Joga wielu z nas kojarzy się przede wszystkim z powolnymi, monotonnymi ruchami wykonywanymi w pełnym skupieniu. Być może jest w tym nieco prawdy, jednak w jodze kryje się znacznie więcej.

Na czym więc dokładnie polega joga? To nauka życiowej równowagi poprzez pracę nad oddechem, postawą i sprawnością fizyczną. Ta wywodząca się z Indii filozofia ćwiczeń zyskuje w naszym kraju coraz większą liczbę sympatyków – nieustannie powstają nowe szkoły jogi, poradniki oraz video tutoriale.

Często zdarza się jednak, że osoby zainteresowane jogą nie wiedzą, od czego zacząć, w związku z czym prędzej czy później rezygnują. Jak więc przygotować, się do praktykowania jogi? Sprawdziliśmy to i mamy dla Was kilka wskazówek!

Odpowiednie miejsce

Jeszcze nie tak dawno temu zdecydowana większość osób uprawiających jogę powiedziałaby, że najlepszym miejscem jej praktykowania są zorganizowane zajęcia. Teraz jednak, kiedy żyjemy w tak szczególnych czasach, nie warto zwlekać i można po prostu rozpocząć praktykowanie jogi w domu.

Joga dla początkujących w domu sprawdza się równie dobrze jak zajęcia zorganizowane – pomaga pracować nad sobą, skupić myśli i przede wszystkim zacząć.

Kiedy już wiemy, że jogę można równie dobrze praktykować w domu, warto znaleźć dla siebie konkretne miejsce do ćwiczeń. Nawet w przypadku mieszkania o niewielkim metrażu dobrze jest wygospodarować choć kilka metrów wolnego miejsca, w którym można się skupić i w pełni skoncentrować na wykonywanych ćwiczeniach.

Niezbędne jest znalezienie dla siebie przynajmniej przestrzeni pod matę, która, co bardzo istotne, musi być umieszczona bezpośrednio na podłodze, nie na wykładzinie czy dywanie.

Kiedy mamy już wygospodarowany kawałek miejsca tylko dla siebie, możemy wybrać odpowiednią do ćwiczeń matę. W sklepie sportowym Adidas znajdziesz funkcjonalną, wygodną i wysokiej jakości matę z kolekcji by Stella McCartney. Wykonana z wysokiej jakości pianki, zapewnia stuprocentowy komfort wykonywanych ćwiczeń, a dzięki specjalnemu paskowi do przenoszenia możesz wygodnie i bez problemu zabrać ją ze sobą także na ćwiczenia w plenerze.

Mata do ćwiczeń Adidas
Źródło: adidas.pl

Sklep Adidas uczestniczy w programie goodie cashback, dzięki któremu możesz otrzymać 4% cashbacku, czyli zwrotu środków wydanych na zakupy i za skorzystanie z linku goodie.

Właściwy czas

Równie ważne jest znalezienie odpowiedniej pory na jogę. Opcji mamy w tym wypadku bardzo wiele, gdyż jest to właściwie zależne wyłącznie od własnych upodobań i możliwości. Ważne jest jednak zachowanie regularności ćwiczeń oraz poświęcenie im właściwej ilości czasu.

Znajdź więc taką porę dnia, w której ćwiczy Ci się najlepiej, a następnie poświęć na ćwiczenia 20 minut, pół godziny, godzinę – tyle, na ile pozwalają Ci inne obowiązki, ale także tyle, aby móc dokładnie, spokojnie i w skupieniu wykonać wszystkie zaplanowane ćwiczenia.

Żeby nie pominąć dni przeznaczonych na jogę, możesz zaopatrzyć się w duży ścienny kalendarz, na którym zaznaczysz właściwe daty i godziny rozpoczęcia treningu. W Allegro znajdziesz doskonały do tego kalendarz ścienny Joga z autorskimi grafikami przedstawiającymi rozmaite asany (pozycje jogi).

Dodatkowo kupując na Allegro.pl możesz zyskać do 3% cashabcku.

