Kemping to specyficzny rodzaj turystyki. Mimo wszystko ma on jednak wielu zwolenników, których liczba z roku na rok rośnie. Amatorów wypoczynku na świeżym powietrzu przybywa. Jednak nie każdy z nich odnajduje się pod ciasnym namiotem i z koniecznością korzystania ze wspólnej, plenerowej łazienki. Rozwiązaniem dla takich właśnie turystów jest wyjątkowy, stosunkowo nowy w Polsce sposób podróżowania, zwany glampingiem. Czym dokładnie jest glamping i co powinniśmy o nim wiedzieć? Zapraszamy do lektury!

Czym jest glamping?

Glamping to wyjątkowy sposób na odpoczynek na świeżym powietrzu, doskonały dla osób, które doceniają bliskość natury, jednocześnie nie będąc miłośnikami wątpliwej jakości noclegów w typowo kempingowym stylu. Nazwa glamping jest połączeniem dwóch angielskich wyrazów – glamorous, czyli ekskluzywne oraz camping, czyli biwak. Jak więc można wywnioskować, termin ten oznacza ekskluzywny kemping, odpoczynek na łonie natury w luksusowym miejscu o hotelowych wygodach.

Glamping stanowi wygodną alternatywę dla klasycznego kempingu, jak i sposób na wstępne oswojenie się z wakacjami na łonie natury, bez konieczności konfrontowania się z surowymi warunkami wypoczynku pod gołym niebem.

Obiekty glampingowe to z pozoru prosta forma, nawiązująca do tradycyjnego wypoczynku, kryjącą w sobie liczne udogodnienia i luksusowe rozwiązania. W przeciwieństwie do tradycyjnych pól namiotowych czy kempingowych obiekty glampingowe wyposażone są we własne, prywatne łazienki, w których znaleźć można toaletę, wannę lub prysznic, jak i pojemne szafki. Sypialnie w obiektach to nie tylko łóżka, ale także praktyczne szafy lub szafki, elektronika oraz nastrojowe, atrakcyjne dekoracje, najczęściej nawiązujące stylem do ogólnego charakteru obiektu.

Niektóre z obiektów glampingowych wyposażone są także w dodatkowe elementy, atrakcyjne zarówno dla dorosłych, jak i najmłodszych turystów.

Glamping nad morzem
Glamping zdobywa coraz więcej entuzjastów.

Glamping w Polsce

Chociaż glam camping to w naszym kraju wciąż świeży i stosunkowo nieznany trend, regularnie przybywa mu amatorów. Na skupiających oferty turystyczne, stronach takich jak Booking czy Travelist możemy znaleźć już kilkanaście ciekawych ofert na glam camping w różnych rejonach kraju. Turyści poszukujący miejsc na luksusowy kemping mogą znaleźć zarówno oferty na glamping nad morzem, glamping nad jeziorem, jak i glam camping w górskim krajobrazie.  

Do najpopularniejszych glam campingowych obiektów w Polsce należą luksusowe namioty Glamping z Alpakami w województwie małopolskim czy też ekskluzywny kemping W Bańce, w województwie łódzkim. Liczba obiektów oferujących glam camping w naszym kraju stale rośnie, podobnie jak popularność samego trendu. Walory i mankamenty, a także opinie na temat obiektów znaleźć możemy na stronie Tripadvisor

Formy glampingu

Nowoczesny sposób wypoczynku, jakim jest glamping, może przybierać różne formy. Zróżnicowane pod względem wielkości, dostępnych udogodnień i funkcjonalności obiekty to zarówno lokalizacje o nowoczesnej i oryginalnej formie, jak i miejsca w klasycznym stylu.

Do najpopularniejszych lokalizacji glampingowych należą luksusowe namioty i jurty. Pojemne i wyjątkowo wygodne namioty w niczym nie przypominają swojej klasycznej formy. Ekskluzywne namioty to przede wszystkim mocna i wytrzymała konstrukcja, odporna na zmienne warunki atmosferyczne oraz niezbędne do wygodnego wypoczynku pomieszczenia z bogatym wyposażeniem i atrakcyjnymi dekoracjami.

Szczególną formą luksusowych namiotów przygotowanych na glamping nad jeziorem lub w lesie, stanowią ekskluzywne namioty sferyczne. To oryginalne bryły o nietuzinkowym, nowoczesnym charakterze i ciekawym kształcie. Namioty sferyczne zachwycają już samą formą, a dostępne wewnątrz wygody także robią wrażenie nawet na najbardziej wymagających turystach. Charakterystyczną cechą namiotów sferycznych, oprócz ich kształtu, jest także ich częściowa transparentność. Dzięki temu możliwe jest wygodne obserwowanie natury za dnia oraz w nocy, bez konieczności ruszania się z wygodnego fotela wewnątrz pokoju. Oferty luksusowych namiotów, jak i namiotów sferycznych możemy znaleźć w porównywarce obiektów turystycznych Wakacje.pl.

Glam camping
Domek na drzewie w wersji luksusowej.

Namioty tipi i domki na drzewach

Ciekawą formą namiotów glampingowych są także namioty tipi w oryginalnym indiańskim stylu. Tego typu lokalizacja to świetny wybór zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, które zyskają okazję na poznanie nowej kultury i jej zwyczajów, przy okazji komfortowego wypoczynku.

Inną ciekawą formą glam campingów są domki na drzewie. Przytulne, wygodne i luksusowe domki na drzewie umożliwiają zarówno glamping nad morzem, jak i w środku lasu – wszędzie tam, gdzie pozwala na to natura. Taki rodzaj obiektu to możliwość wyjątkowej podróży w czasie do chwil dzieciństwa, kiedy to niemal każdy marzył o własnym azylu wśród gałęzi drzew. Domki gwarantujące wyjątkowy spokój i poczucie prywatności, wyposażone są w niezbędny sprzęt, umożliwiający w pełni komfortowe codzienne funkcjonowanie. Znajdziemy w nich nie tylko wygodne sypialnie, ale także nowoczesną kuchnię oraz łazienkę.

Oprócz apartamentów na drzewie, do grona miejsc glampingowych zaliczamy także luksusowe domki w stylu domków letniskowych. Podobnie jak w przypadku pokoi na drzewie, także i w domkach na poziomie gruntu możemy cieszyć się pełnym wyposażeniem i nowoczesnym sprzętem.

Cena luksusowego kempingu

Istnieje kilka najważniejszych aspektów, na które warto zwrócić uwagę, wybierając miejsce na glamping – cena, lokalizacja, forma obiektów czy dodatkowe usługi. Kwota, jaką musimy przeznaczyć na wypoczynek na luksusowym kempingu może być bardzo różna. Cena za jedną noc dla dwóch osób waha się bowiem między 100 a 800 zł. Jeżeli zależy nam na dobrej jakości obiekcie oraz korzystnej cenie, warto zajrzeć na stronę Groupon w celu  znalezienia atrakcyjnych ofert i voucherów turystycznych.

Glamping to nietypowy, lecz wyjątkowy pomysł na wakacje, który zdecydowanie warto wypróbować. Obiekty glampingowe dopasowane są zarówno dla osób podróżujących samodzielnie, jak i dla par, grup przyjaciół oraz całych rodzin.

W programie cashback biorą udział takie marki jak: