17 lutego obchodzimy Dzień Kota. Bez wątpienia, są to zwierzęta o własnych charakterach. Czasami się nawet mówi, że chodzą swoimi własnymi drogami. Niemniej jednak, człowiekowi udało się zaprzyjaźnić i udomowić kota już około 10 tysięcy lat temu! Czasy się zmieniają, a kot do dziś pozostaje jednym z najbardziej popularnych zwierząt domowych! Fascynują i budzą podziw. Dlaczego? Zapoznaj się z artykułem!

Czy uważasz, że wiesz wszystko o tych zwinnych stworzeniach? Gwarantujemy, że nie! W Dzień Kota przedstawiamy zestaw ciekawostek, które mogą zaskoczyć nawet wieloletnich i doświadczonych kociarzy!

  1. Koty wiedzą, jak dobrze odpoczywać. Aż 70% swojego życia poświęcają na sen. Zaskakująco dużo, ponieważ dziennie daje to około 13 h – 16 h snu. Może czasami warto się u nich poduczyć? 😉
  2. Koty mają wiele wspólnego z…tygrysami! Na poziome genetycznym te ssaki są podobne w 95,6%! To podobieństwo przejawia się głównie w prześladowaniu i grze ze zdobyczą, jak również w charakterystycznym podskakiwaniu.
  3. Ciekawie wygląda porównanie długości kociego życia. Dzikie, nieudomowione koty żyją około 4 – 5 lat, podczas, gdy koty mieszkające w domach mogą żyć nawet do 15 – 16 lat. Ale to nie jest rekord. Najdłużej żyjący kot miał 38 lat!
  4. A czy wiesz, że życie kota odmierza się zupełnie inaczej, niż życie psa w porównaniu z życiem człowieka? Otóż pierwsze dwa kocie lata liczy się jako około 15 lat człowieka. Każdy następny rok to + 4 ludzkie lata.
  5. Kot astronauta? Proszę bardzo! Kot miliarder? Oczywiście, że tak! Kot burmistrz? Czemu nie? Pierwszy kot – astronauta poleciał w kosmos w 1963 roku. Kot Blackie po swoim właścicielu dostał spadek w wysokości 7 milinów funtów. A kot o imieniu Stubbs był burmistrzem miasteczka w Alasce przez 20 lat!
  6. Warto przytoczyć trochę faktów biologicznych. Tak, jak ludzie mają unikatowe odciski palców, tak koty mają unikatowe i niepowtarzalne odciski nosa. Co więcej, ze względu na budowę, zwierzęta nie są w stanie go zobaczyć. Oprócz tego, koty nie mają obojczyków, co daje im sporą elastyczność. Nie czują słodkiego i widzą w żółtych, szarych i niebieskich kolorach.
  7. Natomiast posiadanie kota ma sporo korzyści dla zdrowia! Osoby, które opiekują się kotkami mają mniejsze szanse na zawał serca i udar mózgu, jak również są mniej podatne na zachorowania układu immunologicznego.

Interesujące fakty, prawda? Mamy nadzieję, że były równie zaskakujące! Zapraszamy do wspólnego świętowania Dnia Kota i przygotowania swoim podopiecznym fajnych prezentów: Wyprzedaże, kody, promocje i pomysły na prezenty na goodie

Źródła:

purina.co.nz

national-geographic.pl

fajnepodroze.pl