Światowy Dzień Zwierząt obchodzimy 4 października. Święto to zostało ustanowione podczas florenckiej konwencji ekologicznej w 1931 roku. Dzień ten jest wyjątkowy, ponieważ ma na celu uświadomienie, że ludzie powinni odpowiednio traktować zwierzęta, które też mają swoje prawa. W Polsce oficjalnie Dzień Zwierząt został ustanowiony uchwałą Sejmu w 2006 roku.

Kluczowe założenia

Święto zwierzaków porusza ważne aspekty dotyczące naszych mniejszych przyjaciół. Wymienić tu można m.in. prawa zwierząt, ich etyczne traktowanie, czy kwestie związane z ich wyginięciem.

Jest to też czas, kiedy organizacje na całym świecie przeprowadzają różnego rodzaju akcje, m.in.: 

1) edukują społeczeństwo. Ważna jest wiedza na temat tego, jak prawidłowo się opiekować poszczególnymi zwierzętami. Warto wiedzieć, jakie gatunki bezproblemowo mogą zamieszkać w mieszkaniu, a dla których istotna jest duża przestrzeń. Należy wiedzieć, co robić i jak się zachować, jeżeli spotka się dzikie zwierzę. Pytania można szerzyć, ale aspekt edukacji jest niezmiernie istotny, żeby z jednej strony ocenić własne możliwości – czy da się zwierzaka utrzymać i odpowiednio nim się zaopiekować. A z drugiej strony – nie można dopuścić, żeby zwierzęciu stała się krzywda.

2) zwiększają świadomość na temat problemów, z jakimi borykają się zwierzęta. Mowa tu o nieodpowiednim traktowaniu, zaniedbaniu, braku pomocy weterynarza, porzuceniu itd.

3) podkreślają rolę adopcji. Z różnych przyczyn, wiele zwierząt przebywa w schroniskach. Jeżeli ktoś chciałby mieć zwierzaka, warto zacząć poszukiwania właśnie od takich miejsc i zaadoptować pupila.

Światowy Dzień Zwierząt – jak go obchodzić?

Światowy Dzień Zwierząt można obchodzić na różne sposoby. Jeżeli masz już pupila – poświęć mu więcej czasu. Możesz np. wyjść na dłuższy spacer, kupić mu zabawkę lub ulubiony smakołyk. Jeżeli chcesz, aby w Twoim domu dopiero pojawił się mały przyjaciel – zastanów się nad adopcją ze schroniska. Możesz również zaangażować się w wolontariat. Wiele schronisk potrzebuje wsparcia – zarówno zaangażowania osobistego, jak i finansowego. Można również wesprzeć organizację, która zajmuje się ochroną zagrożonych wyginięciem gatunków. Dość nietypowym podejściem może być np. dbanie o ekologie, stan parków, łąk i lasów, które zamieszkiwane są przez wiele gatunków zwierząt.

Światowy Dzień Zwierząt to wyjątkowa okazja, żeby szczególnie obdarzyć troską naszych mniejszych przyjaciół, chronić je i zadbać o ich dobrostan. Bez różnicy, czy masz pupila, czy też nie – każdy może dołożyć swoją cegiełkę i odpowiednio zaopiekować się zwierzakiem.





Źródła:

kalbi.pl

wwf.pl