę grzybową

karpia (w galarecie lub smażonego)

śledzia (w oleju, w śmietanie)

rybę po grecku

kompot z suszu

kutię

kluski z makiem

makowiec

kapustę z grzybami

gołąbki z kaszą i grzybami

A czy wiesz, dlaczego na wigilijnym stole powinno się znaleźć 12 dań? Zanim to nabrało znaczenia religijnego uważano, że 12 potraw symbolizuje 12 miesięcy roku, za które się dziękowało. Dlatego należało też spróbować wszystkich 12 dań, żeby kolejny rok był obfity i przynosił szczęście.

A może chcesz spróbować czegoś zupełnie nowego? Jeżeli tak, to powinno Cię zainteresować współczesne podejście do przygotowania wigilijnego stołu. Polega ono na modyfikacji już istniejących potraw tradycyjnych oraz na wprowadzeniu nowych smaków.

Na przykład znana ryba po grecku może się stać rybą po grecku w cieście francuskim. Zamiast barszczu możesz się zastanowić nad zupą rybną. Klasyczne pierogi nabiorą nowych smaków, jeżeli zamiast kapusty z grzybami dodasz kasze gryczaną. Smażonego karpia można zamienić na zapieczonego z warzywami łososia lub dorsza. Dobrze się sprawdzą również roladki z bakłażana lub cukinii oraz paszteciki z pieczarkami lub kapustą.

Nie ma różnicy, czy wybierzesz podejście tradycyjne, czy współczesne. Ważną składową każdego dania jest dobrze wykonany przepis na bazie odpowiednich produktów. Pamiętaj, że większość składników z pewnością znajdziesz w gazetkach. W goodie masz wszystko pod ręką – gazetki Twoich ulubionych marek i wygodną listę zakupową, dzięki której nie zapomnisz o potrzebnych do poszczególnych dań produktach. Wystarczy, że w gazetce wybierzesz produkt – jeden klik i wyląduje w Twojej liście zakupowej.