Kiedy dni  zaczynają robić się coraz dłuższe, a słońce mocniej przypieka naszą spragnioną promieni skórę, zaczynamy planować letnie wakacje. Urlop w dalekich stronach czy wypoczynek na działce – niezależnie od dokładnych planów najczęściej chcemy po prostu cieszyć się latem, piękną pogodą i pełnym słońcem. Warto jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu się – większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak istotna jest właściwa ochrona skóry. Jednak wciąż niewiele osób ma świadomość, w jaki sposób nadmierne działanie słońca może wpływać na wygląd oraz kondycję naszych włosów. Bardzo ważne jest, aby podczas wakacyjnego urlopu nie zapomnieć o prawidłowej pielęgnacji i ochronie włosów przed słońcem. Jak dbać o włosy latem i jak chronić włosy przed słońcem? Podpowiadamy!

Promienie słoneczne a wygląd włosów

Przede wszystkim warto uświadomić sobie, jaki wpływ na kondycję i wygląd, a także zdrowie naszych włosów może mieć mocne słońce i wysoka temperatura. Najczęstszym efektem nadmiernego wystawiania włosów na słońce oraz ich nieprawidłowej ochrony i pielęgnacji jest ich widoczne przesuszenie oraz blaknięcie. Innymi niepożądanymi efektami, jakich możemy się spodziewać, są:

  • nadmierna łamliwość włosów,
  • wyraźne zmatowienie i szorstkość,
  • osłabienie struktury włosa,
  • nieestetyczne rozdwajanie się końcówek.

Latem, podczas upalnych dni, nasze włosy narażone są na niepożądane działanie promieni słonecznych UVA oraz UVB. Pierwsze z nich przenikają do struktury włosa i wywołują jego fotochemiczne uszkodzenie. Polega ono na rozkładzie znajdującej się w każdym włosie melatoniny oraz białka. Odpowiadająca za kolor włosów melatonina to nie tylko gwarancja pięknej barwy naszej fryzury, ale także jej skuteczna ochrona przed słońcem. Fotouszkodzenia chemiczne mogą więc powodować zarówno wypłowienie, przebarwienia i blaknięcie włosów, jak i ich przesuszanie się i osłabienie, wywołane brakiem odpowiedniej ochrony wewnętrznej.

Drugi rodzaj promieni słonecznych, UVB, także nie jest – w nadmiernych ilościach – korzystny dla naszych włosów. Może on bowiem znacznie osłabić kosmyki, wpływając negatywnie na ich masę proteinową, a co za tym idzie, także kondycję oraz estetyczny i zdrowy wygląd.

Pielęgnacja włosów latem
Mocne słońce i słona woda mogą mieć szkodliwy wpływ na włosy. Zadbaj o fryzurę latem!

Ochrona i pielęgnacja włosów latem – od czego zacząć?

Aby zapewnić swoim włosom właściwą kondycję i ochronę na letnie dni, warto zacząć od podstaw. Ochrona włosów przed słońcem powinna bowiem zacząć się już od bogatej suplementacji oraz prawidłowej diety.

Powinnyśmy zadbać więc o to, aby w naszym jadłospisie znalazły się sezonowe warzywa i owoce, które wzmocnią włosy i pomogą im uchronić się przed działaniem promieni UV. Istotna w diecie jest wysoka zawartość beta-karotenu, a także odpowiednie nawodnienie – korzystne zarówno dla włosów, jak i dla naszej skóry.

Najbardziej pożądanymi witaminami, o które warto poszerzyć swoją dietę, są E oraz C. Korzystny dla zdrowia włosów i ważny szczególnie latem jest także cynk. Warto jednak także po sezonie letnim pozostać przy suplementacji, zarówno cynku, jak i witamin, które korzystnie wpływają nie tylko na włosy, ale także na skórę i paznokcie.

Witaminy E i C są przeciwutleniaczami, dzięki czemu są w stanie ochronić nasze włosy przed nadmiernym, wysuszającym słońcem. Z kolei cynk jest nieoceniony w procesie wzbogacania struktury włosa w niezbędną dla niego keratynę, wzmacniającą go i nadającą estetycznego blasku. Witaminę E możemy przyjmować zarówno w formie tabletek, jak i aplikować zewnętrznie, bezpośrednio na włosy. W drogerii eKobiecej znaleźć można profesjonalne i skuteczne olejki ochronne na włosy z jej dodatkiem.

Aby zapewnić swoim włosom zewnętrzną ochronę, warto stosować także inne rodzaje olejków. Do najskuteczniejszych należą olejek arganowy, który znaleźć można w sklepie internetowym Argan House, a także olej lniany, olej z pestek winogron, olej z wiesiołka oraz olej pozyskiwany z orzechów włoskich. Na rynku dostępne są także specjalne, przeznaczone na lato olejki chroniące przed promieniami UV. Takie produkty można zakupić między innymi w Avon.

Olej arganowy do włosów
Źródło: ekobieca.pl

Piękne włosy latem – ochrona i pielęgnacja

Ochrona włosów latem to także odpowiedzialna i świadoma pielęgnacja podczas słonecznych dni – zarówno urlopowych, jak i tych spędzonych w domu i w pracy.

Dla utrzymania włosów w odpowiedniej kondycji i nawilżeniu, warto regularnie stosować odżywcze i bogate w pożądane składniki maski. Dzięki właściwemu wzmocnieniu włosy będą znacznie bardziej odporne zarówno na mocne promienie słoneczne, jak i na gorące, suche powietrze. Nawilżające i odżywcze maski, bogate w olejki z czarnuszki, arganowe czy olejki z pestek winogron znaleźć można w drogerii Hebe. Przy zakupie maski warto zwrócić także uwagę na to, czy w jego składzie zawarte są tak zwane ceramidy – stanowią istotny budulec każdego włosa i wpływają na ich elastyczność i sprężystość, a także odpowiednie nawilżenie.

O ile regularne stosowanie odżywczych, nawilżających masek jest wskazane, o tyle wykonywanie inwazyjnych zabiegów upiększających na włosy warto odłożyć na sezon jesienny. Dobrze jest zrezygnować z farbowania, nadmiernego prostowania, czy trwałej ondulacji na kilka a nawet kilkanaście dni przed wyjazdem na wakacje.

Olej z kreatyną
Źródło: hebe.pl

Ochrona włosów przed słońcem – o czym jeszcze pamiętać?

Podczas wakacyjnych wyjazdów, oprócz odpowiedniej pielęgnacji włosów, warto pamiętać także o ich osłanianiu. W torbie podróżnej nie może więc zabraknąć kapelusza czy chusty oraz plażowego parasola, pod którym możemy schronić się, unikając przesuszenia i spalenia włosów na słońcu.

Jeżeli wybieramy się nad morze, pamiętajmy, aby po każdej wizycie w wodzie, po powrocie do hotelu, starannie umyć głowę przy użyciu lekkiego, nawilżającego szamponu. Tego typu produkty znajdziemy w drogerii Rossmann. Istotna jest także pielęgnacja włosów po myciu – warto wetrzeć w nie odżywczy olejek, a następnie podsuszyć, używając programu chłodnego powietrza. Zdecydowanie niewskazanym jest pozostawianie mokrych włosów do wyschnięcia na słońcu – palące promienie nie tylko wysuszą włosy, ale mogą także spowodować uszkodzenie ich struktury.

Pamiętając o tych, najważniejszych zasadach możemy z czystym sumieniem planować wakacyjny wyjazd, nie martwiąc się o swoje włosy.

W programie cashback biorą udział takie marki jak: