Zima to dla roślin czas zwolnienia, uśpienia, pora roku, w której w naturalny sposób większość z nich przechodzi w stan spoczynku. Wtedy  wystarczy jedynie od czasu do czasu sprawdzać ich stan oraz regularnie podlewać.

Wraz z nadejściem pierwszych oznak zbliżającej się wiosny należy jednak pomyśleć o pozimowych porządkach w swoich doniczkach.  To ten okres jest najlepszym czasem na przygotowanie roślin do rozkwitu i dobrą sposobnością do dokładnego sprawdzenia ich kondycji.

Co zrobić, aby w pełni przygotować domowe rośliny doniczkowe do nadchodzącej wiosny? Przygotowaliśmy kilka najważniejszych wskazówek!

Małe grabki doniczkowe

Grabki ogrodnicze
Źródło: gardenowo.pl

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, jest dokładny przegląd wszystkich posiadanych roślin doniczkowych. Należy precyzyjnie sprawdzić ich stan, aby uniknąć rozwinięcia się ewentualnych chorób lub innych problemów.

Co więc trzeba zrobić? Starannie zajrzeć pod wszystkie liście i przepatrzeć całą powierzchnię ziemi w każdej z doniczek. Pomocne w tej czynności będą małe, podręczne grabki, mieszczące się w doniczce. Niewielkie grabki, dostępne w sklepie Gardenowo, pozwolą na bardziej dogłębną kontrolę stanu roślin.

Przekop delikatnie ziemię doniczkową w poszukiwaniu ewentualnych szkodników, pleśni lub grzybów. Taka czynność to nie tylko sposób na odnalezienie ewentualnego źródła problemu, ale także możliwość wykonania pierwszego, wstępnego spulchnienia ziemi w doniczkach, istotnego w przypadku wyraźnie zbitego podłoża.

Higrometr doniczkowy

Higrometr doniczkowy
Źródło: leroymerlin.pl

Jeżeli po zrobieniu wstępnego przeglądu stanu roślin zauważysz, że w niektórych doniczkach pojawiła się pleśń, oznacza to, że rośliny były podlewane zbyt intensywnie, a ich środowisko jest zbyt wilgotne. Aby uniknąć powtarzania się takich sytuacji, warto zaopatrzyć się w praktyczny higrometr, który po każdym podlewaniu będzie informował o ewentualnym przelaniu rośliny.

Dobrej jakości higrometr, dostępny w sklepie Leroy Merlin, to nieoceniona pomoc zarówno dla amatorów, jak i wprawnych miłośników roślin domowych.

Środki owadobójcze

Środki ochrony roślin
Źródło: castorama.pl

Podczas wiosennego przeglądu może okazać się, że nasze rośliny doniczkowe domowe zostały zaatakowane przez szkodniki. Jeżeli pod liśćmi lub w ziemi zobaczysz niepokojące znaki, które mogą oznaczać ich obecność, koniecznie potraktuj je specjalnym środkiem, dopasowanym do konkretnego problemu.

Szeroki wybór ochronnych środków owadobójczych znajdziesz w sklepie Castorama. Dostępne tam specyfiki pozwolą zwalczyć takie szkodniki jak muchy, mrówki czy mszyce.

Ściereczki do przecierania

Ściereczka nawozowa do przecierania liści storczyków
Źródło: gardenowo.pl

Podczas przeglądu i wiosennych porządków w roślinach doniczkowych z całą pewnością zauważysz kurz gromadzący się na większych liściach roślin. Nie ma w tym nic dziwnego – jeśli regularnie nie przecierasz liści, podobnie jak na wszystkich przedmiotach i meblach w domu, zbiera się on także na roślinach.

Niezbędnym elementem przygotowania roślin na nadchodzącą wiosnę jest więc dokładne przetarcie ich liści. W sklepie Gardenowo znajdziesz dobrej jakości specjalne ściereczki, przeznaczone do pielęgnacji liści storczyka. Duże i grube liście orchidei nabiorą blasku i nowego, lepszego wyglądu po starannym ich przetarciu. Pamiętaj tylko, aby zrobić to pewnie, lecz delikatnie, tak aby nie uszkodzić liści.

