Klocki to uniwersalna zabawka! Występują w różnych kształtach i kolorach, a bawić się nimi mogą wszyscy – od tych najmłodszych do tych ciut starszych 😉 Jakie są rodzaje klocków? Na co warto zwracać uwagę kupując nowy zestaw oraz jaką tajną moc mają te zabawki? Dowiesz się w naszym artykule!

Klocki składają się z wielu pojedynczych elementów, z których powstają różnorodne konstrukcje i modele. Wszystko zależy od wyobraźni i intencji twórcy. 😉 Istnieje wiele rodzajów klocków. Wyróżnić można m.in. klocki drewniane, plastikowe, magnetyczne, czy konstrukcyjne.

O czym warto pamiętać przy wyborze klocków? Przede wszystkim, żeby sprostały oczekiwaniom i umiejętnościom osoby, do której trafią. Zestaw ma być przeznaczony dla dziecka? Trzeba się upewnić, że wybrana zabawka spodoba się maleństwu. Ważne też, żeby klocki były odpowiednio dobrane do wieku dziecka, żeby młody adept konstrukcyjny mógł sobie poradzić z zabawką, szczególnie, jeżeli będzie budował bez pomocy dorosłych.

Klocki mają wiele zastosowań i korzyści edukacyjnych! Rozwijają wyobraźnię, kreatywność, zdolności manualne. Poprzez składanie i budowanie dzieci uczą się logicznego myślenia, planowania, rozwijania swoich pomysłów i realizacji najskrytszych marzeń konstrukcyjnych! Za pomocą klocków najmłodsi mogą się nauczyć kolorów i kształtów, a nawet liczenia!

Oprócz tego, układanie klocków to dobra nauka skupienia. Im szerszy jest polot zamysłu twórcy lub, im ambitniejsze jest zadanie konstrukcyjne, tym więcej czasu i uwagi wymaga praca. Poza tym klocki, to dobra zabawa, zarówno solo, jak i w większym gronie.

Jeżeli się zastanawiasz, które klocki wybrać, poniżej zamieszczamy kilka propozycji, na które warto zwrócić uwagę:

  • Dla najmłodszych najlepiej wybrać duże i miękkie klocki. W ten sposób można zabezpieczyć małe dziecko przed niebezpieczeństwem.

Zabawka Simily Play

Miękkie klocki
Źródło: smyk.com
  • Dla ciut starszych można rozważyć Mega Bloks. Są większe, a zatem łatwiejsze do trzymania i składania.

Klocki Mega Bloks

Duże klocki plastikowe
Źródło: smyk.com
  • Dla dzieci w wielu szkolnym ciekawą propozycją mogą być klocki magnetyczne.

Klocki Geomag

Klocki magnetyczne
Źródło: empik.com
  • A co dla nastolatków i dorosłych? Warto się zainspirować kolekcją LEGO Technic bądź LEGO Architecture. Są wersje łatwiejsze, ale są też bardziej zaawansowane (z liczbą elementów > 2000 szt!)

Lego Arcitecture, Tadż Mahal

Klocki Tadż Mahal
Źródło: empik.com

Układanie klocków ma wiele pozytywnych aspektów i z pewnością może się stać hobby lub pomysłem na ciekawe spędzanie czasu. Wystarczy tylko wybrać odpowiednią kolekcję.

Jeszcze więcej klocków znajdziesz w Smyku bądź w Empiku! Pamiętaj, że kupując razem z goodie masz szansę otrzymać zwrot części wydanych środków!