Allegro to największa i najbardziej popularna platforma sprzedażowa w Polsce. Serwis istniejący na polskim rynku już od ponad dwudziestu lat stale ewoluuje i dostosowuje się do zmieniających się, rosnących potrzeb swoich konsumentów. Zmienia się funkcjonalność serwisu, ogólny regulamin korzystania ze strony, a także możliwości i sposoby zapłaty.

Obecnie najnowszą zmianą, wprowadzoną do serwisu 31 lipca poprzedniego roku, jest funkcja Allegro Pay. Czym jest Allegro Pay, co trzeba o nim wiedzieć i jak z niego korzystać? Sprawdziliśmy to!

Co to jest Allegro Pay?

Allegro Pay jest nową metodą płatności za zakupy w serwisie, która zakłada możliwość znacznie szybszego korzystania ze strony, a także bezpiecznego dla konsumenta, jak i sprzedającego sposobu płacenia za zakupy. Jak informuje serwis Allegro, nowa funkcja ma być dodatkową, wygodną alternatywą dla istniejących już metod płatności.

Allegro Pay umożliwia dokonywanie większej liczby zakupów w ciągu miesiąca oraz płacenie za zakupione produkty jednorazowo, pod koniec danego okresu rozliczeniowego. Metoda ta jest więc w pewnym stopniu podobna do dostępnej w wielu sklepach internetowych funkcji PayPo, umożliwiającej odroczenie płatności za zakupy o 30 dni.

Allegro Pay przewiduje także możliwość rozłożenia płatności na dogodne raty. Całą kwotę podzielić można nawet na 20 rat opłacanych co miesiąc.

Allegro Pay – jak aktywować funkcję? 

Każdy użytkownik serwisu musi w odpowiedni sposób aktywować funkcję, a także spełniać odpowiednie warunki, aby móc korzystać z Allegro Pay. Co to oznacza w praktyce? Na tę chwilę z najnowszej metody płatności mogą korzystać osoby, które:

  • posiadają aktywne konto w serwisie,
  • mają między 18 a 75 lat,
  • posiadają obywatelstwo polskie oraz ważny dowód osobisty,
  • posiadają pełną zdolność do czynności prawnych,
  • posiadają aktywny adres e-mail oraz kontaktowy numer telefonu, zarejestrowany w jednej z polskich sieci komórkowych, które przypisane są do aktywnego konta na Allegro,
  • mają zapisany na koncie stały adres zamieszkania w obrębie Polski,
  • dysponują kontem z wyłączonym profilowaniem danych osobowych.

Wszystkie osoby spełniające powyższe kryteria mogą aktywować na swoim koncie Allegro Pay i korzystać z nowej funkcji.

Jak zacząć korzystać?

Aby uaktywnić najnowszą metodę płatności, wystarczy zalogować się na swoje konto Allegro i odszukać na stronie głównej serwisu, na stronie danego produktu bądź w liście dostępnych sposobów płatności opcję Allegro Pay.

Po wybraniu metody na stronie pojawi się krótki formularz, który należy wypełnić. Niezbędna jest także zgoda na przetwarzanie danych. Po wypełnieniu i przesłaniu formularza serwis wyśle na nasz numer telefonu kod, który należy wprowadzić na stronie w celu aktywacji konta oraz potwierdzenia swojej tożsamości.

Po wprowadzeniu kodu serwis przystąpi do przetworzenia informacji z naszego konta, w celu wyliczenia środków finansowych, które będziemy mogli przeznaczyć na zakupy w serwisie przy użyciu Allegro Pay. Analiza danych zajmuje zazwyczaj kilka minut. Kiedy serwis zakończy wyliczenia, na stronie powinna pojawić się informacja na temat konkretnej sumy pieniędzy.

Wygodna usługa - Allegro Pay
Od teraz zakupy na Allegro mogą być jeszcze wygodniejsze!

Zakupy z Allegro Pay – co jeszcze warto wiedzieć?

Należy pamiętać, że zakupu przy użyciu metody Allegro Pay dokonać można wyłącznie na kwotę nieprzekraczającą ilości dostępnych środków na naszym koncie. Kwota zakupów nie może być także mniejsza niż 30 złotych wraz z dostawą.

Przy użyciu Allegro Pay można zapłacić jedynie za produkty z kategorii, w których metoda jest dostępna. To samo dotyczy także sprzedających; nie wszyscy bowiem mają możliwość aktywowania na swoim koncie najnowszej opcji płatności.

Przed dokonaniem płatności przy użyciu Allegro Pay warto zapoznać się ze szczegółowym regulaminem usługi na stronie serwisu. Dzięki temu unikniemy jakichkolwiek niespodzianek podczas zakupów, jak i płatności. W regulaminie znaleźć można między innymi informacje na temat tego, za które produkty można zapłacić najnowszą metodą płatności.

Allegro Pay nie obejmuje bowiem wszystkich kategorii dostępnych na stronie. Z jego pomocą nie zapłacimy między innymi za artykuły z kategorii kryptowaluty, telefony komórkowe, leki bez recepty, czy też zdrapki.

Raty Allegro Pay

Metoda Allegro Pay umożliwia uiszczenie opłaty za zakupy do trzydziestu dni po ich dokonaniu. Najnowsza funkcja serwisu zakłada także możliwość rozłożenia płatności na raty. Do wyboru są tutaj cztery różne warianty – całą kwotę podzielić można na 3, 5, 10 oraz 20 rat. Z opcji trzech rat mogą jednak korzystać wyłącznie użytkownicy Allegro Smart.

Rozłożenie płatności na trzy raty jest jedyną nieoprocentowaną opcją rozbicia płatności. Pozostałe warianty wiążą się z oprocentowaniem w wysokości 7,2% w skali roku. Za zwłokę w spłacaniu należności serwis nalicza dodatkowe odsetki karne, które wynoszą 11,2% całej sumy w skali roku.

Po wyborze danej ilości rat można na bieżąco monitorować harmonogram swoich spłat, opłat oraz kwotę pozostałą do spłacenia. Na swoim koncie lub w szczegółach zamówienia, przesłanych na adres mailowy znaleźć można także numer rachunku, na który samodzielnie można wpłacić zaległą kwotę, skracając tym samym czas spłat.

Najważniejsze zalety Allegro Pay

Najnowsza forma płatności to przede wszystkim duża wygoda dla użytkowników. Allegro Pay znacznie przyspiesza cały proces zakupowy, sprowadzając go do zaledwie kilku kliknięć. Jest to zaleta szczególnie pożądana przez osoby, które często biorą udział w licytacjach lub wyszukują konkretnych okazji w serwisie.

Oczywistym walorem jest także możliwość odłożenia płatności na później. Nie trzeba więc rezygnować z planowanego zakupu potrzebnego produktu z powodu chwilowego braku środków. Wybrany artykuł możemy mieć dla siebie od ręki, nie martwiąc się o kwestie finansowe przez kolejne dni, aż do końca okresu rozliczeniowego, lub dłużej – w przypadku rozłożenia całej kwoty na raty.

Allegro Pay to innowacyjny sposób na szybkie, bezpieczne i przyjemne zakupy bez konieczności zajmowania się przykrymi formalnościami.