Zbliża się wielkie święto. Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi bądź Światowy Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Zainwestuj w naszą planetę”. Co możemy zrobić dla dobra naszego wspólnego domu? Jak być świadomym ekologicznie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Dzień Ziemi przypomina nam, że powinniśmy zjednoczyć siły, żeby należycie dbać o nasz wspólny dom. Dobro błękitnej planety jest w naszych rękach, zatem powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby chronić środowisko naturalne oraz dbać o dobro planety i przyszłych pokoleń.

Dzień Ziemi – zacznijmy od historii

Pierwszy pomysł o ustanowieniu Dnia Ziemi pojawił się podczas konferencji UNESCO w 1969 roku. Natomiast w 1970 roku senator proekologiczny Gaylord Nelson wyszedł z propozycją, aby 22 kwietnia ustawić dniem naszej planety. Tę decyzję poprzedziły dość smutne wydarzenia… W styczniu 1969 roku doszło do katastrofy ekologicznej, podczas której do oceanu dostało się kilkaset tysięcy galonów ropy. To skutkowało śmiercią wielu zwierząt i problemem zanieczyszczenia środowiska na wiele kolejnych lat.

W 1990 roku inicjatywa stała się działaniem międzynarodowym. Ludzie całego globu zjednoczyli swoje siły, żeby wspólnie działać dla dobra naszej planety.

W działania na rzecz Ziemi zaangażowani są przedstawiciele różnych dziedzin – naukowcy, działacze proekologiczni, ale też artyści i muzycy. W 1995 roku Michael Jackson nagrał utwór „Earth Song”, który miał podnieść świadomość zniszczeń, spowodowanych działaniem człowieka.

Dzień Ziemi – zaskakujące informacje

 • Planeta traci około 4.7 mln ha lasów rocznie, co przewyższa terytorium Danii;
 • Zdrowy ekosystem chroni przed chorobami. Różnorodność biologiczna utrudnia szybkie rozprzestrzenianie się patogenów;
 • Szacunkowo milion gatunków roślin i zwierząt jest obecnie zagrożonych wyginięciem.

Dzień Ziemi – jak pomóc planecie?

Co można zrobić, żeby wesprzeć Ziemię? Przede wszystkim pamiętać, że nawet mały gest jednego człowieka to wielki uczynek dla dobra błękitnej planety. Jeżeli nie wiesz, od czego zacząć, poniżej zamieszczamy kilka propozycji:

 • Używaj Internetu wszędzie, gdzie się da. Mowa o pracy z dokumentami. Jeżeli masz taką możliwość, używaj podpisu elektronicznego, wypełniaj dokumenty elektronicznie i oszczędzaj papier;
 • Zaplanuj, ile żywności potrzebujesz. Kupuj tyle, ile zdążysz skonsumować. Pamiętaj, wyrzucanie jedzenia nie jest ekologiczne;
 • Używaj toreb materiałowych zamiast plastikowych;
 • Włącz się w sprzątanie lasów, plaż, rzek i jezior;
 • Unikaj plastiku. Staraj się kupować produkty w opakowaniach z papieru bądź szkła;
 • Wyłączaj światło, jeżeli go nie używasz;
 • Posadź drzewo;
 • Nie marnuj wody.

Dzień Ziemi jest niezmiernie ważnym wydarzeniem poświęconym ochronie naszej planety. To czas, kiedy możemy edukować, ale też zwiększyć własną świadomość ekologiczną podejmując działania na rzecz ochrony środowiska i dzikiej przyrody. To czas nad zastanowieniem się nad własnymi zachowaniami konsumenckimi oraz przypomnienia, że każdy z nas jest współodpowiedzialny za to, co się dzieje z naszą planetą i powinien podejmować wszelkie starania, żeby ją chronić.

Źródła:

www.un.org

www.earthday.org

www.wlaczoszczedzanie.pl