Gorset to element stroju istniejący od kilkuset lat. Już pod koniec średniowiecza był on powszechnie używany przez kobiety, które chciały podkreślić walory estetyczne swojej figury. Obecnie w sklepach znaleźć można wiele najróżniejszego rodzaju gorsetów, od tych pełniących funkcje czysto estetyczne, po te bardziej funkcjonalne. Przykładem tego są specjalnie skonstruowane treningowe gorsety wyszczuplające. Jak działa tego typu pas na talię do ćwiczeń i czy warto go stosować? Sprawdziliśmy to!

Budowa gorsetu wyszczuplającego do ćwiczeń

Zarówno gorset modelujący talię do ćwiczeń, jak i ten przeznaczony do noszenia na co dzień, charakteryzuje się szczególnymi cechami budowy, determinującej jego działanie. Gorsety do ćwiczeń złożone są najczęściej z trzech osobnych, wykonanych z innych materiałów warstw oraz mocnych i pewnych zapięć. Konstrukcję gorsetu podtrzymują specjalne fiszbiny, które pozwalają utrzymać właściwą postawę ciała, jak również pozwalają na utrzymanie go w odpowiedniej pozycji, bezpośrednio przy ciele.

Gorsety wyszczuplający do ćwiczeń znaleźć możemy w sklepach sportowych, jak również na Allegro oraz w sklepie internetowym AliExpress. Niezależnie od miejsca, w którym nabywać będziemy gorset, pamiętajmy, aby zwrócić szczególną uwagę na jakość jego wykonania, która przekłada się na nasze zdrowie i satysfakcję z jego użytkowania.

Gorset sportowy
Źródło: allegro.pl

Efekty stosowania gorsetu do ćwiczeń 

Gorset modelujący talię do ćwiczeń to produkt, który przeznaczony jest przede wszystkim dla osób uprawiających sporty sylwetkowe oraz dla osób w trakcie dużych redukcji wagi lub po ciąży. Gorset krępuje skośne mięśnie brzucha, wydłuża je, a co za tym idzie, wyraźnie podkreśla talię. Co więcej, przyspiesza on obkurczanie się mięśni brzucha oraz wchłanianie się nadmiaru skóry po dużej utracie wagi.

Produkt ten może być również stosowany na co dzień jako bielizna wyszczuplająca i podkreślająca kobiecą sylwetkę, pozwala młodym mamom szybciej powrócić do figury sprzed ciąży. Gorsety wyszczuplające znajdziemy także w sklepach i na stronach z damską odzieżą i bielizną, na przykład na Zalando czy Ekskluzywna.pl.

Bielizna korygująca
Źródło: zalando.pl

Używany podczas treningu gorset równomiernie naciska na wybrane partie ciała, zapobiegając nadmiernemu rozbudowywaniu się mięśni skośnych brzucha, przy jednoczesnym rozwoju innych partii mięśni, na przykład mięśni pleców, czy pośladków. Dzięki swojej konstrukcji, wzmocnionej specjalnymi fiszbinami, gorset pozwala także na stabilizację lędźwiowego odcinka kręgosłupa, zarówno podczas ćwiczeń, jak i codziennych aktywności.

Gorset a pas treningowy – różnice i podobieństwa

Produktem o zbliżonej do gorsetu budowie i funkcjonalności jest pas na talię do ćwiczeń. W przeciwieństwie do gorsetu, który może być noszony również na co dzień, pas do ćwiczeń powinien być używany wyłącznie podczas treningu. Pas skutecznie stabilizuje postawę i pomaga utrzymać prawidłową, zdrową pozycję kręgosłupa podczas treningu. Pas treningowy jest znacznie krótszy od gorsetu; zakrywa on wyłącznie lędźwiowo-krzyżową część kręgosłupa, podczas gdy niektóre z modeli gorsetów kończą się dopiero pod biustem.

Czym jeszcze od modelującego gorsetu różni się pas treningowy? Posiada on znacznie większą możliwość regulacji i doskonale sprawdza się nawet podczas intensywnych ćwiczeń. Dzięki trwałemu, mocnemu zapięciu na rzepy może być używany także podczas wymagających treningów. Gorset pozwala na utrzymanie odpowiedniej pozycji ciała, jednocześnie nieznacznie ją ograniczając. Pas treningowy w żaden sposób nie ogranicza ruchów podczas ćwiczeń.

Gorset wyszczuplający do ćwiczeń możemy nosić zarówno pod ubraniem, jak i na nim, natomiast pas przeznaczony jest do noszenia wyłącznie na garderobie. Pas na talię do ćwiczeń znajdziemy w wielu sklepach ze sprzętem oraz akcesoriami i odzieżą sportową, na przykład w sklepie marki Nike.

Męski pas treningowy Nike
Źródło: nike.com

Gorset i pas treningowy – przeciwwskazania

Warto wiedzieć, że wyszczuplający gorset treningowy czy pas na talię przeznaczone są głównie dla doświadczonych, aktywnie trenujących osób. W przypadku początkujących amatorów aktywności należy rozpocząć użytkowanie gorsetu powoli i z rozwagą.

Istnieje także kilka istotnych przeciwwskazań do użytkowania gorsetu. Przede wszystkim, nie poleca się noszenia go przez osoby cierpiące na refluks żołądkowy czy wrzody żołądka. Nie jest on wskazany także dla osób, które nie posiadają jeszcze odpowiednio wzmocnionych, rozbudowanych i ukształtowanych mięśni tułowia.

U kogo sprawdza się gorset? To produkt, który jest odpowiedni w przypadku świeżo upieczonych mam, jednak panie po przebytym cesarskim cięciu powinny odczekać około dwóch miesięcy od porodu do rozpoczęcia jego noszenia.

Początki z gorsetem – co jeszcze warto wiedzieć?

Osoby, które zastanawiają się nad zakupem oraz rozpoczęciem użytkowania gorsetu, powinny dokładnie przemyśleć wybór konkretnego modelu pod kątem jego funkcjonalności i jakości. Warto także pamiętać, aby użytkowanie produktu rozpocząć od krótkich okresów, dzięki którym ciało w swobodny i naturalny sposób będzie mogło przystosować się do gorsetu. Na początku użytkowania zaleca się noszenie gorsetu przez około godzinę, półtorej dziennie.

Kiedy poczujemy, że gorset dopasowuje się do naszego ciała, a my zaczynamy czuć się w nim komfortowo, możemy rozpocząć stopniowe zwiększanie czasu jego noszenia. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzać z długością noszenia gorsetu, gdyż może to przynieść efekt zupełnie odwrotny od zamierzonego i negatywnie wpłynąć na kondycję naszego kręgosłupa oraz mięśni tułowia. Jeśli podczas użytkowania gorsetu poczujemy jakikolwiek silny dyskomfort, ból, czy duszności, powinniśmy natychmiast zrezygnować z jego noszenia.

Zarówno gorset wyszczuplający do ćwiczeń, jak i pas treningowy należy prać wyłącznie ręcznie w zimnej wodzie. Ze względu na swoją szczególną budowę gorsetów ani pasów nie należy prać w dużych temperaturach, prasować ani suszyć na słońcu.

Pamiętajmy, że samo noszenie gorsetu czy pasa w żadnym wypadku nie przyniesie zdumiewających efektów wyszczuplenia. Użytkowanie produktu należy bowiem łączyć z odpowiednimi ćwiczeniami oraz zdrową i dostosowaną do swojego trybu życia dietą.

W programie cashback biorą udział takie marki jak: