Czasami czy to z powodu niewystarczającego budżetu, czy innego powodu, decydujemy się na małe prezenty – na święta i każdą inna okazję. Pomysły na drobne prezenty są zwykle dużo trudniejsze do wymyślenia – nie sztuką jest kupienie drogiego, wspaniałego podarunku, gdy nie masz żadnych ograniczeń finansowych. Dlatego postanowiliśmy nieco ułatwić Ci zadanie i opracować kryteria, jakimi możesz się kierować, gdy szukasz pomysłów na małe prezenty. Podrzucamy również kilka inspiracji na gotowe upominki, abyś w tym roku, niezależnie od okazji, miał w zanadrzu listę opcji na podarki dla rodziny i znajomych.

Małe prezenty – co to tak naprawdę oznacza?

Zacznijmy od tego, że wyrażenie małe prezenty może dla każdego oznaczać zupełnie co innego. Dla osoby zamożnej drobnym upominkiem będzie nowy smartfon, dla osoby oszczędzającej drobnym upominkiem będzie ozdobna doniczka lub płyta CD. Nie ukrywajmy jednak, że łatwiej wpaść na pomysł na drobny prezent, gdy nie musisz liczyć się z każdym groszem. Masz więcej możliwości i nie czujesz na sobie ograniczeń finansowych.

Tak czy inaczej – nie tylko mały prezent, ale ogólnie każdy powinien być kombinacją dobrego pomysłu, serca i racjonalnego budżetu. Jesteśmy przekonani, że gdy musisz wybierać, lepiej postawić na serce, gdy wymyślasz pomysły na drobne prezenty, a nie na to, aby wydać dużo pieniędzy. Dlatego nie spinaj się, gdy brakuje Ci funduszy na podarunek świąteczny, który wymyśliłeś dla jednego z członków rodziny. Bliska Ci osoba na pewno doceni fakt, że kupiłeś coś osobistego; coś, co sprawi, że zrobi jej się ciepło na sercu.

Małe prezenty dla rodziców

Przede wszystkim to właśnie rodzice zawsze naciskają, aby dziecko na prezent dla nich nie wydawało dużo pieniędzy. Za każdym razem podkreślają, że wolą pomysły na drobne upominki zamiast drogich gadżetów. Dlatego podsuwamy pomysły na małe prezenty, które na pewno zaskoczą ich i ucieszą. Jeśli rodzice mają dom z ogrodem lub balkon, możesz podarować im coś, co go przyozdobi. Może skusisz się na kupno zestawu pięknych świec zapachowych lub kadzidełek? Albo, jeśli na balkonie / w ogrodzie jest więcej miejsca, klimatyczne latarenki na baterie słoneczne?

Dobrym pomysłem są też wszelkie akcesoria ogrodowe – od ozdobnych poduszek na krzesła, poprzez dekoracyjne doniczki, na sadzonkach kwiatów kończąc. Jeśli rodzice lubią się relaksować w domu, nietuzinkowym pomysłem na drobny upominek są różnego rodzaju akcesoria do kąpieli – płyny, sole, musujące tabletki. Więcej inspiracji znajdziesz np. w sklepie 4Home.

Kilka inspiracji na gotowe upominki dla rodziny i znajomych.
Kosmetyki sprawdzą się jako drobny upominek na święta.

Pomysł na drobny upominek dla ukochanej osoby

Jeśli już zakładasz własną rodzinę, pomysły na małe prezenty dla rodziców mogą nieco zejść na drugi plan. Pierwszym i najważniejszym upominkiem staje się podarunek dla ukochanej osoby – męża, dziewczyny, narzeczonej, partnera. Jeśli w tym roku umówiliście się, że robicie sobie tylko małe prezenty, musisz z wyprzedzeniem zacząć myśleć nad czymś odpowiednim. Twoja dziewczyna uwielbia jakiś zespół muzyczny? Możesz podarować jej ich najnowszą płytę. A może lubi spędzać wieczory w fotelu, czytając? Na pewno ucieszy się z książki, uroczego kubka na herbatę lub ciepłego koca, którym owinie się w chłodne jesienne wieczory. A co dla mężczyzny? Dobrym pomysłem na drobny upominek jest na przykład nowe etui do telefon. A może postawisz raczej na bilety na mecz ulubionej drużyny? Wszystko zależy od tego, czym interesuje się Twoja druga połówka.

Pomysł na drobne upominki dla znajomych

Często w gronie znajomych na Święta i inne okazje robimy sobie tylko drobne, niedrogie prezenty. Drobne upominki sprawdzają się, gdy chcesz komuś za coś podziękować, na przykład odwdzięczyć się za pożyczenie książki czy popilnowanie przez chwilę dziecka. W dzisiejszych czasach takie drobne gesty są na wagę złota, dlatego jesteśmy zdania, że warto robić takie małe prezenty. Ważne, aby był to drobiazg, który nie wprawi obdarowanej strony w zakłopotanie. Nie chcemy przecież, aby druga osoba czuła się w jakikolwiek sposób zobowiązana, prawda?

Jeśli szukasz pomysłu na drobny upominek, możesz na przykład rozważyć słodycze. Jest to opcja zawsze na miejscu, która dodatkowo niewiele kosztuje. Doskonale sprawdzą się też małe dekoracyjne gadżety do mieszkania lub domu. Pamiętaj, że kupując akcesoria domowe, możesz skorzystać z darmowej dostawy kurierem dzięki programowi Allegro Smart.

Pomysły na drobne upominki dla dzieci

Ogromnym plusem kupowania prezentów dla dzieci, niezależnie od okazji, jest to, że cieszą się praktycznie ze wszystkiego. Taką samą radość może przynieść im drobiazg, jak i ogromny wypasiony prezent. Jeśli szukasz pomysłów na drobny upominek dla dziecka, rozważ opcje rozwijające kreatywność. Kolorowanki, farby, kredki – jeśli chcesz obdarować małego artystę, takie prezenty na pewno będą na miejscu. W Internecie znajdziesz też mnóstwo interaktywnych gier, które wspomagają rozwój ucząc liczb, kolorów i nowych słów. Wybór jest ogromny, a ceny bardzo korzystne. Nieco trudniej jest w przypadku starszych dzieci i nastolatków – tu musimy już trafić w gust i zainteresowania osoby, którą chcemy obdarować. Jeśli jednak potrzebujesz pomysłu na drobny upominek dla nastolatka, koniecznie sprawdź listę, którą przygotowaliśmy.

Czym się kierować szukając pomysłu na drobny upominek

Pamiętaj, niezależnie od tego, ile pieniędzy wydajesz na prezent, postaraj się, aby było to coś wyjątkowego. Coś, co zaskoczy obdarowaną osobę i wywoła na jej twarzy szczery uśmiech zadowolenia. Tylko upominki, które są kupione z myślą o danej osobie, będą pamiętane i wspominane jeszcze przez długi czas. Jeśli szukasz pomysłu na małe prezenty, najlepiej kierować się zainteresowaniami obdarowanych.

Fan książek na pewno będzie przeszczęśliwy, gdy otrzyma nietuzinkową podpórkę czy zakładkę do książek,. Natomiast osoba, która kocha dekorować pomieszczenia doceni ręczniki z personalizowanym haftem. Ktoś, kto kocha podróże, na pewno nie będzie narzekał, gdy otrzyma przewodnik do kraju, którego odwiedzenie ma w planach.