Kalendarz z pozycjiami jogi
Źródło: allegro.pl

Świadomość

Joga to nie tylko ćwiczenia fizyczne, ale także praca nad postawą i oddechem, jak i swoista filozofia. Praktykę jogi można rozpocząć niemal od razu, od najprostszych, podstawowych ćwiczeń, jednak aby właściwie rozwijać się w owej praktyce, warto także sięgnąć po profesjonalną lekturę, która pozwoli Ci na kompatybilne ukierunkowanie ciała i umysłu.

W księgarni Empik znajdziesz kilka ciekawych pozycji dotyczących jogi. Na uwagę zasługuje na przykład dzieło Donny Farhi Joga – sztuka życia. Spokój i równowaga na co dzień. Jest to książka, która pozwala zrozumieć jogę i przenieść jej filozofię z maty do codziennego życia.

Joga - sztuka życia
Źródło: empik.com

Kupując na Empik.com za pośrednictwem linku goodie, zyskujesz do 6% cashbacku.

Komfort

Niektóre z ćwiczeń i pozycji w jodze wymagają dużego samozaparcia oraz dobrej kondycji fizycznej i rozciągnięcia. W osiąganiu coraz lepszych wyników oraz w codziennych ćwiczeniach do tego prowadzących pomocny będzie wygodny strój, który zapewni pełen komfort i bezpieczeństwo na macie.

Do jogi wybierz wygodny, dosyć przylegający, lecz nie za ciasny strój. Bardzo ważne jest także, aby odpowiednio wentylował ciało i zapewniał Ci komfort termiczny podczas ćwiczeń. Strój podkreślający sylwetkę gwarantuje wygodę, ale także pozwala sprawdzić ułożenie ciała w każdej z pozycji, co umożliwia ich poprawę, a co za tym idzie – rozwój i stałe pogłębianie swoich umiejętności.

W sklepie sportowym Decathlon znajdziesz wygodne legginsy oraz topy, które doskonale sprawdzą się na macie. Dodatkowo za zakupy przez linku goodie możesz otrzymać 4% cashbacku.

Koszulka do jogi
Źródło: decathlon.pl

Nastrój

Odpowiednie wykonanie treningu jogi wymaga pełnego skupienia na wykonywanych ćwiczeniach. Niedopuszczalne jest przerywanie treningu, w celu wykonania innych obowiązków domowych. Wykonaj cały trening za jednym podejściem, aby miał on jak najbardziej pozytywny wpływ na Twoje ciało i umysł.

W skupieniu uwagi na wykonywanych asanach pomocna może być muzyka medytacyjna, żywe światło świec lub nastrojowe kadzidełka. Świece o różnej wielkości oraz najróżniejszych zapachach znajdziesz w sklepie internetowym Candle Store.

Świeca zapachowa WoodWick Fruits Of Summer
Źródło: candlestore.pl

Jeśli nie świeczki lub muzyka, znajdź coś innego, odszukaj to, co Cię uspokaja, pozwala skupić myśli i włącz to do swojej treningowej rutyny.

Pomoc nauczyciela

Mimo wszystko joga dla początkujących uprawiana wyłącznie w domu może być wymagającym zadaniem. Dlatego też warto połączyć domowe ćwiczenia z pomocą profesjonalnego instruktora. Takie połączenie może dać naprawdę dobre i satysfakcjonujące efekty.

Jeżeli w Twoim mieście nie ma żadnych zorganizowanych zajęć ani szkoły jogi lub jeżeli z racji dużej ilości obowiązków nie masz czasu na dojazdy na zajęcia, możesz brać w nich udział online. Taką możliwość oferuje Portal Yogi – internetowa platforma, na której znajdziesz kilkudziesięciu instruktorów różnego rodzaju odmian jogi, ale także przydatne porady, e-booki i wskazówki dotyczące jogi oraz związanej z nią filozofii.

Od każdego z instruktorów możesz dowiedzieć się czegoś innego, poznać jego historię, sprawdzić, czym dla niego jest joga. Ćwiczenia dla początkujących wykonywane pod okiem specjalisty z pewnością znacznie szybciej pozwolą Ci osiągnąć kolejne asany, prowadząc Cię do następnych rozdziałów nauki tej staroindyjskiej filozofii życiowej równowagi.

Dodatkowo wybierając lekcje jogi w Portal Yogi przez goodie otrzymasz 12 zł cashabcku, czyli zwrotu środków za wykupione sesje i dostępy.

W programie cashback biorą udział takie marki jak: