Mimo iż joga cieszy się dużą popularnością, wiele osób w dalszym ciągu nie do końca wie, na czym polega i jak prawidłowo wykonywać jej poszczególne ćwiczenia i figury. Wraz ze wzrostem popularności jogi w sklepach pojawiają się różnego rodzaju akcesoria oraz gadżety. Nie wszystkie jednak są produktami niezbędnymi. O czym powinniśmy pamiętać wybierając akcesoria do jogi? Które gadżety na pewno nam się przydadzą, a z których możemy spokojnie zrezygnować? Podpowiadamy!

Joga – od czego zacząć?

Zanim jeszcze zaczniemy wybierać bardziej lub mniej potrzebne akcesoria, zastanówmy się, czym dokładnie jest joga i na czym polega. Wiele osób kojarzy bowiem jogę z ustawianiem ciała w różnych, nietypowych pozycjach w celu rozciągania jego partii. Oczywiście jest to istotna część jogi, obejmująca pracę nad własną sprawnością fizyczną. Oprócz tego joga skupia się jednak także na pracy nad oddechem oraz powolnej i sukcesywnej nauce i osiągnięciu życiowej równowagi. Ta wywodząca się z Indii filozofia obejmuje ćwiczenia nad własnym ciałem, oddechem oraz postrzeganiem świata.

Do uprawiania jogi potrzebne jest więc przede wszystkim dobre podejście i wewnętrzny spokój oraz przygotowanie. Istotne jest także przygotowanie odpowiedniego miejsca do ćwiczeń – wolnego od niepożądanych hałasów i odpowiednio dużego, tak aby możliwe w nim było wykonanie wszystkich zaplanowanych ćwiczeń.

Jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z jogą, pamiętajmy o zachowaniu umiaru w ilości i intensywności ćwiczeń. Pomocne będą w tym różnego rodzaju tutoriale oraz poradniki i artykuły, które znaleźć możemy na portalach tematycznych, takich jak Portalyogi.pl czy FitJoga.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń warto także dowiedzieć się nieco więcej na temat filozofii jogi oraz jej głównych założeń. Ważne informacje znajdziemy zarówno na tematycznych portalach, jak i w lekturach na temat jogi dostępnych w księgarniach.

Świadoma joga – akcesoria i gadżety

Jeżeli rozpoczynamy dopiero szeroki temat, jakim jest joga, akcesoria, których z całą pewnością będziemy potrzebować nawet na początku, to odpowiedni strój oraz mata do ćwiczeń. W sklepie Adidas znajdziemy odpowiedniej jakości maty, dopasowane do wykonywanych pozycji i aktywności. Mata powinna charakteryzować się odpowiednim rozmiarem oraz stopniem miękkości. Powinna ona być również wyposażona w bezpieczne podłoże antypoślizgowe i pewnie trzymać się ziemi. Dzięki temu możemy mieć pewność, że przy wykonywanych ćwiczeniach zachowamy pełne bezpieczeństwo.

Mata do jogi adidas
Źródło: adidas.pl

Wybierając strój do jogi, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na własny komfort. Najczęściej wybierane są stroje elastyczne i przylegające do ciała, które nie przeszkadzają w wykonywaniu ćwiczeń, a ponadto skutecznie podkreślają figurę oraz poszczególne partie ciała, dzięki czemu zarówno ćwiczący, jak i nauczyciel jest w stanie ocenić poprawność wykonywanych sekwencji.

Zdecydowanie przyda nam się również pokrowiec i uchwyt na matę, szczególnie przydatny gdy ćwiczymy zarówno w domu, w terenie lub na zorganizowanych zajęciach. Najczęściej pokrowiec sprzedawany jest jednak razem z matą, w związku z czym nabycie go nie stanowi większego problemu.

Jaki bloczek do jogi wybrać?

Zarówno sklepy sportowe, jak i niemal każdy specjalny sklep z akcesoriami do jogi posiada w swoim asortymencie także piankowe bloczki. Możemy wyróżnić trzy rodzaje tego typu akcesoriów. Są to klocki, pianki oraz bolstery. Klocki przydają się głównie przy ustawianiu pozycji stojących, z kolei pianki sprawdzają się zarówno przy stojących asanach, jak i skrętach. Pianki przydatne są podczas odciążania poszczególnych części ciała. Bolstery to gadżety do jogi, których używa się przede wszystkim przy układaniu pozycji leżących. Sprawdzają się podczas otwierania klatki piersiowej oraz odciążaniu lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Wszystkie trzy rodzaje bloczków stanowią jedne z najważniejszych akcesoriów do jogi;  nie tylko pozwalają na poprawne ustawienie asany, ale także zapewniają jej pełne bezpieczeństwo, zapobiegając tym samym ewentualnym przeciążeniom i kontuzjom.  Wykonane z doskonałej jakości materiałów bloczki znajdziemy między innymi w sportowym sklepie Decathlon.

Piankowa kostka do jogi
Źródło: decathlon.pl

Przydatnym podczas ćwiczeń akcesorium do jogi jest również pasek. Może to być zarówno profesjonalny pasek czy guma, dostępne w sklepach sportowych, jak i zwykła chusta czy szalik. Pasek sprawdza się w jodze przy rozciąganiu poszczególnych partii mięśni, szczególnie mięśni kulszowo-goleniowych.

Co jeszcze może przydać nam się podczas uprawiania jogi? Ciekawym i stosunkowo nowym akcesorium są skarpetki i rękawiczki stworzone specjalnie z myślą o jodze. Wyposażone w powłokę antypoślizgową skarpety i rękawiczki to bardzo pomocne dodatki zwiększające naszą przyczepność do podłoża i ułatwiające wykonanie niektórych asan.

Pasek do jogi
Źródło: decathlon.pl

Zakończenie ćwiczeń – przydatne gadżety

Różnorodne akcesoria i gadżety do jogi przydają się zarówno podczas ćwiczeń, jak i na początku oraz pod koniec sesji. Przy początkowej i końcowej medytacji przyda nam się wygodna, dobrej jakości poduszka. Poduszkę do jogi znajdziemy między innymi w sklepie z akcesoriami do jogi ABCfitness. Medytacja po wykonanych ćwiczeniach odbywa się najczęściej w pozycji siedzącej, a w ich trakcie równie ważna jak odpowiednie skupienie, jest prawidłowa pozycja kręgosłupa. Pomocna w utrzymaniu tej wciąż niezbyt naturalnej dla wielu osób pozycji może być specjalna poduszka zafu. Dzięki niej będziemy mogli przyjąć odpowiednią pozycję ciała, zachowując przy tym wygodę niezbędną do wyciszenia ciała i świadomości. Przy medytacji przyda się także świeca zapachowa lub kadzidło o zapachu najbardziej odpowiadającym naszym gustom. Nie jest to jednak element konieczny do wykonania tego elementu sesji.

Innym, wyjątkowym rodzajem poduszki do jogi, jest także specjalna poduszka do relaksu. Wykonana najczęściej z naturalnych materiałów i wypełniona aromatycznymi ziołami poduszka pozwala na uspokojenie zarówno świadomości, jak i mięśni. Poduszka może stanowić także dodatkowe zaciemnienie dla oczu, pomocne w końcowym wyciszeniu się po treningu.

W programie cashback biorą udział takie marki jak: