Sklepy online obecnie nie są już nowością dla żadnego klienta. To nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych, stacjonarnych placówek, możliwość wygodnego dokonania zakupu bez konieczności wychodzenia z domu. Sklepy online stały się szczególnie popularne w ciągu ostatniego roku, kiedy sytuacja w kraju i na świecie ograniczyła konsumentom swobodę dokonywania zakupów. Popularna szwedzka marka Ikea już od kilku lat oferowała swoim klientom możliwość zakupów online. Jednak w ostatnim czasie możliwość ta znacznie się rozwinęła. Jak działa sklep Ikea online i co warto wiedzieć o nim przed rozpoczęciem zakupów? Mamy dla Was garść przydatnych informacji.

Sklep Ikea online – nowe zasady

Możliwość zakupów przez internet w sklepie Ikea nie jest żadną nowością. W ostatnim czasie marka poinformowała jednak o znacznych zmianach, jakie planuje wprowadzić w związku z wciąż trwającymi ograniczeniami i obostrzeniami. W czerwcu tego roku Ikea oświadczyła, że już niebawem zakupy w sklepie będzie można zrobić wyłącznie online.

Mimo panującej na świecie sytuacji popyt na meble, dekoracje oraz artykuły domowe nie maleje. Mając na uwadze potrzeby swoich konsumentów, ale także ich pełne bezpieczeństwo, marka postanowiła na wprowadzenie tego nietypowego rozwiązania.

Zakupy w sklepie będzie można zrobić teraz wyłącznie za pośrednictwem witryny internetowej sklepu lub za pomocą mobilnej aplikacji marki. Jednocześnie Ikea zapewnia, że ceni sobie nie tylko komfort klientów, ale także bezpieczeństwo swoich pracowników. Dlatego też stworzona zostanie możliwie największa ilość alternatywnych stanowisk dla osób, które do tej pory pracowały jako obsługa kasy sklepowej.

Zakupy online w Ikea – krok po kroku

Zakupy w stacjonarnym sklepie Ikea są proste, intuicyjne i przyjemne. Szeroki wybór asortymentu umożliwia niemal dowolny wybór potrzebnych produktów. Tak samo wygląda to w przypadku Ikea online. Sklep jest prosty w obsłudze, przejrzysty oraz responsywny, co oznacza, że można korzystać z niego zarówno na komputerze, jak i na telefonie.

Internetowy sklep Ikea wyposażony jest w wygodne menu. Asortyment sklepu podzielony jest na kategorie tematyczne oraz na pomieszczenia, do których jest przeznaczony. W witrynie znajdziemy więc zarówno podstrony z łóżkami i materacami, akcesoriami kuchennymi i meblami – które dodatkowo dzielą się na węższe grupy – jak również podstrony: pokój dzienny, sypialnia, salon, pokój dziecięcy czy łazienka. Dzięki takiemu skonstruowaniu strony oraz jej menu możliwe jest wyjątkowo sprawne odnalezienie pożądanych produktów. Dodatkowym ułatwieniem jest także opcja lupki i manualnego wyszukiwania produktów za pomocą słów kluczowych.

Sklep Ikea online daje możliwość dowolnego przeglądania produktów, jak również sprawdzenia ciekawych inspiracji oraz aktualnych promocji i wyprzedaży. Marka umożliwia swoim klientom różne formy dostawy oraz płatności za dokonane zakupy.

Ikea sklep online – płatność i dostawa

Elastyczność jest tym, co cechuje Ikea online. Sklep wyjątkowo ceni sobie wygodę oraz pełną satysfakcję swoich klientów, dlatego też oferuje im tak wiele różnych możliwości zapłaty za zakupy, jak i dostawy zamówionego towaru.

Kupując w internetowym sklepie Ikea mamy możliwość płatności z góry oraz płatności za pobraniem. Możliwe jest dokonanie płatności przelewem lub za pomocą karty płatniczej oraz Bliku. W przypadku płatności za pobraniem dodatkowo można także opłacić zamówienie gotówką. Marka uznaje także bony podarunkowe oraz rabatowe, dzięki którym możliwe jest obniżenie całkowitej kwoty zamówienia.

Po dokonaniu zamówienia w sklepie możliwe jest wybranie jednej z kilku dostępnych opcji dostawy. Przede wszystkim można wybrać opcję samodzielnego odebrania towaru ze sklepu lub wyznaczonego punktu odbioru zamówień – może to być punkt GLS, punkt InPost lub jedna ze skrytek Ikea. Dodatkowo w niektórych miastach istnieje także możliwość wypożyczenia samochodu dostawczego, którym możemy swobodnie odwieźć swoje zakupy do domu bez konieczności korzystania z pomocy kuriera.

Dostawa do domu także wiąże się z możliwością wyboru jednej z kilku dostępnych opcji. Na terenie całego kraju możliwa jest dostawa kurierem, dostawa bez wniesienia, z wniesieniem oraz dostawa z wniesieniem z opcją wyboru konkretnej godziny. Pierwsza z możliwości to najtańsza opcja, której koszt nie przekracza 15 złotych, w przypadku paczek o wadze nie większej niż 30 kilo. Średni czas dostawy kurierem wynosi około 4 dni roboczych.

Drugą możliwością jest dostawa bez wniesienia. Dotyczy ona produktów o większych gabarytach oraz wadze do 200 kilogramów. Cena usługi uzależniona jest od wagi zamówienia, a jej dokładna kwota podawana jest w trakcie ustalania szczegółów dostawy.

Dostawa z wniesieniem

W przypadku ciężkich i dużych produktów znacznie częściej wybieraną opcją jest dostawa z wniesieniem. Pracownicy sklepu wnoszą wszystkie zamówione produkty do wskazanego pomieszczenia z zachowaniem najważniejszych zasad bezpieczeństwa. Dodatkowo możliwa jest w tym wypadku także opcja odebrania zużytego sprzętu AGD lub materaca. Podobnie jak w przypadku dostawy bez wniesienia cena usługi ustalana jest indywidualnie po oszacowaniu wagi i gabarytów zamówienia.

Ostatnia, wyjątkowo wygodna opcja to zamówienie dostawy z wniesieniem oraz możliwością wyboru przedziału czasowego jej realizacji. Klient ma do wyboru cztery przedziały – godziny między 8 a 11, między 11 a 14, między 14 a 17 oraz między 17 a 20. Pracownicy sklepu pojawią się w wyznaczonym terminie oraz o wybranej porze dnia. Dodatkowo istnieje możliwość zamówienia usługi montażu bezpośrednio po wniesieniu zamówienia. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, dzięki któremu wygodne i bezproblemowe będzie dla nas nie tylko zamówienie, ale także wniesienie oraz montaż zamówionych mebli.

W przypadku nieudanych zakupów możliwy jest także szybki i prosty zwrot towarów lub ich wymiana. Marka daje swoim klientom aż 365 dni na ewentualny zwrot towaru. Wystarczy jedynie zachować dowód zakupu w postaci paragonu lub faktury, aby bez problemu oddać zakupione meble lub inne produkty do sklepu.