Jakość powietrza, którym oddychamy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie fizyczne, jak również samopoczucie przekładające się na kondycję psychiczną. Szacuje się, że każdy człowiek wykonuje dziennie około 20 tysięcy wdechów i wydechów. Powietrze bezustannie przechodzi przez nasz organizm, dlatego tak ważne jest dla nas to jakiej jest jakości.

Na jakość powietrza ogromny wpływ ma także jego wilgotność. Dla naszego pełnego komfortu i zdrowia powinno ono zachować wilgotność na optymalnym poziomie. Zarówno bowiem zbyt suche, jak i za wilgotne powietrze może negatywnie wpływać na nasz organizm. Pomocny w utrzymaniu odpowiedniej jakości powietrza w domu jest nawilżacz powietrza. Ten nowoczesny sprzęt coraz częściej stanowi nieodzowny element wyposażenia domu lub mieszkania, zwłaszcza wtedy, gdy mieszkają w nim dzieci. Jaki nawilżacz powietrza wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę przed jego zakupem?

Nawilżacz powietrza – co warto wiedzieć?

Nawilżacze powietrza, mimo wspólnej podstawowej funkcjonalności, są urządzeniami zróżnicowanymi pod względem jakości, wydajności, a także wyglądu. Dlatego przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto zwrócić uwagę na wszystkie walory i ewentualne mankamenty danego sprzętu.

Nawilżacze powietrza, podobnie jak większość urządzeń, posiadają swój własny zbiór najważniejszych parametrów i to właśnie im powinniśmy przyjrzeć się przy wyborze konkretnego modelu.

  • Najważniejszym parametrem jest wydajność. To ona powie nam z jaką skutecznością urządzenie jest w stanie nawilżyć powietrze na określonej powierzchni pomieszczenia. Na wydajność nawilżacza składa się powierzchnia jego nawilżania, podawana w metrach kwadratowych oraz wydajność parowania, która określana jest w milimetrach.
  • Ponadto istotna jest także moc nawilżacza. Warto wybrać sprzęt, który mimo dużej mocy będzie jednocześnie charakteryzował się wysokim poziomem energooszczędności. Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając nawilżacz powietrza? Ważną kwestią jest czas pracy urządzenia oraz pojemność jego zbiornika na wodę, które determinować będą możliwą ilość powietrza, jaką dany model jest w stanie nawilżyć bez koniecznej przerwy w pracy. Aby mieć pewność, że urządzenie pracować będzie skutecznie, ale i wygodnie dla domowników, warto zwrócić uwagę również na poziom głośności jego pracy. Najcichsze nawilżacze emitują dźwięki na poziomie 20 dB.
Nawilżacz powietrza Philips
Żródło: philips.pl

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Dostępne zarówno w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego, jak RTV Euro AGD, jak i w internecie – na przykład na Allegro nawilżacze to urządzenia bardzo zróżnicowane. Na rynku dostępnych jest kilka podstawowych rodzajów nawilżaczy.

  • Nawilżacz ewaporacyjny, będący urządzeniem o wyjątkowej wydajności i dużej popularności wśród klientów. Nawilżacz ten działa na zasadzie odparowywania wody ze specjalnej, umieszczonej w jego wnętrzu maty. Taka metoda nawilżania stanowi najzdrowszy i wyjątkowo korzystny sposób nawilżania powietrza. Nawilżacz ewaporacyjny dodatkowo oczyszcza także powietrze z kurzu oraz większych cząstek brudu.
  • Nawilżacz ultradźwiękowy, rozbijający cząsteczki wody za pomocą niesłyszalnych dla ludzkiego ucha ultradźwięków. Tego typu urządzenia odznaczają się przede wszystkim wyjątkowo cichą i skuteczną pracą, przy jednoczesnym wysokim poziomie energooszczędności. Nie są jednak dobrym wyborem dla posiadaczy zwierząt, które w przeciwieństwie do ludzi mogą słyszeć działające na wodę ultradźwięki.
  • Nawilżacz parowy, jeden z najstarszych rodzajów tego typu sprzętu. Nawilża powietrze dzięki podgrzanej za pomocą specjalnej grzałki wody. Nawilżacz parowy jest wydajny, ale może także pobierać dużą, zauważalną ilość energii.
  • Nawilżacz z jonizacją jest szczególnie chętnie wybierany ze względu na jego doskonały wpływ nie tylko na jakość powietrza, ale także na zdrowie i samopoczucie domowników. Wyrównując proporcje znajdujących się w pomieszczeniu jonów, nawilżacz neutralizuje bowiem niepożądane bakterie i wirusy, które mogą znajdować się w naszym domu.
Nawilżacz ultra dźwiękowy RAVEN
Źródło: euro.com.pl

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Wybierając nawilżacz powietrza, powinniśmy zastanowić się przede wszystkim, który z jego rodzajów będzie najlepiej spełniał nasze wymagania i oczekiwania. Jeśli mamy w domu zwierzęta, możemy skreślić z naszej listy nawilżacz ultradźwiękowy. Do domu z małymi dziećmi nie warto z kolei wybierać nawilżacza parowego, który w trakcie pracy nagrzewa wodę zmieniającą się w parę do bardzo wysokiej temperatury.

Optymalnym wyborem może więc być nawilżacz powietrza ewaporacyjny lub nawilżacz z jonizacją. Oba rodzaje są wyjątkowo popularne, dzięki czemu znajdziemy je w asortymencie wielu sklepów. Marka Dyson posiada w swojej ofercie doskonałej jakości nawilżacze, które odznaczają się nie tylko skuteczną pracą, ale także szeregiem dodatkowych funkcjonalności. Urządzenia posiadają praktyczne funkcje ogrzewania lub chłodzenia oraz oczyszczania powietrza. Dodatkowo są to urządzenia o wyjątkowym, nowoczesnym designie, który w ciekawy sposób dopełni wystrój pomieszczenia.

Nawilżacz powietrza Dyson
Źródło: dyson.pl

W salonie Media Expert znaleźć można nowoczesne i wydajne modele nawilżaczy powietrza marki Xiaomi. Dostępny w salonie nawilżacz powietrza Xiaomi to innowacyjny sprzęt, wyposażony w specjalny filtr Hepa, dzięki czemu nie tylko nawilża powietrze, ale także skutecznie je oczyszcza. Nawilżacz charakteryzuje się nowoczesnym, uniwersalnym designem, który bez trudu dopasować można do każdego wnętrza.

Nawilżacz powietrza Xiaomi z funkcją Wi-Fi
Źródło: mediaexpert.pl

W salonie znaleźć można także kompaktowe i dyskretne, lecz równie skuteczne nawilżacze powietrza marki Philips. Urządzenia te to w większości niewielkie, nowoczesne nawilżacze ewaporacyjne, które możemy ustawić na półce w salonie. Skutecznie nawilżają powietrze, usuwając z niego niepożądane bakterie i wirusy dzięki dodatkowej funkcji jonizacji. Nawilżacze Philips to zgrabne urządzenia, dostępne w różnych kształtach i kolorach, które z powodzeniem możemy dopasować nawet do wystroju pokoju dziecięcego czy łazienki.

W programie cashback biorą udział takie marki jak: