Obecnie coraz więcej osób zaczyna w sposób przemyślany i świadomy prowadzić swój jadłospis oraz plan aktywności fizycznej. Pozwala to bowiem na uzyskanie znacznie lepszych efektów swoich działań przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej kondycji naszego organizmu. Istotnym elementem każdej zdrowej diety jest odpowiednia suplementacja. Niestety wraz ze wzrostem popularności zdrowego trybu życia i prozdrowotnych odżywek wzrosła także ilość sztucznych, mało skutecznych zamienników.  Jaki jest najlepszy gainer na masę dostępny obecnie na rynku? Przedstawiamy pomocny ranking gainerów dostępnych na rynku!

Czym jest gainer?

Jeszcze przed przedstawieniem listy opisującej najlepsze gainery, odpowiemy sobie na podstawowe pytanie – czym jest gainer?

Gainer to szczególny rodzaj odżywki węglowodanowo-białkowej. W swoim składzie zawiera proste oraz złożone białka i węglowodany, najczęściej w proporcjach 1:4. Oznacza to, że na jedną część białka zawartego w składzie odżywki przypadają cztery części węglowodanów. Ponadto gainery zawierają także aminokwasy, keratynę oraz zdrowe tłuszcze w ograniczonych ilościach. Gainer jest odżywką o bogatym składzie, która ma za zadanie dostarczanie nam niezbędnych składników odżywczych.

Jak stosować gainery?
Zobacz, w jaki sposób stosować odżywki węglowodanowo-białkowej.

Jak i kiedy stosować gainer?

Gainery to odżywki przede wszystkim dla osób intensywnie ćwiczących oraz tak zwanych ektomorfików, czyli osób, które mimo podejmowanych prób mają problem z przybieraniem na wadze.

Aby gainer przyniósł odpowiednie, pożądane efekty, ważne jest nie tylko wybranie odpowiedniego, wartościowego produktu, ale także właściwe jego przyjmowanie. Zaleca się przyjmowanie odżywki w czasie okołotreningowym. Wybór ten można uzasadnić przede wszystkim składem gainerów. Zarówno po, jak i przed treningiem sprawdzi się jako dodatkowe źródło składników odżywczych, a także jako środek uzupełniający energię i hamujący katabolizm.

O ile czas przyjmowania gainerów jest kwestią nieskomplikowaną, o tyle jego odpowiednie dawkowanie wymaga już nieco większej uwagi i zastanowienia się nad własnymi predyspozycjami. Jeżeli nasze zapotrzebowanie na białko jest wysokie, możemy zastosować gainer nie jako alternatywę, ale jako uzupełnienie posiłku około treningowego.

Dobrej jakości gainery znaleźć możemy w sklepach sportowych, takich jak Decathlon czy Go Sport, jak również w sklepach z odżywkami  i suplementami dla osób aktywnych – Bodypak, Body&Fit czy Bulk Powders.

Efekty przyjmowania gainerów

Przyjmowanie odżywki węglowodanowo-białkowej ma na celu zwiększenie masy ciała. Taki też efekt możemy uzyskać wskutek stosowania gainera. Warto jednak pamiętać, że osiągnięty efekt końcowy zależny będzie od naszej aktywności i budowy ciała oraz metabolizmu naszego organizmu. Dlatego też, aby mieć większą pewność co do uzyskania pożądanych efektów, należy przyjmowanie gainera łączyć z wydajnymi treningami na zwiększenie masy mięśniowej oraz odpowiednią dietą.

Najlepsze gainery – ranking odżywek

Kiedy wiemy już, czym dokładnie jest gainer i kiedy najlepiej go przyjmować, możemy zadać sobie kluczowe pytanie – jaki jest najlepszy gainer na masę? Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka dobrej jakości, wartościowych produktów, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę. Wszystkie posiadają istotne walory przemawiające na ich korzyść.

Najpopularniejsze gainery:

  1. Na pierwszym miejscu plasuje się gainer Devil Mass marki Berserk Labs. Bogaty skład, który zapewnia pożądane efekty oraz korzystny stosunek jakości do ceny przyciągają klientów do tego szeroko zachwalanego produktu. W składzie znajdziemy kompleksową mieszankę koncentratu białek serwatkowych oraz izolatu, która dostarcza do organizmu dwie frakcje, charakteryzujące się zróżnicowanym stopniem wchłaniania. Devil Mass to dobra cena, wysoka skuteczność i polecany przez wielu smak.
  2. Drugie miejsce w rankingu zajmuje gainer marki Allnutrition – Mass Acceleration. Wartościowe komponenty, skutecznie wspomagające przyrost masy dostarczają do organizmu odpowiednią dawkę energii, jednocześnie nie zwiększając wyraźnie poziomu cukru we krwi. Skład gainera to koncentrat białek serwatkowych oraz węglowodany stopniowo i skutecznie dostarczające pożądane składniki do organizmu.
  3. Podium zamyka gainer na masę ON Gold Standard Gainer. Odżywka charakteryzuje się dobrym składem, wysoką klasą użytych komponentów oraz korzystnym stosunkiem ceny do oferowanej jakości. Wartościowa mieszanka węglowodanów oraz czterech frakcji białek zapewnia osiągnięcie pożądanych efektów. Węglowodany zawarte w gainerze to komponenty pochodzące z naturalnych produktów spożywczych, takich jak ziemniaki, owies oraz rośliny bobowate.
  4. Czwarte miejsce to coś dla osób poszukujących szczególnego rodzaju odżywki, jakim jest gainer bez cukru. Odżywka Optimum Nutrition Serious Mass to doskonały wybór dla osób, które nie przepadają za słodkim smakiem lub pragną możliwie ograniczyć ilość cukru dostarczanego do organizmu. Gainer ten jest szczególnie chętnie wybierany ze względu na tę właśnie cechę, jak również na bogaty i doskonały jakościowo skład. Odżywka zawiera bowiem koncentrat z białek serwatkowych, uzupełniony węglowodanami o różnym czasie wchłaniania. Ponadto gainer bez cukru zawiera w swoim składzie również i–glutaminę, keratynę oraz kompleks witamin.
Rodzaje gainerów
Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka dobrej jakości, wartościowych produktów.

Pozostałe marki gainerów

Na jaki jeszcze gainer warto zwrócić uwagę? Zdecydowanie na Olimp Nutrition Profi Mass. Jest to odżywka o podwyższonej ilości białek czyli gainer typu bulk. Wysokobiałkowa odżywka jest szczególnie chętnie wybierana przez osoby aktywne, przyjmujące gainer zarówno jako alternatywę, jak i uzupełnienie około treningowego posiłku.

Wybór odpowiedniej odżywki węglowodanowo-białkowej powinien być przez nas dokładnie przemyślany. Odpowiednio dopasowany gainer pomoże nam w uzyskaniu pożądanych efektów, jednak wybrany nieodpowiednio zmarnuje nasz czas i pieniądze, a w niektórych przypadkach może także niekorzystnie wpłynąć na nasz organizm. Dlatego też w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą, który w profesjonalny sposób doradzi nam wybór, jak i dawkowanie najlepszego dla nas gainera.

W programie cashback biorą udział takie marki jak: