Muzyka jest ważną, wręcz nieodłączną częścią życia większości z nas. Jak powiedział H.W. Longfellow: „Muzyka to uniwersalny język ludzkości”. Nawet, jeżeli nie potrafimy znaleźć wspólnego języka z drugą osobą, będziemy mogli się porozumieć mając wspólny ulubiony gatunek muzyczny, kompozytora, czy wykonawcę. 21 czerwca to wyjątkowa data, ponieważ w Święto Muzyki celebrujemy różnorodność i potęgę dźwięków!

Swoje początki Święto Muzyki ma we Francji, gdzie zostało ustanowione. Inicjatywa została przyjęta z entuzjazmem i była szeroko propagowana. Całkiem szybko Święto Muzyki nabrało też europejskiej sławy.

Co szczególnego jest w tej uroczystości? Całe miasta zaczynają napełniać się muzyką, różnorodnymi rytmami i przepiękna harmonią. W parkach, na placach, w salach koncertowych, czy w klubach muzycznych – w tym dniu wszyscy żyją muzyką.

Święto Muzyki to też różnorodność. Jazz, blues, muzyka symfoniczna, kameralna, wokalna, rock’owa… te i inne gatunki możesz znaleźć w swojej okolicy. W tym dniu można również posłuchać zarówno zawodowych muzyków, jak i amatorów. Jest to świetna możliwość, żeby poznać nowe osoby, a przy okazji podziwiać kunszt wykonawczy.

Święto Muzyki ma wiele zalet:

  • działa integracyjnie i wzmacnia kontakty międzyludzkie – oznacza to, że nie tylko możemy poznać nowe osoby, lecz też pielęgnować przyjaźnie oraz więzi rodzinne, wybierając się razem na koncert;
  • działa edukacyjnie – słuchając koncertu można poznać różne style gry lub odkryć całkiem nowy dla siebie gatunek;
  • działa terapeutycznie – wiele badan wskazuje na pozytywne działanie muzyki na człowieka. Może uspokajać, pobudzać, potrafi oddziaływać na strefę emocjonalną.

Zachęcamy zatem do wspólnego świętowania! Bez różnicy, czy jesteś nowy w muzyce, czy nie wyobrażasz sobie ani dnia bez harmonii dźwięków – włącz się w obchody Święta Muzyki!

Psst… podpowiadamy, że już 24 czerwca w Warszawie odbędą się Wianki nad Wisłą, a w trakcie wydarzenia na gości czekać będzie m.in. piknik świętojański, warsztaty i koncerty!