Mikołajki obchodzimy 6 grudnia. W szkołach i przedszkolach odbywają się mikołajkowe loterie i występy. Tego dnia tradycyjnie obdarowujemy dzieci drobnymi prezentami. Sprawdźcie, jakie pomysły na prezenty mikołajkowe przygotowaliśmy.

Choć oficjalnie dzień ten nie jest już dniem świątecznym i tak jak kiedyś, wolnym od pracy, pamięć o nim nie zanikła. Wręcz przeciwnie, w wielu regionach polski tradycją jest, że rano dzieci znajdują tego dnia prezenty pod poduszką. Zwyczaj ten jest w Polsce niezwykle lubiany – chętnie obdarowujemy dzieci tego dnia prezentami. Mikołajkowe tradycje są również obecne w szkołach i przedszkolach. Sprawdźcie, jakie są historyczne korzenie tego święta oraz nasze pomysły na prezenty na Mikołajki.

Skąd się wzięło mikołajkowe święto?

Święto Mikołaja ma długą historię. Jest upamiętnieniem świętego Mikołaja z Miry. Wiemy o nim, że prawdopodobnie urodził się w bogatej i pobożnej rodzinie, w mieście Patara nad Morzem Śródziemny, i jako młody człowiek został biskupem. O jego życiu powstało wiele legend, w których zawsze jest przedstawiany jako osoba niezwykle dobra i pomagająca wszystkim ludziom. Legenda mówi, że nawet po tym jak został biskupem, nocą zostawiał pod domami biednych woreczki z jałmużną i w ten sposób dzielił się swoim bogactwem. Dzięki wielu dobrym uczynkom otrzymał on dar czynienia cudów. Do dziś pamięć o nim nie zanikła i wszyscy kochają świętego Mikołaja i wyczekują go w grudniowe święta.

Mikołajkowe tradycje

Święty Mikołaj we współczesnej tradycji znany jest jako przyjaciel dzieci i ich opiekun. Co roku obdarowuje on najmłodszych prezentami. Tradycja nakazuje, by grzeczne dzieci dostały od niego upominki, a dzieciom, które nie sprawowały się tak dobrze, grozi nie tylko brak prezentu, ale i otrzymanie od Mikołaja rózgi, jako przestrogi.

Mikołajkowa tradycja obdarowywania dzieci prezentami prawdopodobnie narodziła się Niemczech. W Polsce Mikołajki obchodziło się już w XIX wieku, przede wszystkim na Śląsku, ziemi lubelskiej, krakowskiej i na Mazurach.

W różnych krajach prezenty wręcza się albo na Mikołajki, albo w Boże Narodzenie. W Polsce obowiązują oba zwyczaje, dzieci otrzymują więc prezenty dwa razy. Przyjęło się, że jest to mały prezent na Mikołajki i większy, ten który, znajdą 24 grudnia pod choinką.

Mikołajki w szkole

W wieku szkołach, przedszkolach i domach kultury 6 grudnia organizuje się uroczyste wydarzenia mikołajkowe. Do najmłodszych Mikołaj zwykle przychodzi osobiście i wręcza im prezenty. W szkołach tradycyjnie przed mikołajkami odbywa się losowanie, w którym każdy uczeń losuje imię kolegi lub koleżanki z klasy, którego Mikołajem się stanie. Jego zadaniem jest, by kupić dla wylosowanej osoby prezent we wcześniej ustalonej przez wszystkich uczniów kwocie. Tradycyjnie 6 grudnia wszyscy w klasie wymieniają się prezentami.

Co kupić na Mikołajki w klasowe?

Zwykle już przed losowaniem osób, które przypadnie nam obdarować, cała kasa umawia się na to, jaka może być górna granica cenowa wręczanych prezentów. Zwykle jest to kwota od 20 do 40 zł. I w takim przedziale należy się zmieścić. Jak kupić dobry prezent na Mikołajki? Po pierwsze wybierzmy coś praktycznego, ale coś, co samemu z nas by się przydało na przykład w szkole podczas lekcji.

Przykładowe prezenty:

  • Wielorazowa butelka na wodę,
  • Kalendarz adwentowy ze słodyczami lub herbatami,
  • Kalendarz książkowy na kolejny rok,
  • Poduszka-maskotka,
  • Ochraniacz na telefon,
  • Nauszniki,
  • Gra planszowa np. Pełny Kurnik (do 20 zł),
  • Świąteczne skarpety,
  • Zestaw do robienia biżuterii.

Wybierając prezent na mikołajki klasowe, kierujmy się tym, co dana osoba chciałaby otrzymać. W internecie znajdziemy mnóstwo pomysłów na prezenty. Np.: Allegro przygotowało osobną sekcję, w której znajdziemy pomysły na klasowe prezenty do 20 zł. A jak dodatkowo zaoszczędzić? Przejdź na stronę Allegro, przez aplikację goodie. Zrób zakupy i ciesz się zwrotem pieniędzy w goodie cashback!