Już 22 września obchodzimy Światowy Dzień bez Samochodu. Dzień, który przypomina o znaczeniu ekologii i zmniejszeniu zanieczyszczenia powietrza. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, w którym opowiemy o alternatywnych środkach transportu i ciekawych rozwiązaniach ekologicznych.

Światowy Dzień bez Samochodu – wsparcie dla ekologii

We współczesnym świecie spora część społeczeństwa nie wyobraża swojego życia bez samochodu. Szybsza podróż, komfort, możliwość bezpośredniego dotarcia do miejsca docelowego, brak potrzeby dostosowania się do rozkładu jazdy komunikacji miejskiej, to tylko niektóre zalety posiadania auta. Ale są też minusy: zanieczyszczenie powietrza, wysokie koszty utrzymania pojazdu, korki i hałas. Jak utrzymać równowagę?

22 września obchodzimy Światowy Dzień bez Samochodu, który jest zakończeniem międzynarodowej kampanii ekologicznej pt. Tydzień Zrównoważonego Transportu. W tym dniu zachęca się do wyboru transportu alternatywnego – komunikacji miejskiej lub np. roweru. Tego dnia dla samochodów zamknięte są również niektóre miejskie ulice, stwarzając tym samym więcej przestrzeni dla pieszych.

Dzień bez auta jest przede wszystkim dniem podkreślenia szczególnego znaczenia ekologii. Obecnie na całym świecie istnieje tak dużo samochodów, które produkują sporą ilość spalin zanieczyszczając tym samym powietrze.      22 września przez całą dobę kierowców zachęca się do pozostawienia auta w domu i wybrania alternatywnego sposobu transportu. A co w sytuacji, kiedy nie ma możliwości zrezygnowania z auta? – najlepiej wynająć samochód elektryczny poprzez usługę car sharing. Samochody elektryczne są współczesną propozycją ekologicznego rozwiązania zanieczyszczenia powietrza. Ciekawostką jest, że w Norwegii, na początku 2022 r., sprzedawało się 8 „elektryków” na 10 sprzedanych samochodów. W Polsce można skorzystać z systemu carsharingowego „Panek” i wypożyczyć samochód elektryczny. W goodie można otrzymać kod, dzięki któremu nowi użytkownicy Panek trzymają 20 zł na start: Panek : aktualne promocje i kody rabatowe | Goodie.pl

Światowy Dzień bez Samochodu – czas na rower!

Najbardziej popularnym środkiem transportu oprócz aut są rowery. Jaki rower będzie dobry dla miasta? Istnieje kilka rodzajów rowerów i są to m.in.:

  • Rowery miejskie
  • Rowery crossowe
  • Rowery trekkingowe
  • Rowery MTB

Rowery miejskie charakteryzują się szeroką kierownicą i siodłem oraz ramą, powszechnie znaną jako „damka”. Oprócz tego, taki rower może posiadać kosz na zakupy i bagażnik. Jest idealnym rozwiązaniem do spokojnego poruszania po mieście. Rowery crossowe są jednymi z najbardziej optymalnych opcji. Mogą osiągać dość dużą prędkość i są przystosowane do jazdy zarówno po asfalcie, jak i bezdrożach np. po ścieżkach lasów i pól. Rowery trekkingowe są nieco inną odmianą crossu. Taki rower ma nieco bardziej zaawansowaną konstrukcję i rozbudowane akcesoria (np. bagażnik z uchwytami), a więc dobrze się sprawdza w dłuższych podróżach. Rowery MTB pomogą w pokonywaniu trudnych tras. Cechą charakterystyczną takich rowerów są dość szerokie opony i mocne hamulce aby rowerzysta miał wygodę jazdy, stabilizację oraz kontrolę nad tym, co się dzieje na wymagającej trasie. Ze względu na swoją specyfikę MTB raczej się nie sprawdzi w mieście.

Zatem dla miasta dobrym rozwiązaniem będą rowery miejskie oraz rowery crossowe. Szeroką ofertę znajdziesz w  sklepie Decathlon Decathlon: promocje, kody rabatowe i aktualne zniżki | goodie.pl, a przy zakupie z goodie cashback otrzymasz dodatkowo zwrot części wydatków.

Światowy Dzień bez Samochodu – rozwiązania alternatywne

Alternatywne środki transportu są dobre nie tylko dla ekologii, ale też dla zdrowia, ponieważ zmniejsza się szum, poprawia się sprawność fizyczna, korzysta się ze środków niskoemisyjnych lub bezemisyjnych. Ponadto wybierając nowe ścieżki i trasy można lepiej poznać miasto, a nawet nawiązać nowe znajomości! I to odnosi się nie tylko do poznawania własnego miasta, lecz również do podróżowania. Mając trochę wolnego czasu, można wybrać się na wycieczkę krajową lub zagraniczną. Idealnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z FlixBus , który oferuje przejazdy po Polsce jak i za granicę.

Jeśli lubisz bardziej  zwiewny transport, współczesnym rozwiązaniem na szybkie życie miejskie jest hulajnoga.  Klasyczna lub elektryczna – możesz ją wykorzystać do dojazdu do pracy lub na przejażdżkę po mieście.  Ponadto hulajnogą masz możliwość dojechać tam, gdzie nie zaparkuje samochód! Zajrzyj do MediaMarkt, kup idealną hulajnogę z goodie i otrzymaj zwrot części wydanych środków!

Rozwiązań jest wiele, ale pamiętajmy i dbajmy o ekologię nie tylko w Światowy Dzień bez Samochodu.

Źródła:

Dzień bez Samochodu – Włącz oszczędzanie (wlaczoszczedzanie.pl)

Jaki rower kupić? Typy rowerów – poradnik Tabou