Od pewnego czasu w naszym kraju mówi się o tak zwanym podatku cukrowym. Obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku i ma na celu wywołanie pewnego konkretnego efektu. Czym jest nowy podatek cukrowy i co powinniśmy o nim wiedzieć? Rozwiewamy wątpliwości!

Podatek cukrowy 2021 – podstawy

Podatek cukrowy, inaczej nazywany także CUK–1, to swego rodzaju danina pobierana od wybranych artykułów spożywczych. Wprowadzenie podatku w założeniu ma prowadzić do zniechęcenia potencjalnych klientów do nadmiernego kupowania niezdrowych produktów, z dużą ilością cukrów i słodzików w składzie. Cel ten ma zostać osiągnięty poprzez prosty mechanizm zwiększenia cen wybranych artykułów.

Wprowadzenie podatku cukrowego ma swoje źródła w postępującym pogorszeniu się ogólnej kondycji zdrowotnej Polaków. Świadomość dotycząca zdrowego odżywiania stopniowo rośnie wśród obywateli naszego kraju, jednak mimo to, wciąż spora liczba osób sięga po niezdrowe produkty, słodycze oraz sztuczne słodziki.

Co jeszcze ma zmienić podatek cukrowy?

Według oficjalnych źródeł coraz więcej młodych ludzi, a także dzieci w wieku szkolnym ma problemy z nadwagą. Obecnie aż 22% polskich dzieci w wieku od 10 do 12 lat ma co najmniej kilka dodatkowych kilogramów, natomiast problem otyłości występuje u 10% dzieci. Zapełnione niezdrowymi napojami i przekąskami sklepiki szkolne nie zachęcają do zdrowego odżywiania. Wprowadzenie podatku cukrowego ma na celu przerwanie tej niezdrowej tendencji.

W długofalowych prognozach przewiduje się znaczący wpływ wprowadzenia podatku cukrowego na rynek spożywczy w kraju, jak i kondycję Polaków. Podatek ma bowiem także na celu zachęcenie producentów artykułów spożywczych do zmiany składu swoich produktów lub stworzenia innych, alternatywnych i zdrowszych produktów.

Podwyższenie cen artykułów z niekorzystnym składem, jak i poszerzenie oferty zdrowszych produktów zakłada także wyrobienie w konsumentach większej świadomości zdrowego i zbilansowanego odżywiania, a w przyszłości także zniwelowanie problemu otyłości, poprzez zmniejszenie ilości osób borykających się z nadwagą.

Produkty objęte podatkiem cukrowym
Na razie podatek cukrowy dotyczy wyłącznie napojów z dużą zawartością cukru.

Podatek cukrowy – ceny niezdrowych artykułów

Czy podatek cukrowy obejmie wszystkie produkty, w których składzie znajduje się cukier lub innego rodzaju słodziki? Na tę chwilę będzie on dotyczył jedynie wybranych artykułów. Nowy podatek zakłada zwiększenie cen napojów, w których składzie znajdują się następujące substancje.

  • Cukry, zarówno cukry proste, czyli monosacharydy, jak i cukry złożone – disacharydy. A także inne substancje, w których są one zawarte.
  • Wszystkie substancje słodzące, które zostały wymienione w specjalnie przygotowanym, oficjalnym rozporządzeniu Parlamentu Unii Europejskiej. Są to między innymi słodziki takie jak ksylitol oraz aspartam.
  • Tauryna oraz kofeina.

Wprowadzony podatek cukrowy nie dotyczy jednak wszystkich napojów. Podwyżce nie ulegną ceny artykułów, które są wyrobami medycznymi oraz suplementami diety. Podatek nie obejmuje także żywności specjalnego przeznaczenia ani żywności dla niemowląt. Nie wzrośnie również cena produktów akcyzowych. Także za artykuły na bazie mleka takie jak jogurty czy kefiry nie trzeba będzie zapłacić więcej.

Ostatnie na liście są produkty, które zawierają ponad 20% soku warzywnego, owocowego bądź owocowo-warzywnego, a ilość cukru w 100 mililitrach napoju nie przekracza 5 g, a także produkty elektrolitowe o takiej samej ilości cukru na 100 mililitrów.

Jak podatek cukrowy 2021 wygląda w praktyce?

Otóż wszystkie spełniające dane kryteria napoje zwiększą swoją cenę. W przypadku produktów, w których składzie znajduje się cukier bądź substancja słodząca, będzie to wzrost o 50 groszy na każdy litr. Dodatkowo nałożona zostanie także podwyżka o 5 groszy na każde 5 gram sacharozy zawartej w produkcie.

W przypadku napojów zawierających kofeinę lub taurynę, a więc przede wszystkim popularnych energetyków, podwyżka ceny wynosić będzie 10 groszy na każdy litr.

Co ciekawe, w związku z wprowadzeniem podatku cukrowego zaobserwujemy także zwiększenie się cen wody mineralnej. Może to być spowodowane kilkoma aspektami. Niektóre z wód mineralnych produkowane oraz dystrybuowane są przez ogromne koncerny, które są także producentami napojów objętych podwyżką cen. Niektóre z firm podniosą więc cenę wody, chcąc w ten sposób wyrównać straty w zyskach, spowodowane spadkiem sprzedaży popularnych napojów.

Podatek cukrowy ma także na celu zwiększenie świadomości żywieniowej oraz zachęcenie do sięgania po zdrowsze napoje, także wodę mineralną. Tutaj pojawia się więc szansa na dodatkowy zarobek dla producentów wód, którzy z całą pewnością nie omieszkają podnieść nieznacznie cen swoich zdrowych produktów, na fali ich rosnącej popularności.

Przeznaczenie zysków z podatku

Podatek cukrowy ma nie tylko w teorii, ale również w praktyce pomóc polepszyć kondycję i zdrowie Polaków. Aż 96,5%, a więc znaczna większość z zysków powstałych wskutek wprowadzenia podatku będzie regularnie przekazywana na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia. Dodatkowe pieniądze mają być przeznaczone między innymi na szeroko zakrojone działania edukacyjne, jak i profilaktyczne, mające na celu zwiększanie świadomości Polaków oraz zapobieganie i minimalizowanie problemu nadwagi i otyłości u osób w każdym wieku.

Finanse wykorzystane zostaną także na program aktywizacji społeczeństwa i zaszczepienia zwłaszcza w osobach młodych, spędzających wiele czasu przed telewizorem i komputerem, nawyku zdrowego ruchu.

Co z pozostałymi produktami?

Na tę chwilę podatek cukrowy obejmuje jedynie słodzone napoje, pozostawiając bez zmian inne produkty takie jak czekolady ciastka i batoniki. Warto jednak samemu zwiększać swoją świadomość dotyczącą odżywiania i wybierać zdrowsze alternatywy dla sztucznie słodzonych przekąsek. W ofercie wielu sklepów spożywczych znaleźć można ciekawe propozycje zdrowych przekąsek, słodyczy i deserów. Batoniki, cukierki czy chipsy można także zastąpić świeżymi lub suszonymi owocami bądź bakaliami.

W programie cashback biorą udział takie marki spożywcze jak: