Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na świecie. Uprawiana na całym globie, zachwyca różnorodnością gatunków i smaków. Każda z odmian ma swoje unikalne pochodzenie i historię.

Najbardziej znanym i rozpowszechnionym gatunkiem jest Arabika. Stanowi ona ponad 70% globalnej produkcji. Pochodzi z obszarów Etiopii, gdzie odkryto pierwszą dziko rosnącą roślinę. Według legendy, ziarna odkrył pasterz, który wypasając swoje bydło, zobaczył, że żywi się ono pochodzącymi z krzewu jagodami. Krzewem tym był właśnie dobrze nam znany kawowiec. Owoce rośliny zebrano, następnie zaparzono je w gorącej wodzie. Tak otrzymano napój, dziś powszechnie znany jako kawa. Handlowcy przyczynili się do rozpowszechnienia uprawy rośliny, wprowadzając ją wstępnie do krajów arabskich, później – do wszystkich rejonów świata. Arabika jest ceniona za swój delikatny smak, zrównoważoną kwasowość i kompleksowe aromaty.

Maragogype to rzadka odmiana Arabiki. Jej ziarna są większe i bardziej podłużne. Kawowiec został odkryty w okolicach miasta Maragogype, któremu zawdzięcza nazwę. Oryginalny wygląd i charakterystyczne cechy sprawiają, że stanowi ciekawy dodatek do wielu kaw mieszanych.

Rzadko spotykanym gatunkiem jest kawa liberyjska. Uprawiana w Afryce, na Cejlonie, na Jawie i Madagaskarze. Stanowi jedynie około 2% światowej produkcji. W smaku gorzka, z ziemistym posmakiem. Ziarna tej odmiany są dwukrotnie większe od ziaren dobrze znanej Arabiki.

Odmianą mającą swoje korzenie w obszarach Afryki Środkowo-Zachodniej jest Robusta. W porównaniu do Arabiki cechuje się wyższą zawartością kofeiny, co sprawia, że jej smak jest bardziej gorzki i wyrazisty. Ze względu na swoją wytrzymałość na ciężkie warunki atmosferyczne, uprawa robusty rozprzestrzeniła się w wielu krajach, w tym w Wietnamie, Brazylii czy Indonezji.

Każda z przytoczonych odmian kawy ma swoją wyjątkową historię i znaczenie kulturowe w regionach, w których jest uprawiana. Napój stał się nie tylko ulubieńcem wielu ludzi na całym świecie, ale także elementem niektórych ceremonii i tradycji społecznych. Otwierając się na nowe gatunki kaw, możemy udać się w podróż poprzez bogactwo smaków, które oferuje nam ta wyjątkowa roślina.

Miłośnicy kawy dzielą się na dwie grupy: na tych, którzy wolą kawę z ekspresu i tych, preferujących tradycyjną kawiarkę. Zarówno jednych jak i drugich zachęcamy do zobaczenia naszej oferty, w której każdy kawomaniak znajdzie coś dla siebie.  


Źródła:

cafessima.pl

wikipedia.org