Wiosna to czas, w którym większość roślin budzi się do życia, nadając światu niezwykłych barw. Drzewa, krzewy i kwiaty zakwitają, wypuszczają nowe pędy, a miłośnicy prac ogrodowych zacierają ręce przed nowym sezonem.

Pierwsze kwiaty wiosenne pojawiają się już pod koniec marca i na początku kwietnia. Warto dowiedzieć się, jakie kwiaty doniczkowe można zasadzić najwcześniej, a co za tym idzie, także najszybciej spodziewać się ich rozkwitu.

Które doniczkowe kwiaty warto zasadzić lub kupić już na początku wiosny? Oto nasza lista najpopularniejszych z nich!

Hiacynty

Hiacynt Aladdin Cebulka
Źródło: gardenowo.pl

Dla wielu osób hiacynty to prawdziwy zwiastun nadchodzącej wiosny. Jako jedne z pierwszych zakwitają, dodając koloru wciąż lekko szarej pozimowej przyrodzie.

Intensywny zapach i mnogość kolorów sprawiają, że hiacynty są bardzo chętnie wybieranymi kwiatami doniczkowymi. Często są one również elementami ozdobnymi wielkanocnych stroików.

Cebulki hiacyntów znaleźć można w sklepie ogrodniczym Gardenowo.

Hiacynty potrzebują niemal stałego dostępu do wody, dlatego też warto regularnie nie tylko podlewać cebulki, ale także spryskiwać kwiaty. Ponadto hiacynty potrzebują dużej ilości światła oraz chłodu.

Niestety ich wadą jest fakt, iż przekwitają zdecydowanie zbyt szybko. Po okresie kwitnięcia można jednak pozostawić hiacynty w doniczce aż do drugiego roku lub zasadzić je w ogrodzie i wyczekiwać ich kolejnego rozkwitu.

Krokusy

Krokusy to równie popularne kwiaty cebulowe wiosenne, których pięknym widokiem możemy cieszyć się już w marcu. Kwiaty krokusa przybierają rozmaite kolory, mogą one być fioletowe, niebieskie, żółte, białe lub liliowe.

Kwiaty najlepiej będą się prezentować, jeśli zasadzisz je w większej ilości – nawet do kilkunastu cebulek w jednej dużej lub kilku średnich doniczkach. Większych rozmiarów donice, mieszczące dużą ilość wiosennych cebulek, znaleźć można w sklepie Barokko. W asortymencie sklepu znajdują się między innymi duże, podłużne doniczki Lechuza, wyposażone w system nawadniający.

Donica z systemem nawadniającym
Źródło: barokko.pl

Za zakupy w sklepie Barokko możesz otrzymać 1,6% cashbacku, jeśli do sklepu przejdziesz korzystając z linku goodie.

Kwitnące krokusy ozdabiają sobą każde wnętrze, balkon czy ogród, jednak, aby osiągnąć pożądany efekt, bardzo ważny jest wybór odpowiednich cebulek kwiatów. Krokusy miewają bowiem skłonności do chorób powodowanych przez grzyby. Przed zakupem warto więc dobrze przyjrzeć się cebulkom lub poprosić o pomoc sprzedawcę.

Wybrane cebulki należy zakopać w dobrej jakości ziemi o sporej zawartości próchnicy, na głębokość około 7-8 centymetrów. Krokusy lubią dobrze nasłonecznione miejsca, w których od czasu do czasu gości chłodzący cień.

Pierwiosnki

Pierwiosnki, potocznie nazywane prymulkami, to wyjątkowo wdzięczne, wielokolorowe wiosenne kwiaty doniczkowe. Występują w kolorze różowym, czerwonym, żółtym, białym i pomarańczowym. Nierzadko spotkamy również kwiaty dwubarwne.

Oprócz wyglądu, dodatkowym atutem prymulek jest także ich wyjątkowo niska cena. Paczkę cebulek można bowiem nabyć już za około 5 złotych.

