„Kto czyta książki – żyje podwójnie” tak mówił znany publicysta i powieściopisarz Umberto Eco. Już 9 sierpnia będziemy obchodzić Dzień Miłośników Książek. Z tej okazji, dla wszystkich moli książkowych, zebraliśmy kilka ciekawostek na temat książek i czytania.

Ile czytają Polacy? – badania czytelnictwa

Według badań GUS z 2020 roku, 42% ankietowanych w ciągu roku przeczytało jedną całą książkę lub chociażby fragment.  Zaledwie 10% respondentów przeczytało od 7 książek (i więcej) rocznie. Nie są to zbyt wysokie wskaźniki, aczkolwiek od 5 lat notujemy pozytywny wzrost.

W Polsce częściej czytają kobiety i stanowią 51% czytelników. Natomiast mężczyźni – 33%. Z badania również wynika, że polscy czytelnicy są zwolennikami książek w postaci papierowej. Tylko 5% badanych wskazało, że czyta książki z czytnika elektronicznego (komputer, tablet, smartfon, ebook). Warte uwagi jest również źródło pochodzenia książki. Na pierwszym miejscu są egzemplarze kupione przez respondentów. Na drugim – książki pożyczone od rodziny lub przyjaciół. Na trzecim zaś znajdują się lektury otrzymane w prezencie.

TOP 5 autorów najchętniej czytanych przez Polaków w 2020 roku :

1. Remigiusz Mróz

2. Olga Tokarczuk

3. Stephen King

4. Harlan Coben

5. Adam Mickiewicz

Ze wstępnych badań czytelnictwa za I kwartał 2022 roku, przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową, wynika, że wskaźnik przeczytania co najmniej jednej książki w ciągu roku odnotowano u 38% respondentów. Wskaźnik ten sugeruje powrót do stanu czytelnictwa z 2019 roku (39%), czyli zanim wybuchła pandemia.

Dzień Miłośników Książek – ciekawostki dotyczące książek i czytania 

Czy wiesz, że…

  • numeracja stron zaczęła się dopiero w XVI wieku?
  • istnieje zapachowa książka kucharska? Pochodzi z Japonii, a żeby poczuć zapach dania należy otrzeć kartkę książki ręka,
  • na 18-tej stronie książki najczęściej można stracić ciekawość lekturą i ją porzucić?

Bestsellery wszechczasów

A jakie są najczęściej sprzedawane na świecie książki? Wg danych Newsweeka za 2021 rok, na pierwszym miejscu znajduje się „Hobbit” J.R.R. Tolkiena (140.6 mln), na drugim miejscu „Harry Potter i kamień filozoficzny” J.K. Rowling (120 mln), a na trzecim miejscu usytuował się „Mały książę” A. de Saint –  Exupéry’ego (100 mln).

Poświęcajmy czas na czytanie, ponieważ książki aktywują wyobraźnię oraz wzbogacają nasze słownictwo!

„Skazanie. Joanna Chyłka. Tom 15” R. Mróza, „Flaw(less). Opowiedz mi naszą historię” M. Łabęckiej oraz „Empuzjon” O. Tokarczuk to tylko niektóre bestsellery 2022 roku, które mogą dołączyć do Twojej domowej biblioteczki. Zamawiając je w Empiku za pośrednictwem goodie możesz otrzymać do 3,2% zwrotu cashback. Sprawdź i zamów te, lub inne ciekawe tytuły. Świętuj Dzień Miłośników Książek i spraw sobie najlepszy prezent!