Małe balkony w bloku mają nie więcej niż dwa, trzy metry kwadratowe. Natomiast duże loggie mogą stanowić osobne pomieszczenie wypoczynkowe. W tym wpisie podpowiadamy, jak samemu urządzić balkon w bloku.

Od czego zacząć urządzanie balkonu? Oczywiście od zrobienia planu! Dobry plan to połowa sukcesu! Najpierw zmierzmy balkon, a następnie stwórzmy na kartce schemat, z którym będziemy pracować. Zanim zaczniemy, odpowiedzmy sobie jeszcze na pytanie, do czego balkon będzie służył: do wypoczynku, uprawiania ziół i kwiatów, czy też jako namiastka placu zabaw dla dzieci. Zanim zaczniemy przymiarki, warto też określić budżet.

Podłoga

Jeśli nie odpowiadają Ci płytki balkonowe, możliwych jest wiele innych rozwiązań. Jednym z nich jest ułożenie drewnianej podłogi. Nie muszą to być koniecznie deski. Możemy wykorzystać dostępne w sieciówkach budowlanych gotowe podesty drewniane. Można je zamontować samodzielnie. Łączy się je ze sobą jak puzzle, a na brzegi kładzie się specjalną deskę brzegową. Można też położyć dwa rodzaje materiałów obok siebie – podesty drewniane połączyć z trawą z rolki. Albo wybrać samą trawę z rolki. To dobre rozwiązanie, bo to materiał sezonowy, który łatwo zwiniemy i zabezpieczymy na zimę.

Strefa wypoczynku

Na balkonie warto przygotować strefę wypoczynkową. Wybierając meble, pomyślmy o tym, aby były trwałe lub wykonane tak, by łatwo dało się je zdemontować na zimę. Dobrym i niedrogim rozwiązaniem jest wykorzystanie palet ekologicznych lub drewnianych skrzynek, które można kupić na Allegro. Mogą one stanowić podstawę kanapy lub siedziska. Skrzynki warto ze sobą skręcić i położyć na nich płytę MDF. Następnie wystarczy dokupić materace i poduchy. Dobrym pomysłem będzie również powieszenie na sąsiadującej z kanapą ścianie drewnianej pergoli, która nada kącikowi wypoczynkowemu jeszcze więcej przytulności. Obecnie w goodie trwa promocja, która pozwala nowym użytkownikom na zaoszczędzenie 15 zł, na zakupach w Allegro. Nie ma prostszego sposobu aby płacić mniej. Wchodzisz na Allegro przez goodie, robisz zakupy jak zawsze i odbierasz zwrot 15 zł + dodatkowo stały procent od wartości Twojego zamówienia!

Oświetlenie

Z balkonu miło korzysta się nie tylko w dzień, ale także w ciepłe letnie wieczory. Warto więc zawczasu pomyśleć o oświetleniu. Możemy je umieścić na przykład na pergoli w postaci łańcucha lampek lub lampionów. W ten sposób nasz kącik wypoczynkowy stanie się bardziej urokliwy.

Stolik na balkon

Na wąskim balkonie lepiej sprawdzi się stolik półokrągły, na przykład stół Askholmen z IKEA. Dzięki temu nie będziemy obijać się o rogi stołu. Meble na balkon powinny być składane i lekkie, tak aby nie zajmowały dużo miejsca. Na wąskim długim balkonie możemy jednocześnie umieścić siedzisko i stolik. Możesz też poszukać podwieszanego stolika, który montuje się do balustrady, i w ten sposób zaoszczędzić miejsce na balkonie.

Jakie rośliny na balkon?

Wybierając rośliny na balkon, weźmy pod uwagę jego ustawienie. Jeśli na balkonie jest dużo słońca, kupmy rośliny, które dobrze odnajdą się w takich warunkach. Balkony wystawione na stronę północną i wschodnią to dobre miejsce dla roślin światłoczułych. Dobierając rośliny, miejmy na uwadze ich kolorystykę kwitnienia. Wybierzmy nie więcej niż trzy kolory kwiatów, by uzyskać wrażenie harmonii i zaplanowanej przestrzeni.

Jak ozdobić barierkę na balkonie?

Jednym z najprostszych sposobów jest wykorzystanie maty bambusowej, którą wystarczy przymocować do barierki. Zapewni nam ona uroczy wygląd i prywatność. Bardziej skomplikowanym sposobem jest instalacja listew oraz obudowanie balustrady deską drewnianą. Taki remont trudno jednak będzie przeprowadzić samemu.

Podwieszane doniczki

Wszystko, co można powiesić, zajmuje mniej miejsca, dlatego zdecyduj się na podwieszane doniczki i kwietniki. Styl donic powinien być spójny. Warto wybrać jeden lub dwa kolory, choć mogą być w różnych rozmiarach i kształtach. Białe, metalowe lub plastikowe doniczki o jednolitej bryle najlepiej sprawdzą się na małych balkonach. Pięknie wyglądają też ażurowe metalowe kosze, w których umieszczamy mniejsze doniczki, na przykład te z ziołami.

Parasole i markizy

Kolejną wartą rozważenia kwestią jest zacienienie balkonu. Jeśli balkon jest wystawiony na południe, prawdopodobnie będzie to konieczne. W tym celu możemy skorzystać z instalacji markiz balkonowych, którymi można sterować za pomocą pilota. Alternatywą dla markizy jest parasol montowany do barierki balkonu.

Dodatki

Na sam koniec wybierzmy dodatki na balkon. Mogą to być świece, miękkie poduchy albo ozdobne dywaniki. Wybierając dodatki, postarajmy się zachować spójny styl.

Jak urządzić mały balkon w bloku?

Jak widać, możliwości urządzenia małego balkonu jest bardzo wiele. Przytulny balkon nie musi być też drogi. Z powodzeniem urządzisz go sam. Kluczem do pięknego efektu jest dobre planowanie i dobór spójnych materiałów.