Kanapka Drwala to jedno z najbardziej kultowych dań z restauracji McDonald’s. Niestety słynne burgery nie są dostępne w restauracyjnym menu przez cały rok, a jedynie przez krótki czas, co zawsze spotyka się z zawodem ze strony fanów.

Burger Drwala pojawia się w menu wyłącznie w sezonie zimowym, między listopadem a styczniem. Co więc zrobić, jeżeli na tę pyszną kanapkę przyjdzie nam ochota w środku lata? Odpowiedź brzmi: przyrządzić ją samodzielnie w domu!

Przepis na Kanapkę Drwala – od czego zacząć?

Kanapka Drwala to wyjątkowo bogata kompozycja smaków i składników. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować wykonać ją samodzielnie. Przepis składa się ze sporej ilości produktów, jednak samo wykonanie nie jest skomplikowane. Wystarczy jedynie podążać za instrukcjami.

Do przyrządzenia Burgera Drwala będziemy potrzebować:

  • 2 duże, najlepiej okrągłe bułki,
  • 300 g mielonej wołowiny,
  • kilka plastrów surowego boczku wędzonego,
  • ser camembert, okrągły,
  • pomidor,
  • cebulę,
  • sałatę rzymską lub lodową,
  • bułkę tartą,
  • jajko,
  • pieprz i sól do przyprawienia.

Ponadto do wykonania sosu musztardowego niezbędne będą:

  • łyżka musztardy,
  • pół łyżki ketchupu,
  • pół łyżki majonezu.

Ilość składników wystarczy na przygotowanie dwóch burgerów.

Burger Drwala
Źródło: mcdonalds.pl

Burger Drwala przepis

Kanapka Drwala to doskonały pomysł na solidny obiad, kolację, a także danie wieczoru na spotkaniu grillowym. Do burgera najlepiej jest wybrać mięso z łopatki wołowej, antrykot lub pręgę. Warto zaopatrzyć się w sprawdzonym sklepie lub masarni, oferującej mięso z jak najmłodszego woła. Wołowina do burgera musi być zmielona, możesz więc poprosić o to w sklepie lub zrobić to samodzielnie w domu.

Przygotowywanie kanapki możesz rozpocząć od najprostszej części, czyli przyszykowania musztardowego sosu. W niewielkim naczyniu umieść wszystkie składniki potrzebne do jego wykonania, a następnie dokładnie wymieszaj – i gotowe! Sos możesz teraz odłożyć na bok i zająć się przygotowywaniem innych części dania.

Mięso do Kanapki Drwala krok po kroku

Przygotuj mięso do kanapki. Zmielone mięso odpowiednio przypraw – wyłącznie solą i pieprzem lub ewentualnie także papryką ostrą i słodką. Następnie dokładnie wymieszaj tak, aby rozprowadzić przyprawy po całym mięsie. Tak przygotowane mięso podziel na dwie części i uformuj z niego okrągłe kotlety. Powinny one mieć średnicę nieco większą niż przygotowana bułka, tak aby pasowały do niej już po smażeniu, kiedy to nieznacznie się skurczą. Na rozgrzany olej połóż mięso i smaż około trzy-cztery minuty z każdej strony.

Gotowe kotlety ściągnij z patelni, a następnie ułóż na niej plastry boczku i pozostaw do odpowiedniego, chrupkiego wysmażenia – wystarczy po minucie na każdą stronę. Zarówno stopień wysmażenia mięsa, jak i boczku zależy od preferencji kucharza, dlatego podane czasy smażenia należy traktować raczej jako orientacyjne.

Po boczku czas na przygotowanie smażonego sera. Okrągły camembert podziel na dwa płaskie krążki, a następnie każdy z nich obtocz w roztrzepanym jajku i bułce tartej. Następnie kawałki sera ułóż na rozgrzanej patelni. Smażenie warto rozpocząć od strony zewnętrznej, czyli tej, gdzie znajduje się skórka sera. Każdej ze stron wystarczy około minuta na patelni.

Szeroką łopatką zdejmij ser z patelni, uważając przy tym, aby się nie rozpadł ani nie rozlał. To najdelikatniejsza część burgera. Jeżeli nie lubisz sera camembert, możesz także użyć innego rodzaju żółtego sera, na przykład Goudy czy Cheddara. Ponadto do panierowania możesz, zamiast klasycznej bułki tartej, użyć płatków kukurydzianych lub pokruszonych chipsów.

Burger Drwala – co jeszcze będzie potrzebne?

Kiedy już wszystkie składniki wymagające smażenia są gotowe, możesz przystąpić do składania kanapki. Przygotuj okrągłą bułkę – pszenną, grahamkę lub wieloziarnistą, w zależności od tego, co najbardziej lubisz. Przekrój ją na dwie części, a następnie podpiecz każdą z nich na patelni, układając je wewnętrzną stroną do dołu.

Kiedy bułka będzie już delikatnie zarumieniona, możesz rozpocząć układanie na niej wszystkich składników kanapki. Rozpocznij od smażonego, panierowanego sera, następnie ułóż na nim spory liść sałaty, gruby plaster pomidora oraz kilka plastrów chrupiącego boczku. Na pierwszą warstwę mięsa ułóż kilka krążków cebuli – najlepiej czerwonej, o bardziej wyrazistym smaku. Na cebuli połóż wysmażony kotlet, a następnie polej go porcją sosu.

Całość przykryj górną częścią bułki. Danie jest już gotowe do jedzenia! Dla lepszego efektu wizualnego oraz praktycznego możesz przebić wysoką kanapkę specjalnym szpikulcem, który pomoże utrzymać go w odpowiedniej pozycji i zapobiegnie wypadaniu poszczególnych składników.

Kanapka Drwala – co jeszcze warto wiedzieć?

Powyższy przepis to standardowy sposób przyrządzenia słynnej kanapki. Jeśli dobrze czujesz się w kuchni, możesz jednak poeksperymentować i dodać inne składniki do burgera. Przede wszystkim możesz wybrać niemal dowolnego rodzaju bułkę oraz zamienić ser camembert na inny rodzaj żółtego sera. Ciekawym pomysłem jest także dodanie cienkiego plasterka sera na kotlet wołowy lub dodanie większej ilości sosu, także pomiędzy inne składniki burgera.

Jeśli nie jesteś miłośnikiem pomidora, a w restauracji zawsze prosisz nieśmiało o jego wymianę na inny składnik, we własnej kuchni możesz cieszyć się dowolnością! Zamień pomidor na plastry papryki lub ogórka – świeżego bądź kiszonego. Wszystko zależy od Ciebie!

Możesz także zmodyfikować warstwę cebuli, eliminując ją zupełnie lub zastępując ją zwykłą, czosnkową  lub cukrową. Jeśli chcesz nieco urozmaicić bułkę użytą do burgera, możesz posmarować jej wierzchnią warstwę jajkiem, a następnie posypać ją sezamem. W ten sposób uzyskasz efekt tradycyjnej, restauracyjnej bułki burgerowej!

Z czym podawać Burger Drwala?

Burger Drwala może z powodzeniem stanowić samodzielne danie lub być częścią kilkuskładnikowego posiłku. Do kanapki doskonale pasować będą frytki z pasującą do sosu musztardą, a także wysmażone, soczyste krążki cebulowe. Do dania możesz również przygotować zestaw surówek, sałatkę colesław z białej kapusty, lub świeżą sałatkę, na bazie kapusty pekińskiej lub sałaty lodowej, z dodatkiem pomidorów, cebuli i ogórka.

Życzymy SMACZNEGO!