Tym razem podpowiadamy nie co kupić, ale gdzie jechać i co zobaczyć na Mazurach. Wiele z tych propozycji może Was zaskoczyć. Bo kto spodziewałby się na Mazurach kamiennej piramidy czy indiańskiej wioski? Mazury to atrakcje, o jakich wielu się nie śniło.

Mazurskie atrakcje podzieliliśmy na dwie grupy. Najpierw przedstawiamy listę wybranych atrakcji dla dorosłych.

Niektóre z naszych propozycji, możecie znaleźć w atrakcyjnych cenach w serwisie zniżkowym Groupon! Jak znaleźć oferty na Groupon i otrzymać dodatkowy rabat? Podpowiedź czeka na końcu tego artykułu.

Co warto zobaczyć na Mazurach? 

Mazury to nie tylko region pięknej przyrody, ale też wielu atrakcji turystycznych i miejsc, które zadziwią zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Wybierając się w ten region, nie można ominąć Wioski Żeglarskiej w Mikołajkach czy wyprawy na jezioro Śniardwy. Te miejsca są bardzo charakterystyczne dla Mazur. A kto by się spodziewał, że właśnie tutaj znajdziemy piramidę czy wioskę indiańską?

Jezioro Śniardwy

Śniardwy to największe polskie jezioro. Leży ono w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich i często nazywane jest mazurskim morzem. Nad jeziorem położone są takie miejscowości jak Mikołajki, Ruciane-Nida, Nowe Guty. Wielką atrakcją są liczne kąpieliska. Podobno najczystsza woda jest w miejscowości Nowe Guty. Znajduje się tam również wiatrak, przypominający trochę ten z krainy Muminków, a z pewnością wart odwiedzenia.

Mikołajki

To urocze miasteczko stało się jedną z ulubionych miejscowości turystycznych Polaków. Przepięknie położone u brzegu Jeziora Mikołajskiego, z którego bezpośrednio popłyniemy na Śniardwy. Jeśli nie masz własnej żaglówki, nic straconego. Wystarczy udać się do portu Żeglugi Mazurskiej, by wypłynąć w rejs pasażerskim statkiem. To bardzo przyjemny sposób na spędzenie popołudnia w Mikołajkach.

Kanał Elbląski

To pomnik historii, zabytek techniki, wyjątkowe miejsce w skali świata. Właśnie tutaj zobaczysz statki sunące nie tylko po wodzie, ale również po trawiastych zboczach. Zaadaptowany tu system pochylni jest jedyny w swoim rodzaju. Pochylnie te stanowiły rozwiązanie umożliwiające pokonanie na drodze wodnej znacznej różnicy wysokości. Źródłem energii umożliwiającej wahadłowy ruch platform przewożących statki jest wodna kanału. Aby to przeżyć, koniecznie trzeba udać się w rejs Kanałem Elbląskim.

Wilczy Szaniec

Zwiedzanie Wilczego Szańca to propozycja dla pasjonatów historii. Wilczy Szaniec był polową kwaterą wojenną Adolfa Hitlera. Znajduje się w Gierłoży i był w użyciu od 1941 do 1945 roku. Miasteczko bunkrów otoczone jest lasem, jeziorami i bagnami. Hitler spędził tu ponad 800 dni. To miejsce ciągle pełne jest nieodkrytych zagadek historii.

Jezioro Mamry

To drugie pod względem wielkości jezioro w Polsce. Nad jeziorem warto odwiedzić mały porcik Kietlice, pałac w Sztynorcie czy Srokowo – malowniczą wieś nad Mamrami. W odległości zaledwie 25 kilometrów od jeziora Mamry znajduje się rezerwat siedmiu wysp. Miłośnicy przyrody powinni wybrać się na przykład nad jezioro Oświn.

Wigierski Park Narodowy

To jeden z największych parków narodowych w Polsce. Położony jest na północnym skraju Puszczy Augustowskiej. Jest to region o niezwykłych walorach przyrodniczych. Tutaj, nad czystymi jeziorami, na szlakach turystycznych i ścieżkach edukacyjnych, odpocząć może każdy miłośnik przyrody.

Mazury – atrakcje dla dzieci

Gdzie na Mazury z dzieckiem? Możliwości jest naprawdę wiele i znajdzie się tu coś dla młodych miłośników zarówno przyrody, jak i aquaparków.

Wioska Indian w Spytkowie koło Giżycka

W 10-hektarowym gospodarstwie położonym w Spytkowie, 5 kilometrów obok Giżycka, działa Muzeum Indian Ameryki Północnej, przy którym powstała rekonstrukcja indiańskiej wioski. Możemy tu trenować rzut tomahawkiem, usiąść w tipi z szamanem i zapalić fajkę pokoju, obejrzeć kolekcję łapaczy snów czy zakupić wyjątkowe elementy indiańskiego rękodzieła w sklepie z pamiątkami. Dzieci będą mogły też wziąć udział w wyjątkowych grach i zabawach zręcznościowych.

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

To propozycja atrakcji turystycznej na Mazurach dla starszych dzieci. Odwiedzeniem takiego miejsca z pewnością będzie można pochwalić się w szkole na lekcji historii. Muzeum znajduje się w Stębarku. Można do niego dojechać drogą 537. W muzeum zobaczymy na przykład kopie zbroi, w jakich walczono pod Grunwaldem w 1410 roku, czy kopie chorągwi krzyżackich.

Aquapark Tropikana – Hotel Gołębiewski w Mikołajkach

Park Wodny Tropikana to miejsce, które oferuje wiele atrakcji dla mniejszych i większych: zjeżdżalnie 3-torowe, zjeżdżalnię „cebula”, piaskownicę deszczową, brodzik dla dzieci, taras słoneczny z leżakami, baseny zewnętrzne, 2 boiska do siatkówki plażowej, basen sportowy, wanny jacuzzi, jaskinię solną, jaskinię śnieżno-lodową. Mimo upływu lat ten obiekt nadal jest świetną atrakcją rodzinnych wypadów na Mazury. Ani dzieci, ani dorośli z pewnością nie będą się tu nudzić.

Park Wodny MOSiR w Ełku

Kompleksowo wyposażony obiekt oferuje różnorodne atrakcje dla najmłodszych: 5 zjeżdżalni dla dzieci, liny do wspinaczki – tzw. małpi gaj, beczki, kosze do gry w koszykówkę wodną. Dla starszych – basen sportowy i rekreacyjny wyposażony w masaże wodne, wodospady, bicze wodne i 12 łóżek do hydromasażu, a także siłownię wodną z rowerkami do aqua spinningu.

Wskazówka 

Szukasz wyjątkowych atrakcji na Mazurach w atrakcyjnych cenach? Koniecznie skorzystaj z cashback w goodie! Znajdziesz tam wyjątkowe oferty turystyczne a dodatkowo otrzymasz zwrot za wydane pieniądze!