Pierwiosnki lubią wilgotne podłoże i umiarkowany dostęp do światła. Można umieścić je przy średnio nasłonecznionym oknie lub w nieco bardziej ustronnym miejscu na balkonie. Jeśli planujesz posadzić większą ilość prymulek, stwórz z nich kompozycję przy pomocy balkonowej półki lub stojaka. W sklepie 4Home znajdziesz stylowy, drewniany stojak balkonowy, uzupełniający wiosenny wygląd każdego balkonu, tarasu czy werandy. Stojak pomieści do kilkunastu doniczek pełnych kwitnących kwiatów!

Drewniany stojak na kwiaty
Źródło: 4home.pl

Za zakupy w sklepie 4Home możesz otrzymać 4,8% cashbacku.

W przypadku pierwiosnków warto pamiętać, aby ich nie przesuszyć, ale także nie przelać. Ważne jest również utrzymanie ich w odpowiedniej temperaturze, zbyt wysoka może bowiem znacznie skrócić czas ich kwitnienia.

Szafirki

Drobne, urocze kwiaty szafirków rosnących w gęstych grupach to naturalny wiosenny dywan w ogrodzie i piękna doniczkowa ozdoba każdego wnętrza. Szafirki występują jedynie w fioletowo-niebieskim odcieniu, jednak mimo to potrafią naprawdę urzekać.

Chociaż szafirki częściej spotyka się w ogrodzie, można także z powodzeniem hodować je w doniczce. Cebulki szafirków można dostać w sklepach już w połowie lutego. Znajdziesz je na przykład w Castoramie.

Aby cieszyć się pięknymi kwiatami szafirków, wystarczy zasadzić je w doniczce zaledwie kilka tygodni przed wiosną. Kwiaty te lubią mocno nasłonecznione miejsca i systematyczne podlewanie.

Narcyzy

Kolejną kwiatową wizytówką wiosny są narcyzy – białe lub żółte na długich, mocnych łodygach. Narcyzy doskonale radzą sobie zarówno w ogródku, jak i w doniczce ustawionej w pomieszczeniu, na balkonie czy na tarasie.

Ogromną zaletą narcyzów jest fakt, że raz posadzone, kwitną przez wiele lat, co roku ciesząc oko i zdobiąc wnętrze swoimi kolorami.

Cebulki narcyzów można dostać w sklepach już w marcu. Dostępne są zarówno paczki cebulek do zasadzenia lub gotowe, umieszczone w ziemi sadzonki. Takie zasadzone narcyzy warto przesadzić bezpośrednio po zakupie do większej doniczki, aby zrobić im trochę miejsca. Warto także dobrze podlać kwiaty, które w sklepowych warunkach mogły zostać nieco zaniedbane. Przydatną przy regularnym podlewaniu doniczkę ceramiczną Rader, doskonałą do pielęgnacji roślin doniczkowych, znajdziesz w sklepie Bazylia. Cebulki narcyza mają skłonność do gnicia, dlatego bardzo ważne jest, aby ich nie przelewać.

Doniczka na taras Rader
Źródło: bazylia.pl

Za zakupy w sklepie Bazylia, za pośrednictwem linku goodie, możesz otrzymać 4,8% cashbacku, czyli zwrotu wartości zamówienia.

Narcyzy powinny być trzymane na żyznym i dobrze przepuszczalnym podłożu, a także w jasnym, jednak nie bardzo nasłonecznionym miejscu. Dobrze, aby sadzonki znajdowały się w pomieszczeniu, w którym temperatura utrzymuje się na poziomie 20-23 stopni.

Wiosenne kwiaty to doskonały sposób na kolorowe upiększenie wnętrza, jak i balkonu czy tarasu. Kwitnące kwiaty same w sobie stanowią wyjątkową ozdobę, ale warto także użyć ich do stworzenia wiosennej kompozycji, która mogłaby zwieńczyć, chociażby wielkanocny, świąteczny stół.

Pierwsze wiosenne kwiaty często przekwitają znacznie za szybko, jednak życie większości z nich można z powodzeniem przedłużyć, przesadzając je z doniczki do ogrodu i cieszyć się nimi przez następne lata!

W programie cashback biorą udział takie marki jak: