Warzywa i owoce to niezwykle ważne elementy naszego jadłospisu. Zarówno pod względem smakowym, jak i zdrowotnym górują nad innymi składnikami. Wiele warzyw i owoców dostępnych jest w sklepach spożywczych i supermarketach przez cały rok. Banany, różne rodzaje jabłek, marchew, ziemniaki, a także mrożone truskawki, maliny czy fasolkę możemy znaleźć na półkach sklepowych niezależnie od pory roku. Oprócz tego jednak, wraz z nadejściem lata, w sklepach i na targach pojawiają się świeże owoce i warzywa sezonowe.

Latem świeże warzywa oraz owoce sezonowe są zdecydowanie lepszym wyborem niż ich mrożone czy całoroczne odpowiedniki. Dlaczego tak jest i po jakie produkty należy sięgać latem? Sprawdziliśmy i mamy dla Was odpowiedź!

Świeże owoce i warzywa w zdrowej diecie

Wiele osób z utęsknieniem czeka na nadejście lata, a wraz z nim sezonu na niektóre z warzyw i owoców. Świeże produkty pozwalają na pyszne i zdrowe urozmaicenie naszej diety, a ponadto gwarantują poprawę kondycji, zdrowia i ogólnego samopoczucia.

Sezonowe owoce i warzywa, które można kupić latem, posiadają pewną niezwykle ważną cechę, będącą ich najważniejszą przewagą. Są świeże! Uprawiane na miejscu, w Polsce lub w pobliskich, sąsiednich krajach, nie wymagają specjalnej konserwacji czy mrożenia, dzięki czemu zachowują wszystkie swoje właściwości. Świeże warzywa i owoce od rolnika to produkty wolne od chemii i bogate w cenne składniki odżywcze.

Owoce i warzywa sezonowe znaleźć można na targach, ale także na półkach dobrych i znanych z wysokiej jakości i świeżości produktów sklepów, takich jak na przykład Lidl.

To właśnie świeże owoce i warzywa stanowią bogate źródło witamin oraz potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników mineralnych. Zawierają one także potrzebne nam przeciwutleniacze i – co przecież także bardzo ważne – pysznie smakują!

Warzywa i owoce sezonowe
Lato to okres, który obfituje w warzywa i owoce sezonowe. Warto z tego korzystać!

Kalendarz sezonowości

Jak sprawdzić, które owoce i warzywa najlepiej kupować i spożywać w danym okresie? Pomocny będzie w tym specjalny kalendarz sezonowości, mówiący które z dostępnych świeżych produktów najlepiej włączać do swojej diety w danym sezonie czy w danym miesiącu.

Warto także dodać, że trafnie dobrane do sezonu owoce i warzywa, oprócz właściwości prozdrowotnych i walorów smakowych, posiadają także jeszcze jedną istotną zaletę, mianowicie zdecydowanie niższą i atrakcyjną cenę.

Kiedy już będziemy wiedzieć, po jakie produkty sięgać w danym sezonie lub miesiącu, możemy przygotować dla siebie listę sezonowych przepisów, nie tylko na obiady, ale także na letnie, wakacyjne śniadania, desery oraz przekąski. Sezonowy jadłospis można stworzyć samodzielnie lub skorzystać z pomocy specjalistów. Na platformie Groupon znaleźć można kupony na usługi dietetyków, którzy zajmują się układaniem diety sezonowej oraz komponowaniem zdrowych i smacznych dań sezonowych. Z kolei w salonie Empik znajdziemy co najmniej kilkanaście ciekawych pozycji dotyczących sezonowej kuchni i jej składników.

Warzywa i owoce sezonowe – lista produktów na lato

Skoro wiemy już, że zdecydowanie warto, nasuwa się najistotniejsze pytanie – które produkty najlepiej wybierać latem? Odpowiedź na to zagadnienie najlepiej jest podzielić na poszczególne miesiące.

W pierwszym miesiącu kalendarzowego lata przychodzi czas na młode ziemniaki oraz młodą marchewkę. To także sezon na ogórki oraz wyczekiwany przez wiele osób świeży bób. W czerwcu warto także sięgnąć po cukinię, groszek oraz szpinak. W sklepach i na targach powoli pojawiają się także szparagi. Świetnym sezonowym dodatkiem do potraw, który pojawia się w czerwcu, jest także aromatyczny czosnek niedźwiedzi – doskonały na świeżo oraz w formie pesto.

Jeśli natomiast chodzi o owoce, w czerwcu warto zdecydowanie sięgnąć po truskawki, morele, wiśnie, czereśnie, porzeczki oraz borówki. Na targach możemy także poszukać pojawiającego się w tym sezonie czarnego bzu, który świetnie sprawdza się w kuchni sezonowej, a w formie pysznych soków może pozostać z nami aż do zimy!

Lipiec to miesiąc, w którym pojawia się świeża kukurydza, szczaw oraz kalarepa. Na targach oraz w sklepach wciąż znaleźć można świeży bób oraz cukinię, a ponadto rzodkiewkę oraz groszek zielony. Lipcowe owoce to natomiast letnie odmiany jabłek, jeżyny, gruszki, brzoskwinie, maliny, agrest oraz – w dalszym ciągu – truskawki.

W sierpniu na sklepowych półkach oraz targach powinny już pojawić się: świeża fasola oraz koper włoski. To także sezon na kalarepę oraz kukurydzę. Owoce, po jakie warto sięgać końcem wakacji, to śliwki, jeżyny, borówki, maliny, nektarynki oraz arbuz.

Sezonowe owoce i warzywa w kuchni

Świeże owoce i warzywa pojawiające się w danym sezonie to możliwość na pyszne i zdrowe urozmaicenie naszej diety. Wiele z nich można przyjmować jako smaczną i zdrową przekąskę bez konieczności jakiejkolwiek obróbki termicznej, czy przygotowania. Świeże jabłka, maliny, truskawki, borówki, ale także kalarepka i ogórki to prawdziwy smak lata, który najlepiej smakuje bez jakichkolwiek dodatków!

Innym sposobem na podawanie sezonowych warzyw czy owoców jest także stworzenie z nich pysznego i zdrowego koktajlu. Do wykonania sezonowego koktajlu potrzebne nam będą wyłącznie świeże produkty, ciekawe przepisy oraz blender kielichowy. Tego typu sprzęt znajdziemy w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego, takich jak Media Markt czy Media Expert. Przepisy na różnego rodzaju koktajle owocowo-warzywne to wyjątkowo długa lista, do której można niemal dowolnie dodawać także własne kompozycje. Bogate w smaczne i zdrowe składniki koktajle świetnie sprawdzają się w roli wakacyjnego śniadania, lub witaminowej bomby podczas lunchu w pracy.

Sezonowe owoce i warzywa mogą stanowić także doskonałą i zdrową alternatywę dla kupnych deserów oraz niezdrowych przekąsek, po które tak chętnie sięgamy w trakcie dnia. Pokrojona w paski młoda i chrupiąca marchewka czy miska soczystych borówek to pyszne i najprostsze z możliwych przepisy na letnie smakołyki.

W programie cashback biorą udział takie marki jak: