Nowy rok to szczególny czas na robienie wyjątkowych planów i aż 366 dni do ich realizacji. Każdy ma własne postanowienia – zmienić pracę, schudnąć, podróżować, kupić mieszkanie, polepszyć wyniki w nauce, nauczyć się języka obcego…


W tym artykule zaprezentujemy Ci jednak dość nietypową propozycję z kategorii postanowień zawodowych, którą możesz dodać do swojej listy planów noworocznych. Zainteresowany/a? Zapraszamy do lektury.

W nowym roku postaw na własną firmę

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest popularną i najprostszą formą prowadzenia własnego przedsiębiorstwa.

W Polsce może zostać przedsiębiorcą osoba pełnoletnia, posiadająca zdolność do czynności prawnych. Działalność zazwyczaj trzeba zarejestrować  w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG). Jest to swojego rodzaju rejestr firm, który zawiera informacje o przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą  w naszym kraju.

Jeśli chcesz zarejestrować firmę należy wypełnić wniosek o wpis do CEiDG podając swoje dane osobowe oraz inne informacje np.:


 • nazwę i adres firmy,

 • kod PKD (jest to kod w Polskiej Klasyfikacji Działalności), aby m.in. skutecznie zarejestrować rachunek VAT,

 • dodatkowo, należy upewnić się, czy biznes, który zamierzasz prowadzić nie wymaga specjalnego pozwolenia (niektóre rodzaje działalności wymagają posiadania określonego sprzętu lub wykształcenia, w związku z czym należy ubiegać się o odpowiednie zezwolenie, koncesję, licencję bądź o wpis do rejestru działalności regulowanej).


  Kolejnym etapem będzie wybranie formy opodatkowania PIT oraz sprawdzenie, czy Twoja jednoosobowa firma powinna płacić VAT. Następnie należy się zorientować, jak będziesz prowadzić księgowość i jakie składki ZUS będziesz płacić. Poza tym, warto się zastanowić nad tym, czy prowadząc jednoosobową firmę potrzebujesz pełnomocnika – osoby, która będzie miała możliwość działać  w Twoim imieniu.
  Powyższa informacja to wiedza w pigułce. Więcej znajdziesz na oficjalnym portalu www.biznes.gov.pl

Zawodowe postanowienia noworoczne – jeszcze więcej korzyści

Założyć własną firmę można całkowicie online. Wniosek można sprawnie złożyć przez stronę banku (o ile świadczy taką usługę). Dlaczego to jest wygodne? Zakładasz firmę bez wychodzenia z domu, oszczędzasz czas, bo nie stoisz w kolejkach, a sam proces rejestracji działalności jest bardzo prosty. Warto również wspomnieć o tym, że zakładając firmę zazwyczaj musisz również posiadać firmowe konto bankowe. Z pomocą banku możesz zarejestrować działalność gospodarczą i otworzyć konto firmowe jednocześnie. Oczywiście, zanim dokonasz wszystkich formalności, dokładnie zapoznaj się z wymaganiami oraz zasadami obowiązującymi w konkretnym banku. Porównaj aktualnie dostępne oferty i wybierz najlepszą dla siebie. Research możesz zacząć od przejrzenia oferty założenia firmy przez internet w Banku Millennium z jednoczesnym otwarciem konta firmowego.

Posiadanie konta firmowego niesie ze sobą wymierne korzyści, takie jak:

 • oddzielność finansowa: Twoje środki prywatne i firmowe będą na różnych kontach. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ o wiele łatwiej będzie śledzić historie transakcji firmowych oraz odpowiednio rozliczać środki pod względem podatkowym;
 • profesjonalizm: posiadanie konta firmowego sprawia, że jego właściciel postrzega się bardziej profesjonalnie na rynku oraz wśród swoich odbiorców i partnerów biznesowych;
 • monitorowanie: posiadając osobne konto masz możliwość łatwego monitorowania wydatków i określenia kosztów prowadzenia firmy. Oprócz tego proces ewentualnego audytu bądź kontroli podatkowej związanej z prowadzeniem firmy będzie łatwiejszy w udokumentowaniu;
 • masz dodatkowe korzyści bankowe za prowadzenie firmy, których nie mają klienci indywidualni, jak na przykład oferta produktów finansowych skierowanych wyłącznie dla klientów biznesowych;
 • w pełni zorganizujesz i uporządkujesz finanse własnej firmy, co jest kluczowe dla sukcesu każdej działalności gospodarczej.


  W tym artykule przedstawiliśmy dość nietypowe postanowienie noworoczne, nad którym warto się zastanowić, jeżeli chcesz pracować na własny rachunek.

  Trzymamy kciuki za każde postanowienie i życzymy owocnego roku na realizację marzeń! 😊Artykuł powstał we współpracy z Bankiem Millennium S.A.