Doniczki

Donica Otto Jysk
Źródło: jysk.pl

Jeżeli Twoje rośliny doniczkowe nie mieszczą się już w swoich doniczkach, przesadź je, aby mogły prawidłowo się rozwijać i zdrowo rosnąć. Wszystkie doniczkowe rośliny zielone – domowe i ogrodowe – potrzebują odpowiedniej ilości miejsca do wzrostu. Najlepszy czas na przesadzanie roślin doniczkowych to okres od połowy marca do połowy kwietnia.

Wybór nowych doniczek dla Twoich roślin to nie tylko pierwszy krok prac, ale także możliwość do delikatnej zmiany wystroju wnętrza. Możesz na przykład zmienić kolorystykę wszystkich doniczek w danym pomieszczeniu, nadając mu tym samym nowego, odmiennego stylu.

W sklepie Jysk znajdziesz ogromny wybór najróżniejszego rodzaju doniczek, o rozmaitych wielkościach i wykonanych z różnych materiałów.

Ciekawym wyglądem wyróżnia się chociażby wysoka na 50 centymetrów drewniana donica olejowana, doskonała do większych roślin. Sprawdzi się zarówno w domu, jak i na balkonie czy tarasie oraz w ogrodzie.

Jak rozpoznać czy rośliny domowe doniczkowe potrzebują nowego miejsca? Przede wszystkim należy sprawdzić stan ziemi w doniczce. Jeżeli korzenie są bardzo gęste i wyraźnie wyczuwalne lub wystają nad ziemię bądź przez dolne otwory doniczki, to zdecydowany znak, że wymagają przesadzenia. Młode kwiaty warto przesadzać każdego roku, starsze, w razie potrzeby, co dwa lub trzy lata.

Nawóz do kwiatów

Nawóz do roślin
Źródło: castorama.pl

Zarówno świeżo przesadzone rośliny, jak i te, które po zimie pozostają w swoich dotychczasowych doniczkach, warto wzmocnić odpowiednim nawozem. Dzięki niemu polepszysz strukturę podłoża kwiatów, a także zagwarantujesz im lepszy, zdrowszy wzrost.

Dostępne w Castoramie nawozy do roślin marki Argecol pobudzą kwiaty do intensywnego wzrostu i kwitnienia. Pomogą im wytworzyć silne, zdrowe pędy, jak również zapobiegną powstawaniu żółtych, nieestetycznych przebarwień na liściach.

Nożyce sekatorowe

Sekator nożycowy Wolf Garten
Źródło: sklepdlaogrodu.pl

Sekator nożycowy dostępny w Sklepie dla Ogrodu to niemal niezbędny pomocnik podczas wiosennych porządków w doniczkach. Dla dobrego wzrostu roślin bardzo ważne jest regularne obcinanie zeschniętych pędów i liści – uschnięte po zimie lub dotknięte chorobą stanowią jedynie przeszkodę i balast dla całej rośliny. Dzięki dobrej jakości nożycom sekatorowym szybko pozbędziesz się niepożądanych, zniszczonych części roślin.

Pamiętaj, aby zachować dużą ostrożność przy tego typu czynnościach. Wybierz elementy, które chcesz obciąć, oszacuj odpowiednią wysokość cięcia i pamiętaj o własnym bezpieczeństwie.

Sklep dla Ogrodu uczestniczy w programie goodie cashback, dzięki któremu można otrzymać częściowy zwrot kwoty zakupu w wysokości 4%.

Nowy rok to także czas na nowe rośliny!

Las w słoiku
Źródło: sklep.kawaleklasu.pl

Odpowiednio przygotowane i wypielęgnowane domowe rośliny doniczkowe mogą już czekać na nadejście wiosny. Ten czas to także dobra okazja na uzupełnienie zielonej, domowej kolekcji o nowe egzemplarze.

Powiększ swoją domową florę o ulubione rośliny, a jeśli szukasz nowych źródeł zieleni, ale nie masz już dodatkowego czasu na jej pielęgnację, możesz zdecydować się na imponujący i niemal samowystarczalny las w słoiku ze sklepu Kawałek Lasu!

W programie cashback biorą udział takie marki jak: