Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów spożywanych na całym świecie. Szacuje się, że w ciągu roku wypijanych jest nawet 400 miliardów filiżanek o niepowtarzalnym aromacie. Kawa towarzyszy nam już od setek lat, a od początku swojej bytności w kulturze uległa wielu modyfikacjom. Obecnie może być przyrządzana, jak i pita na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest przygotowywanie kawy z pomocą kawiarki. Jak parzyć kawę w kawiarce, aby wydobyć z niej pełną głębię smaku i aromatu? Podpowiadamy!

Historia kawiarki do kawy

Kawiarka to akcesorium powstałe w latach trzydziestych ubiegłego stulecia. Stworzona została w ojczyźnie kawy – we Włoszech – przez włoskiego inżyniera Antonio Bialettiego. Od niemal stu lat urządzenie o stosunkowo prostej konstrukcji, w niemal niezmienionej formie wciąż gości w wielu domach – nie tylko we Włoszech, ale na całym świecie.

Kawiarka, nazywana także moką, kafetierką, a także czajniczkiem moka, umożliwia szybkie przygotowanie kawy o intensywnym smaku i aromacie. Kawa z kawiarki może być podawana w formie saute, jako espresso, jak i z dodatkami, tworząc dowolny rodzaj kawy.

Jak działa kawiarka?

Pierwotnie kawiarka występowała wyłącznie w formie aluminiowego, ośmiokątnego naczynia, składającego się z trzech podstawowych, rozkręcanych części. Tradycyjny kształt kawiarki przetrwał do dziś, dzięki czemu na sklepowych półkach, obok bardziej nowoczesnych modeli, znajdziemy także te nawiązujące do tradycji powstania czajniczka moka. Dziś kupić możemy kawiarkę nie tylko o alternatywnym kształcie, ale także wykonaną z innych niż aluminium materiałów, takich jak stal czy emalia.

Niezależnie jednak od szczegółów wykonania, niemal każda kawiarka do kawy składa się z trzech podstawowych elementów, jakimi są:

  • górny zbiornik na gotową kawę,
  • pojemnik z filtrem,
  • dolny zbiornik na wodę.

Woda z dolnego pojemnika kawiarki wskutek podgrzania i wytworzonego w naczyniu ciśnienia zostaje popchnięta ku górze, do kolejnego naczynia, w którym znajduje się kawa. Gorąca woda przechodzi przez wsypaną do naczynia kawę, pozyskując z niej jej najcenniejsze składniki, determinujące smak, aromat oraz pobudzające właściwości. Po tym procesie kawa z kawiarki jest już gotowa do podania. Możemy przelać ją bezpośrednio do filiżanek. Zaleca się jednak dużą ostrożność, gdyż bezpośrednio po przygotowaniu napar ma bardzo wysoką temperaturę.

Kawiarka elektryczna
Źródło: euro.com.pl

Jak parzyć kawę w kawiarce?

Jak zrobić kawę w kawiarce? Wbrew pozorom, odpowiedź na to pytanie na szczęście nie jest skomplikowana. Kawiarka do kawy została zaprojektowana w taki sposób, aby przygotowanie intensywnego, aromatycznego napoju nie było czynnością trudną.

Jeszcze przed rozpoczęciem procesu parzenia, warto w sposób staranny i przemyślany wybrać odpowiednią dla siebie kawę. Znajdźmy kawę o optymalnym dla nas poziomie kwasowości i intensywności. Kawę warto wybierać w sklepach specjalizujących się w sprzedaży kofeinowego naparu, takich jak Bogactwo Kaw czy Przyjaciele Kawy. Możemy zdecydować się także na zakup kawy bezpośrednio u jej producenta, na przykład w firmowym sklepie Tchibo.

Kawa ziarnista speciality Ethiopia
Źródło: przyjacielekawy.pl

Proces parzenia

Kiedy już zaopatrzymy się w odpowiedni rodzaj kawy, możemy przystąpić do właściwego procesu jej parzenia. Rozpoczynamy od odmierzenia jej odpowiedniej ilości i wsypania do kawiarki. Aby mieć pewność, że umieszczamy w naczyniu właściwą ilość kawy, warto wsypać do sitka naczynia niezmielone jeszcze ziarna. Dla uzyskania mocnego, aromatycznego napoju konieczne jest wsypanie ziaren aż po górną krawędź zbiornika. Jeśli natomiast chcemy, aby przygotowana kawa była nieco mniej intensywna, możemy zmniejszyć ich ilość. Ziarna mielimy drobno, jednak nie zbyt drobno i ponownie wsypujemy do sitka kawiarki. Bardzo ważne jest, aby nie ubijać ani nie ugniatać wsypanej do sitka kawy.

Następnym krokiem jest wlanie do dolnego zbiornika kawiarki gorącej wody. Zaleca się, aby woda była przefiltrowana i możliwie miękka. Kawiarka do parzenia kawy powinna być wypełniona wodą do wysokości zaworu ciśnieniowego. Teraz należy delikatnie lecz pewnie skręcić ze sobą wszystkie części i ustawić kawiarkę na źródle ciepła. Dobrą praktyką jest pozostawienie uchylonego wieczka kawiarki. W ten sposób mamy bowiem możliwość śledzenia rozpoczęcia procesu parzenia.

Kiedy zauważymy, że woda została podgrzana do odpowiedniej temperatury, a ciśnienie w naczyniu jest na tyle wysokie, że zaczyna ono powoli wypychać ciecz ku górze, zamykamy górne wieczko. Teraz należy czekać krótką chwilę – od 30 do 120 sekund – a następnie zdjąć kawiarkę z ognia. Warto spróbować każdego czasu parzenia z powyższego przedziału, gdyż różnica nawet kilkunastu sekund może przynieść zdumiewająco różne efekty smakowe.

Jaką kawiarkę wybrać?

Kawiarka do kawy jest produktem, który znaleźć możemy obecnie w wielu sklepach, zarówno tych specjalizujących się w kawach oraz akcesoriach niezbędnych do jej parzenia, jak i wielkopowierzchniowych marketach czy salonach z artykułami gospodarstwa domowego. Wybór kawiarki powinniśmy uzależnić przede wszystkim od własnych potrzeb i oczekiwań, ale także od jakości danego sprzętu, jej producenta oraz najważniejszych właściwości. Kluczowym elementem wpływającym na jakość jest użyty do stworzenia materiał. Bardzo ważne jest, aby wybierać modele wykonane z najwyższej jakości aluminium i stali, które nie będą w żaden sposób wpływać na jakość ani smak naszej kawy.

Kawiarka BIALETTI
Źródło: mediaexpert.pl

Wybierając kawiarkę, zdecydowanie nie warto oszczędzać, gdyż wątpliwej jakości sprzęt może nie tylko negatywnie wpłynąć na nasze doznania smakowe, ale także powodować uwalnianie się do kawy niebezpiecznych związków. Dobrej jakości kawiarki znaleźć można w salonie Media Expert, jak i w sklepie RTV Euro AGD. Dostępne w tych sklepach kawiarki to sprzęt wysokiej jakości, który zapewni najwyższą jakość i wyjątkowy smak przygotowanej kawy. Modele te charakteryzują się nie tylko wysoką klasą wykonania, ale także estetycznym wyglądem i ciekawym designem, który możemy dopasować do ogólnego stylu i charakteru naszej kuchni, jak również do naszych gustów.

W programie cashback biorą udział takie marki jak: