Nie od dziś wiadomo, że piękne, zdrowe i białe zęby stanowią swoistą wizytówkę każdego człowieka. Wiele osób marzy o doskonale wyglądającym uśmiechu, który każdej twarzy nadaje olśniewającego wyglądu. W utrzymaniu zębów w dobrym zdrowiu, a co za tym idzie – także wyglądzie, pomocne są nie tylko regularne wizyty u dentysty. Ale także odpowiednia dieta i prawidłowa, regularna codzienna pielęgnacja. Tę z kolei wspiera dobrej jakości, doskonale pracująca szczoteczka. Zwykłe, ręczne szczoteczki powoli odchodzą do lamusa, ustępując miejsca modelom automatycznym. Jednym z ich rodzajów są nowoczesne szczoteczki soniczne. Czym się wyróżniają i dlaczego warto używać ich do codziennej pielęgnacji swoich zębów?

Szczoteczka soniczna a szczoteczka elektryczna

Szczoteczka soniczna do zębów to nowoczesna i zmodyfikowana szczoteczka elektryczna. Między dwoma rodzajami szczoteczek można znaleźć kilka podstawowych różnic.

  • Mechanizm działania. Szczoteczka elektryczna, nazywana także rotacyjną, działa na zasadzie ruchu rotacyjno-oscylacyjnego, mechanicznie ścierając osady oraz zabrudzenia zlokalizowane na płytce nazębnej. Z kolei szczoteczka soniczna bazuje na nowoczesnej technologii fal dźwiękowych. Fale te pobudzają i wprawiają w ruch szczoteczkę, której włosie wymiata zabrudzenia z płytki nazębnej, wykonując ruchy o wyjątkowo wysokiej częstotliwości.
  • Kształt główki. Szczoteczka elektryczna to modele o okrągłej główce, wykonującej obrotowe ruchy, natomiast szczoteczka soniczna wyposażona jest w główkę, charakteryzującą się nieco bardziej podłużnym kształtem.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Działająca na podstawie wytwarzanych fal dźwiękowych szczoteczka soniczna to model wyjątkowo skuteczny i funkcjonalny. Wytwarzane fale o wysokich częstotliwościach nie tylko są w stanie z niezwykłą szybkością wymiatać zabrudzenia z płytki nazębnej – charakteryzują się one także właściwościami bakteriobójczymi.

Nowoczesna szczoteczka soniczna wykonuje od 30 nawet do 60 tysięcy ruchów na minutę, podczas gdy jej tradycyjna alternatywa jest w stanie wykonać ich zaledwie około 8 tysięcy.

Fale dźwiękowe, na których opiera się działanie szczoteczki, są w stanie dotrzeć na odległość 4 milimetrów od włókna, w głąb przestrzeni międzyzębowych. Wprawiają one w ruch zarówno pastę do zębów, jak i przeplatające się z nią cząsteczki śliny. Pobudzenie ich prowadzi do przemiany cieczy w gaz, czyli niwelującej bakterie kawitacji. To właśnie ten proces pozwala na dokładne oczyszczenie wszystkich przestrzeni pomiędzy każdym z zębów, jak i miejsc po ich wewnętrznej stronie.

Szczoteczka soniczna Seysso
Źródło: shop-dent.pl

Zalety szczoteczki sonicznej

Nowoczesne szczoteczki soniczne coraz chętniej wybierane są przez osoby, którym zależy na zdrowych i pięknych zębach. Dobrej jakości szczoteczki znaleźć można zarówno w profesjonalnych sklepach ze sprzętem do pielęgnacji zębów, takich jak Shop–dent, jak i w dużych salonach ze sprzętem elektronicznym typu RTV Euro AGD.

Dzięki swojej wyjątkowej szybkości i imponującej ilości ruchów szczoteczka soniczna jest w stanie oczyścić wszystkie przestrzenie jamy ustnej z ponadprzeciętną skutecznością. Jednocześnie ich działanie jest delikatne i bezpieczne dla szkliwa, dzięki czemu szczoteczek sonicznych mogą używać także osoby o nieco bardziej wrażliwych zębach.

Higiena jamy ustnej dla dzieci

Szczoteczka soniczna jest także wyjątkowo bezpieczna dla dziąseł. Skutecznie wymiata zanieczyszczenia, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo nawet najbardziej delikatnych tkanek. Dzięki temu szczoteczki te dobrze sprawdzają się także dla najmłodszych. Szczoteczka soniczna dla dzieci to skuteczny sposób na szybką i przyjemną naukę higieny. Skuteczna, nowoczesna szczoteczka sprawi, że nawet dla największych przeciwników szczotkowania, mycie zębów stanie się czystą przyjemnością. Szczoteczki soniczne dla dzieci – podobnie jak modele dla dorosłych – znaleźć można w asortymencie marki Philips.

Szczoteczka soniczna Philips
Źródło: philips.pl

Szczoteczka soniczna pozwala na znaczną oszczędność czasu. Wiele nowoczesnych modeli wyposażonych jest w specjalny timer, który pozwala na odmierzenie czasu potrzebnego do dokładnego i skutecznego mycia zębów. Większa częstotliwość ruchów szczoteczki determinuje także krótszy czas potrzebny do pozbycia się niepożądanych zabrudzeń z płytki nazębnej.

Jaką szczoteczkę soniczną wybrać?

Najlepsza szczoteczka soniczna to taka, która dokładnie odpowiada naszym oczekiwaniom, a także dopasowana jest do naszych zębów i dziąseł. Osoby, które borykają się z problemem nadwrażliwości zębów czy często krwawiących dziąseł, powinny wybrać modele o łagodniejszej pracy i bardziej miękkim włosiu, które zapewnią odpowiednią pielęgnację jamy ustnej przy jednoczesnym zachowaniu pełnego bezpieczeństwa zębów oraz dziąseł.

Jeżeli nie posiadamy poważnych dolegliwości związanych chociażby z nadwrażliwością, możemy wybrać dowolny model szczoteczki sonicznej, kierując się innymi kryteriami, takimi jak marka, cena, design czy dodatkowe funkcje. Niektóre ze szczoteczek wyposażone są w praktyczne opcje, takie jak możliwość wyboru trybu o różnej intensywności, timer czy funkcja monitorująca stan zużycia włókien.

Ważne jest także, aby wybrać model szczoteczki, do którego bez problemu znajdziemy odpowiednie części wymienne, takie jak dodatkowe końcówki, ładowarka czy uchwyt. Różnego rodzaju części oraz akcesoria do szczoteczek sonicznych znaleźć można na Allegro lub w salonie Empik.

Końcówki do szczoteczek sonicznych
Źródło: empik.com

Design i dodatkowe funkcje

Na koniec możemy także sprawdzić dostępne modele pod kątem designu i estetyki i przekonać się, jaka szczoteczka soniczna najbardziej odpowiada nam pod tym względem. Także dla dzieci warto wybrać kolorową szczoteczkę o ciekawym wzorze, który zainteresuje najmłodszych, dzięki czemu zachęcimy ich do regularnej pielęgnacji jamy ustnej.

Szczoteczka soniczna to nowoczesny i wyjątkowo skuteczny sprzęt, z którego mogą korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci.  Także osoby z wrażliwymi zębami oraz dziąsłami po wyborze odpowiedniego modelu mogą śmiało korzystać ze szczoteczek działających dzięki falom dźwiękowym. Jedynym przeciwwskazaniem do korzystania z modeli sonicznych są poważne problemy ze stanami zapalnymi dziąseł, ich głębokie rany oraz wysoka nadwrażliwość zębów.

W programie cashback biorą udział takie marki jak: