W dobie wszechobecnej elektroniki dzieci coraz rzadziej sięgają po tradycyjne formy rozrywki. Warto jednak zainteresować swoje pociechy klasycznymi grami planszowymi, które stanowią świetny sposób na wspólne spędzanie czasu z dala od ekranów smartfonów, a ponadto uczą i rozwijają młody umysł. Jakie gry planszowe dla 10 latka wybrać? Przedstawiamy listę naszych propozycji!

Gry planszowe – dlaczego warto?

Zdecydowanie warto posiadać w domu przynajmniej kilka gier planszowych, w które od czasu do czasu grać będą najmłodsi lub cała rodzina. To nie tylko doskonały i ciekawy sposób na spędzanie czasu, ale także znacznie zdrowsza dla oczu alternatywa gier komputerowych czy telewizyjnych programów. Planszówki, nawet te pozornie najprostsze, pozytywnie wpływają także na rozwój dziecka. Pozwalają kształtować jego wrażliwość emocjonalną, wyobraźnię i kreatywność, ale także umiejętność pracy w grupie.

Wspólne granie w gry planszowe pozwala także zacieśnić rodzinne więzi i nauczyć dziecko trudnej, lecz potrzebnej w życiu sztuki przegrywania z klasą. Wiąże się to także z kształtowaniem charakteru dziecka oraz lepszym i bardziej umiejętnym radzeniem sobie z emocjami i trudnymi sytuacjami.

Najlepsze gry dla dziesięciolatka

Jakie gry planszowe dla dzieci są najlepszą rozrywką? Możliwość wyboru jest naprawdę duża! Na rynku możemy bowiem znaleźć wiele ciekawych planszówek typowych dla chłopca, jak i dla dziewczynki, a także tych, które doskonale sprawdzą się niezależnie od płci dziecka. Szeroki wybór gier planszowych dla młodszych i starszych dzieci znajdziemy zarówno w sklepach internetowych, jak i sklepach z zabawkami, a nawet w dużych supermarketach, takich jak Tesco czy Carrefour.

Scrabble

Scrabble
Źródło: allegro.pl

Grą, która dostarcza doskonałej rozrywki, wspierając jednocześnie rozwój dziecka są popularne Scrabble. Chętnie wybierana nie tylko przez dzieci, ale także przez dorosłych planszowa gra polega na układaniu słów przy użyciu wylosowanych z woreczka płytek z literami. Literki posiadają różne wartości, dlatego warto postarać się o oryginalne, długie wyrazy z użyciem mniej popularnych liter, za które możemy otrzymać więcej punktów.

Celem gry jest oczywiście zdobycie jak największej ilości punktów dzięki sukcesywnemu pozbywaniu się literek, układanych w wyrazy na planszy. Grę Scrabble znajdziemy między innymi na Allegro.

Dobble

Dobble
Źródło: empik.com

Drugą propozycją jest gra Dobble, którą znaleźć możemy w sklepie Empik. Doskonale sprawdzi się podczas rodzinnych wieczorów. Jej celem jest możliwie najszybsze odnalezienie wspólnego znaku, widocznego zarówno na karcie gracza, jak i tej, która widoczna jest dla wszystkich graczy. Aby wygrać, należy zakryć widoczną kartę swoją kartą z tym samym symbolem i głośno nazwać widoczny na niej znak. Dobble to gra, którą trudno się znudzić – planszówka wyposażona jest w pięć minigier, co więcej, występuje ona także w co najmniej kilku wersjach tematycznych, takich jak Harry Potter, Kraina Lodu czy Gdzie jest Dory.

Łap za słówka

Łap za słówka
Źródło: 51015kids.eu

Jakie jeszcze gry planszowe dla 10 latka warto wybrać? Dla miłośników różnorodności i zawiłości języka dobrym wyborem będzie gra Łap za słówka. Planszówka ta polega na wymyślaniu oryginalnych wyrazów, na które nie wpadną współzawodnicy. Łap za słówka to sposób na doskonałą zabawę, a także ćwiczenie kreatywności, sprytu i refleksu.

Monopoly

Monopoly
Źródło: merlin.pl

Niektóre gry planszowe dla dzieci, mimo upływu lat nie odchodzą do lamusa. Tak jest też w przypadku gry Monopoly, która wychowała już kilka pokoleń. Monopoly to doskonały pomysł na rozrywkę dla całej rodziny, naukę rywalizacji i obmyślania strategii. Gra Monopoly dostępna jest w kilku ciekawych wersjach tematycznych, takich jak Tatry, Harry Potter czy Pokemon.

Pędzące żółwie

Pędzące żółwie
Źródło: smyk.com

Kolejna z gier – Pędzące żółwie – to wyjątkowo prosta planszówka, w którą mogą grać nawet kilkulatki, ale która dostarczy rozrywki nawet dorosłym. Ta gra planszowa dla dzieci to nic innego jak wyścigi pionków przypominających żółwie. Na trasie możliwe jest wyprzedzanie, ale także wskakiwanie przeciwnikowi na plecy. Pojedyncza runda gry może zająć zaledwie kilka minut, ale zdecydowanie nie może się znudzić.

Dixit

Dixit
Źródło: 51015kids.eu

Wyjątkową propozycją jest także karciano–planszowa gra Dixit. Polega na wymyślaniu i skutecznym odgadywaniu skojarzeń współzawodników, dopasowanych do poszczególnych kart. Skojarzeniami mogą być pojedyncze słowa, całe zdania, a nawet fragmenty piosenek czy książek. Każda karta Dixit to osobne dzieło sztuki, przedstawiające wyjątkowe obrazy, przywołujące najróżniejsze skojarzenia, którym nie ma końca. Do gry możemy dodatkowo dokupić kolejne zestawy kart z obrazkami. Popularny Dixit dostępny jest między innymi w sklepie 5.10.15.

7 cudów świata

7 cudów świata
Źródło: rebel.pl

Jakich jeszcze planszówek powinniśmy szukać w kategorii gry planszowe dla dzieci? 10 lat to szczególny wiek, w którym dziecko powoli zaczyna odnajdywać i rozwijać swoje pasje, dlatego warto też wybrać dla niego planszówkę zgodną z jego zainteresowaniami. Jeżeli dziesięciolatek wykazuje zainteresowanie historią lub największymi zabytkami naszego świata, powinna zaciekawić go strategiczno–historyczna gra planszowa 7 cudów świata. Planszówka marki Rebel to rozgrywka, której celem jest zdobycie przywództwa nad jednym z siedmiu antycznych miast. Aby wygrać, konieczne jest pozyskiwanie surowców i nawiązywanie kontaktów. Gra rozwija umiejętności strategiczne, a także dodatkowo pozwala zainteresować dziecko historią i geografią świata.

Catan i Ilos

Catan. Osadnicy z Catanu
Źródło: taniaksiazka.pl

Wśród wartych uwagi pozycji znajdują się także inne ciekawe strategiczne gry planszowe dla 10 latka. Planszówka Catan to wciągająca i rozwijająca gra, polegająca na budowaniu i rozwijaniu własnych osad dzięki pozyskiwaniu surowców i niezbędnych materiałów. Z kolei strategiczna gra planszowa Ilos jest rozgrywką, w której rywalizacja toczy się o najcenniejsze zasoby archipelagu. Każdy z graczy ma do dyspozycji własne statki, dzięki którym może transportować pozyskane środki. Nie należy jednak tracić czujności – na statek czyhają żądni surowców i kosztowności piraci!

Wsiąść do Pociągu

Wsiąść do pociągu
Źródło: morele.net

Ostatnia propozycja to podróżnicza gra planszowa Wsiąść do Pociągu. Planszówka daje możliwość odkrywania najdalszych zakątków świata oraz budowania własnych szlaków. Budowa trasy wymaga strategicznego i logicznego myślenia, a ich destynacje pozwolą zainteresować najmłodszych różnorodnością geograficzną naszej planety.

Gry planszowe – zabawa i rozwój

Co warto kupić najmłodszym z okazji urodzin lub świąt? Gry planszowe dla dzieci! 10 lat to najlepszy wiek na rozwijanie zainteresowań za pomocą kreatywnych rozrywek, którymi może cieszyć się cała rodzina, a do takich z pewnością należą właśnie planszówki.

W programie cashback biorą udział takie marki jak: