Trądzik pospolity – w jaki sposób się go pozbyć?
Bardzo często liczymy, że z wiekiem pryszcze i zaskórniki znikną same, bez żadnej ingerencji. Niestety, nie ma co się łudzić – trądzik zwykle nie znika tak po prostu. Lekceważenie trądziku jest błędem, ponieważ może doprowadzić do pogłębienia zmian skórnych. Bardzo często leczenie trądziku pospolitego na własną rękę też się nie sprawdza i konieczne jest zasięgnięcie opinii specjalisty. Trądzik pospolity to choroba, a każda choroba skóra powinna być skonsultowana z lekarzem dermatologiem.
Problemy z trądzikiem pospolitym
Coraz częściej z problemami z trądzikiem udajemy się do dermatologa – coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę, że jest to po prostu schorzenie, które można skutecznie leczyć. Zamiast w nieskończoność zastanawiać się, jak pozbyć się trądziku, lepiej od razu skonsultować się ze specjalistą. Metody domowe, znane od lat, coraz częściej odchodzą do lamusa, ponieważ duża część kuracji bardziej szkodzi niż pomaga. Dziś mamy do dyspozycji dziesiątki, a nawet setki kosmetyków, które pomogą w walce z trądzikiem pospolitym i trądzikiem młodzieńczym. Coraz więcej osób pozbywa się tej wstydliwej dolegliwości raz na zawsze. Jeśli zdecydowałeś się na wizytę u dermatologa, ważne jest, aby ocenił on postać zmian skórnych. Tylko dokładne określenie postaci trądziku może odpowiednio dostosować skuteczną metodę leczenia.
Jakie są przyczyny trądziku
Trądzik najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania. Przejawia się w bardzo nieestetycznych pryszczach i krępujących przebarwieniach, które potrafią być prawdziwą zmorą dla nastolatka. Trądzik tego rodzaju jest bardzo powszechny, dlatego często bywa lekceważony. Lekceważenie trądziku to jednak duży błąd – jest to choroba przewlekła, a choroby należy leczyć. Uściślając, jest to choroba mieszków łojowo-włosowych. Za jej rozwój odpowiadają przede wszystkim zmiany w gospodarce hormonalnej.
Trądzik pospolity najczęściej pojawia się na twarzy, szyi, plecach, karku i dekolcie. Mogą to być ropne, otwarte zaskórniki, a także podskórne grudki. Czasem występują też zmiany zapalne, torbiel, przebarwienia i bolesne ropnie. Dlaczego takie zmiany skórne się pojawiają? Organizm produkuje zbyt dużo łoju lub zmienia nieco jego skład, co może powodować zaczopowanie ujścia przewodu i powstawanie krost. Niestety tego rodzaju zaskórniki wypełnione łojem to idealne miejsce do rozwijania się bakterii.
Jak pozbyć się trądziku?
Kluczowe jest przede wszystkim prawidłowe i regularne oczyszczanie skóry. W szczególności w przypadku trądziku młodzieńczego, gdy skóra nadmiernie się przetłuszcza, oczyszczanie skóry jest niezbędne, aby walczyć z tą przykrą przypadłością. Oczyszczanie skóry w przypadku trądziku ma na celu zmniejszenie aktywności gruczołów łojowych, oczyszczanie zapchanych porów, a także zapobieganie rozwojowi bakterii.
Wiele osób, chcących skutecznie oczyścić skórę, w nadmiarze stosuje kosmetyki antybakteryjne. Jest to ogromny błąd, ponieważ nadmierne stosowanie takich kosmetyków wysusza skórę, która z czasem zaczyna się łuszczyć i staje się podrażniona. W rezultacie bardziej się przetłuszcza, a to prowadzi do jeszcze większego nasilenia zmian trądzikowych. Dlatego kosmetyki antybakteryjne powinno się stosować dwa razy dziennie – rano i wieczorem – najlepiej żel bez zawartości mydła.
Jak pozbyć się trądziku przy pomocy lekarstw?
W zależności od nasilenia i rodzaju trądziku, stosuje się różne metody leczenia. Warto pamiętać, że terapia trwa zwykle dość długo – nawet wyleczenie łagodnych zmian jest dość czasochłonne. Gdy przebieg choroby jest łagodny, wystarczy kupić maść na trądzik, która złagodzi zmiany. Ważne, aby preparat zawierał retinoidy, nadtlenek benzoilu lub antybiotyk. Gdy trądzik pospolity przebiega trudniej, antybiotyk jest już konieczny – najczęściej podaje się tatracyklin. Warto też suplementować witaminę A, która niweluje nadmierne rogowacenie ujść przewodów łojowych i likwiduje stan zapalny skóry. Jeśli zastanawiasz się, co na trądzik można stosować regularnie, postaw na leczniczy krem nawilżający – pozwoli on nie doprowadzić do nadmiernego przesuszania się skóry twarzy.
Jakie kosmetyki najlepiej stosować na trądzik pospolity
Obecnie na rynku kosmetycznym dostępnych jest wiele kosmetyków dla cery trądzikowej. Pielęgnacja skóry podatnej na zmiany trądzikowe jest łatwiejsza, gdy stosuje się specjalne dermokosmetyki. Dzięki nim cera jest lepiej oczyszczona, złuszczona i nawilżona. Stosowanie kosmetyków do pielęgnacji cery trądzikowej powinno być jednak zawsze skonsultowane z lekarzem dermatologiem, który zdiagnozuje, czy zmiany skórne to rzeczywiście trądzik pospolity, a także zaleci odpowiednie preparaty. Kremy i maści na trądzik kupisz w promocyjnych cenach na przykład w aptece Super Pharm. Pamiętaj, że jeśli zmagasz się z trądzikiem, najważniejsze jest dokładne oczyszczanie skóry, warto więc zaopatrzyć się w delikatną piankę myjącą i oczyszczający żel antytrądzikowy.
Jak pozbyć się trądziku domowymi sposobami
Nie w każdym przypadku leczenie trądziku preparatami z apteki jest konieczne, aby złagodzić dolegliwości. Dobrze jest też sięgać po sprawdzone metody leczenia, z którym można skorzystać w domu. Jedną z nich jest przecieranie twarzy plasterkami zielonego ogórka. Ma on dużo witamin – między innymi A, E i C – dzięki czemu wspomaga regenerację skóry. Świetnie sprawdzają się też domowe maseczki na trądzik, oparte na składnikach o leczniczych właściwościach. Najbardziej polecane na trądzik maseczki to te oparte na miodzie i soku z cytryny, kurkumie, miodzie i jogurcie naturalnym lub rumianku i rozmarynie. Świeżo przygotowaną maseczkę nałóż na oczyszczoną skórę i zmyj po około 15 minutach ciepłą wodą.
Maść ichtiolowa czy maść cynkowa?
Bardzo często w leczeniu trądziku poleca się maść ichtiolową oraz maść cynkową. Maść ichtiolowa ma silne działanie przeciwbakteryjne i ściągające. Jest to gęsta, ciemna ciecz, smolista i tłusta, która uznawana jest za jeden z bardziej skutecznych środków na zmiany ropne skóry. Maść cynkowa ma natomiast działanie przesuszające i przeciwzapalne, efekty osuszające widać niemal od razu, często więc używa się jej w walce z trądzikiem.