Wszyscy lubimy Tłusty czwartek – dzień, w którym możemy sobie pozwolić na więcej, niż jeden pączek bez żadnych wyrzutów sumienia. 😉 W Polsce pączki pojawiły się dopiero około XV wieku i początkowo były ze słoniną w środku i smażone na smalcu. Dopiero w XVIII wieku zaczęły się pojawiać znane nam dziś okrągłe i słodkie pączki. Wiemy, że Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień Karnawału. A jak podobne święto się obchodzi w innych krajach?

Tłusty wtorek?

Dokładnie tak jest w Wielkiej Brytanii. Jest to dzień kończący karnawał i nazywa się „Pancake Day”. Tego dnia można się nie obawiać o kalorie, ponieważ jest to również dzień aktywnej zabawy, podczas której urządza się m.in. „Pancake Race”, czyli wyścig z jednoczesnym podrzucaniem naleśników na patelni.

Tłusty wtorek świętuje się również we Francji, który się nazywa „Mardi Gras”. Wówczas bardzo popularnym daniem jest „crepes suzette” – naleśniki z sokiem pomarańczy lub mandarynki. Nie brakuje dobrze nam znanych pączków, faworków i gofrów. Elementem wyróżniającym obchody „Mardi Gras” są karnawałowe korowody. 

„Mardi Gras” obchodzi się również w Nowym Orleanie w stanie Luizjana. Wówczas mieszkańcy zakładają kostiumy w kolorze zielonym, fioletowym bądź złotym, a w mieście odbywają się parady i gra muzyka na żywo. Tradycyjnym daniem jest „King cake”, czyli ciasto królewskie. Jest to cynamonowe ciasto w kolorach święta z małą ukrytą niespodzianką – plastikową figurką dziecka. Ten, kto ją znajdzie, powinien przynieść ciasto na kolejne świętowanie Tłustego wtorku.

Tłusty wtorek, inaczej „Shrove Tuesday” obchodzi się również w Kanadzie. O ile nie będziemy zaskoczeni klasycznymi pancake’ami, to na pewno zdziwimy się ich zawartością  w tym dniu.  Do ciasta wkłada się różne przedmioty (trzeba uważać podczas jedzenia!), które mają znaczenie symboliczne. Osoba, która znajdzie pierścionek, jako pierwsza  ożeni się/wyjdzie za mąż, monety – będzie bogata, guziki – zostanie krawcem/szwaczką.

A może jednak Tłusty czwartek?

W Hiszpanii świętuje się „Jueves Lardero” i jest to dzień na słono! Wówczas serwuje się placki zapieczone z mięsem lub mięso z omletem. Ba! Samo słowo karnawał z włoskiego „carne vale” tłumaczy się dosłownie jako „pożegnanie z mięsem”.

W Niemczech Tłusty czwartek nazywany jest „Schnotziger Donnerstag”. Popularne są wtedy pączki z nadzieniem oraz ciasto drożdżowe. Lecz to nie jedzenie stanowi główny atrybut święta. W tym dniu najważniejsze są jego obchody – udział w karnawale i defiladach.Dobrze nam znany „tłusty czwartek” ma ciekawą tradycję. W zależności od kraju obchodzi się nieco inaczej i na pewno warto się temu przyjrzeć przy najbliższej możliwej okazji.

W Polsce w tym roku Tłusty czwartek wypada 8 lutego. Dodaj do kalendarza, żeby nie zapomnieć o pączkowej uczcie! 😉 Poluj na pyszności w ulubionych piekarniach, cukierniach, a także – w ulubionych sklepach. Najszybciej o smacznych okazjach dowiesz się z gazetek. Smacznego!
Źródła:

wszystkiegoslodkiego.pl

podroze.onet.pl

oliverstravels.com