W Polsce chrzest jest niezwykle ważną uroczystością, podczas której odbywa się spotkanie całej rodziny. Prezent na chrzest to nieodzowny element całej celebracji, która stała się pełnoprawną częścią naszej tradycji. Podarki od bliskich i dalekich krewnych stają się dzięki temu istotną pamiątką tego wydarzenia.

Co kupić na chrzest? Prezenty na chrzciny od chrzestnej, czy też bliskich członków rodziny potrafią być nie lada wyzwaniem i poważnym dylematem. Jaki prezent dla chłopca, a jaki dla dziewczynki? To wiele pytań, na które udzielimy odpowiedzi w naszym podarunkowym rankingu. Dowiesz się z niego, jakie pamiątki wręczyć i na jakie prezenty o charakterze religijnym postawić.

Popularne upominki

Jaki prezent na chrzest wybrać? Jednym z lepszych i użytecznych pomysłów jest podarunek Biblii dla dzieci, najlepiej w wersji spersonalizowanej, czyli z wygrawerowaną dedykacją. Dla dziewczynki świetnym pomysłem będzie dziecięca biżuteria, może to być np. bransoletka. Chrzestni mogą postarać się o personalizowaną, specjalną szatkę oraz świecę chrzcielną oraz partycypować w kosztach sesji zdjęciowej odbywającej się podczas całego wydarzenia.

Inne ciekawe upominki na chrzest to ryngraf, medaliki oraz krzyżyki z łańcuszkami. Oczywiście postaraj się, by taki prezent był personalizowany za pomocą graweru. Medalik powinien być delikatny, niedużych rozmiarów i odpowiedni dla dziecka. Ryngraf z kolei może wisieć nad łóżkiem dziecka, a ono samo może w odpowiednim czasie przekazać go swoim dzieciom lub wnukom.

Prezent na chrzest to bardzo ważny upominek

Praktyczny prezent na chrzciny

Taki upominek na pewno sprawi w pierwszej kolejności radość rodzicom. Jeśli oni sami nie wiedzą, jaki prezent na chrzest realnie by im się przydał, spróbuj popisać się kreatywnością i znaleźć coś na własną rękę. Zrób rozpoznanie na rynku i podsuń rodzicom kilka propozycji. Daj im szansę wybrać tą, która jest najbardziej bliska ich sercu lub najbardziej funkcjonalna.

Jaki to może być prezent? Chrzest może być czasem praktycznych podarunków takich jak mata, komplety pościeli, albo kocyki. Te i podobne podarunki znajdziesz w sklepie Smyk, a dzięki zakupom przez stronę goodie i programowi cashback dostaniesz zwrot  3% wydanej na zakupu sumy. Zaproponuj również upominek w postaci specjalnego pudełka, w którym rodzice będą mogli zbierać wszelkie pamiątki i zapisywać wszystkie wyjątkowe wspólne momenty.

Lista podarunków

Jeśli to właśnie Tobie przypadnie w udziale chwalebna rola chrzestnego, zaproponuj rodzicom niemowlaka stworzenie listy prezentów. Zróbcie wspólnie burzę mózgów i spiszcie wszystkie funkcjonalne upominki i pamiątki, a potem roześlijcie tę listę wśród pozostałych gości. A jeśli kupujesz taką rzecz na ostatnią chwilę, to zawsze możesz liczyć na aktualne promocje sklepu Biedronka.

U nas to dość świeża tradycja, natomiast w innych państwach tworzenie list prezentowych związanych z chrzcinami należy do powszechnych obyczajów i funkcjonuje od bardzo dawna. Jest to rozwiązanie, które bardzo ułatwia wybór pamiątek na chrzciny, jest racjonalne i zapobiega dublowaniu się podarunków.

Prezent od rodziców chrzestnych

Masz zaszczyt być matką chrzestną lub ojcem chrzestnym. Co dalej? Możesz wybrać coś praktycznego lub pamiątkowego. Najlepiej chyba wybrać jednak coś, co jest praktyczne i przyda się przy okazji rodzicom maluszka. Przede wszystkim prezent na chrzest od chrzestnego lub chrzestnej powinien mieć zdecydowanie charakter osobisty. W tym pomogą wszelkie spersonalizowane lub grawerowane podarunki.

Rodzice chrzestni mogą kupić wspólny prezent na chrzciny, lub zdecydować się na osobne podarki. Ważne, żeby pamiętać o dziecku i podarować mu coś, co ma wartość sentymentalną, a nie jednorazową. Istotną kwestią wartą poruszenia są również obowiązki chrzestnych. Ojciec chrzestny jest odpowiedzialny za kupno specjalnej świecy, którą odpala w odpowiednim momencie uroczystości. Matka chrzestna z kolei bierze odpowiedzialność za szatkę dla maleństwa.

Prezent na chrzest od dziadków

Dziadkowie przeważnie wiedzą, co kupić dziecku na chrzest. Są to zazwyczaj specjalne, pamiątkowe wydania Biblii, często personalizowane oraz albumy z dedykacją.

Czasem są to prezenty przemyślane i całkiem oryginalne jak otwarcie konta dla wnuka bądź wnuczki i stałe wpłacanie tam niewielkich kwot.

Prezent na chrzest to bardzo ważny upominek

Sesja zdjęciowa dla całej rodziny

Budżet określa, jaki prezent na chrzciny jesteś w stanie ufundować. Jeśli akurat możesz przeznaczyć na ten cel więcej środków, przemyśl podarunek w postaci voucheru na sesję zdjęciową.

Taki upominek gwarantuje świetny rodzinny klimat podczas robienia zdjęć. Poza tym album ze zdjęciami,  będzie stanowił niezapomnianą pamiątkę, dokumentującą pierwszą ważną uroczystość w życiu dziecka. Taka sesja może odbyć się w dniu chrztu lub też w późniejszym, dogodnym dla wszystkim terminie.

Srebrna biżuteria

Srebrne pamiątki od lat znane są jako tradycyjny upominek wręczany z okazji chrztu. Mają one swoje znaczenie. Skarbonka czy też grzechotka, obie oczywiście wykonane ze srebra, są symbolami szczęścia oraz dobrobytu.

Takie pamiątki na chrzciny podkreślają wagę tego wydarzenia, stanowią zdecydowanie przedmiot, do którego wraca się nawet po latach. Srebrne detale mogą być wręczane jako indywidualny prezent, ale również mogą być traktowane w charakterze prezentu dodatkowego, gdy mamy ochotę podarować większy upominek.